"Yemezler!"

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

"(...) Dr. Rıza Nur, art arda el bombaları atar gibi, "Ermeni sorununu yaratanların kendiler olduğunu" söyledi. Müttefikleri suçladı: "El malıyla cömertlik olmaz" dedi, "İstiyorsanız siz kendi ülkenizden yurt verin" diye ekledi, konuştukça kızdı, "Hindistan, Mısır, Tunus, Cezayir, Fas bağımsızlığını istiyor, İrlanda da istiyor, kanını döküyor. Asıl mazlum milletler bunlar. Bunların bağımsızlıklarını tanısanıza!" diye bağırdı.

Kâğıtlarını toplarken "Bütün söylediklerinizi söylenmemiş sayıyorum, oturumu terk ediyorum," dedi.

Hiç yaşanmamış bir olaydı bu. Montagna (Komisyon Başkanı-EÖ) telaşlandı:

"Terk edemezsin! Burası parlamento değil. Sen delegesin."

"Terk edemez miyim?"

"Evet, edemezsin."

"Bizi burada tutmaya gücü yetecek bir kuvvet var mı? Oturumu terk ederiz ve nasıl terk ediyoruz görürsünüz."

(...)

Otele dönerken Rıza Nur'un morali bozuktu. Tepkisinin haklı ama yaptığının kuraldışı olduğunu biliyordu. (...) İsmet Paşa'nın korkacağını ya da azarlayacağını sanıyordu. Öyle olmadı. İsmet Paşa Dr. Rıza Nur'u kucakladı, "Çok iyi olmuş..." dedi, "...iyi yapmışsın, seni kutlarım, yalnız böyle pişman olmuş gibi bir tavır gösterme. Rahat ol. Ötesini ben hallederim." (Turgut Özakman, Türk Mucizesi - Cumhuriyet, Bilgi Yayınevi, s. 207-208)

Sözde soykırımı tanıyan ülkelere hiçbir şey yapamadığı gibi, Obama'nın Ermenice dile getirdiği "Büyük Felaket" (Medz Yeghern) sözünü başarıymış gibi sunan Tayyip Erdoğan ve tüm bunlara rağmen Ermenistan ile büyük devletlerin güdümünde imzalar atan onun Dışişleri Bakanı... İnönü'ye laf atmanız için, daha çok...

Yeri gelmişken belirtmekte yarar var ki, amacınızı çok iyi biliyoruz. Yıllardır İsmet İnönü üzerinden Atatürk'e ve Cumhuriyet'e saldırıyorsunuz; ancak artık “yemezler”!..

Türk ulusu Kanuni Süleyman'dan sonra -elbette kısıtlı olanaklar yüzünden bazı konularda ödün vermişizdir- ilk kez kapitülasyonları kaldırarak ve birçok ayrıcalığı parçalayarak tam bağımsız bir devletin sahibi olmuştur Lozan'da. Ve bu Antlaşmanın en büyük mimarlarında biri İsmet Paşa'dır.

Bir İngiliz dergisi (Lozan sırasında) İsmet Paşa'yı şu biçimde tanıtır:

"On misli genişliğinde bir İngiltere düşününüz. Güney illerinin muzaffer Almanlar tarafından işgal edildiğini düşününüz ve Londra'yı İstanbul'a benzetiniz. Ordularımızın kalıntıları Robertson'un yönetiminde Edinburg'a çekilmiştir. Başka taraflarda problemleri olan Almanlar, gidip o kuzey bölgelerinin işgalini Avusturyalılara yöneltirler ve Avusturyalılar işgal için bir ordu hazırlarlar. İngilizler direnişe karar verirler ve direniş, tabii Robertson'un ve onun yanındaki ordu ve kadro kalıntılarının etrafında kristalleşir. Avusturyalılar ilerlerler ve İngiliz ulusalcı orduları tarafından ezilip Manş Denizi'ne ve Kuzey Deniz’e dökülürler. Robertson bir Kemal (Atatürk) ve onun en ön saftaki generali de bir İsmet (İnönü) olur.

İsmet, temkinli ve cin fikirli bir siyasi generaldir. Politikadan anlar, ama politikaya pek saygı göstermez. Yerinde konuşmayla dinleyicilerini ikna etmesini bilir ve sonra askerlik içgüdüsünün emrettiği şekilde hareket eder...

Bazen hararetle durmadan konuşur, bazen de sessiz düşünceye dalar. Sinilidir ama bulldog gibi direniş siniri vardır. Mükemmel bir savunmacıdır ve hiç kimse Onun ne zaman yenildiğini bilemez." (Bilâl N. Şimşir, Atatürk ve Cumhuriyet, İleri Yayınları, s. 185)

Tayyip Erdoğan için ise bir Yunan gazetesi "ilk defa karşımızda Attilâ yok," demişti.

Elbette İsmet Paşa ile Tayyip Erdoğan karşılaştırılamaz...

...Ama birinin ne zaman yenildiği belli değil...

Diğerinin baştan yenildiği belli...

...Ama sadece dışarıda böyle yumuşak; içeride, maşallah, Abdülhamit'e Fatiha okutuyor...

Elbette İsmet Paşa’nın, özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, eleştirilebilecek birçok uygulaması vardır; ancak savaş zorunlulukları yüzünden yapılan uygulamaları “camiyi ahıra çevirmek” olarak yorumlayarak, yıllardır halkı galeyana getiren Göbbels’lerin İsmet Paşa’ya söz söylemeye ne hakları vardır ne de bunu yapmaya sığaları yetmektedir.

Haydi, hepsini geçtik de;

BOP eşbaşkanı olan yalandan "van minüt"çünün, İstiklal Harbi Komutanı”ve "Lozan Kahramanı"na söz söyleyebilmesi ne haddineymiş!

Dediğim gibi, niyet belli ve…

“Yemezler”!

Emrah.Ozdemir@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

ATATÜRK'Ü AÇIKÇA ELEŞTİRMEYE, KÖTÜLEMEYE ZEMİN HAZIRLIYORLAR

biz elbette farkındayız, asıl amaçlarının ismet inönü'ye saldırmak olmadığını.
tabiiki gündem değiştirmekte bu planın başka bir yönü.
arkalarında ATATÜRK'e öfkelerini kusmak için bekleyen büyük çoğunluklar var.
ne yazıkki chp. üzerinden inönüye saldırarak, dolaylı olarak ATATÜRK'ün eserlerini, devrimlerini ,zaferlerini aşağılayarak , bir taraftanda sait molla nın intikamını almaya çalışıyorlar.. toplumda büyük oranda kısım bunları destekliyor a.k.p. = d.t.p. yakındır ATATÜRK ün son başbakan, gelecekteki 'başkan' tarafından açıkça iftiralara maruz kalması. bir sonraki adımda her halde onun izinden gidenler tepki gösterince, üzerlerine biber gazı sıkılması olur sanırım. biz yemiyoruzda, uyurgezer millete hazmettire hazmetire yediriyorlar.
tıpkı kurbağa'nın suyunun yavaş yavaş ısıtılarak, haşlanması gibi.
sözde bir takım ATATÜRK çü derneklerin,kurumların, yada kişilerin ortaya çıkarak insanları kafalarını karıştırmaya çalışması, ve sonuca ulaşıyor olmasıda hazmettirme çalışmaları oluyor.

Merhaba

Yüreğinize sağlık. Aklı başında olanlar bu tür konuşmalara gülüyor da, maalesef inanıp gaza gelen safler hala var. Saygılar...

"Namuslular namussuzlar kadar

"Namuslular namussuzlar kadar cesur değil bu dönemde maalesef..

Emrah bey gibi Politika dergisindeki arkadaşların cesaretlerini tebrik ediyorum.

evet demişsiniz ve dün

evet demişsiniz ve dün TEKETEK'i izleyenler gördü ki mehmet metiner denen gerici, Kürtçü yobaz durdu durdu 30'lara taktı... evet gerçekten ULU ÖNDERe vurmaya çalışıyorlar ama
TÜRK Milleti bundan sonra ye-mez!

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.