Falih Rıfkı Bey Bakın Neler Diyor :

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Daha önce onlarca kez yazdım, "Atatürkçülük farklı Kemalizm farklı" diye de sonra üşenmedim bir daha Fâlih Rıfkı Bey'in "Çankaya" sını karıştırdım... Haklıymışım...

Bakın Falih Rıfkı Bey ne diyor :

''... Atatürk ileri atılışlarında daima, statükocu, el altından sinsi sinsi baltalayıcı, Tanzimat bürokratlarının pasif dayatışına uğramıştır. Gerçekte, Atatürk partisi millet içinde değil; Atatürkçülük dediğimiz her şey, kendi partisi içinde azınlıkta idi.

Ölümünden sonra parti güdümü, bu inançsızların eline geçti...'' (Bkz. Çankaya)

Falih Rıfkı Bey'in kastettiği ve inançsız dediği o "Atatürkçüler" kimlerdi, kör değiliz ya elbet İsmet İnönü ve şürekesı... Hatta sözünü de sakınmıyor Falih Rıfkı Bey, bakınız İsmet İnönü için ne diyor :

''... İsmet bey, hiçbir zaman 'devrimci' olmamıştır. İlk gençliğinden beri, tanışma fırsatı bulduğu insanlarla, kendisini saydıran ve sevdiren bir 'vazife' adamı idi. O bir 'düzen' adamıdır, 'hiyerarşi' adamıdır. İleri bir 'Tanzimatçı'dır!''

Son lafa dikkat... Falih Rıfkı Bey'in İsmet İnönü için bulduğu sıfat "ileri bir Tanzimatçı"... Hay allah ; ben de aynı şeyi demiyor  muyum  yıllardır. "Tanzimat aydınları Batı taklitçisiydi, Mustafa Kemal devrimcidir" diye yazmadım mı ?

Buyrun daha ilginci İsmet İnönü bizzat kendi "hatıratlarında" Falih Rıfkı Bey'i kendi ağzıyla doğruluyor. Eski silah arkadaşları Terakkiperver fırkası kurunca, kendisinin Mustafa Kemal yanında yer almasını bakın nasıl açıklıyor (O meşhur garanticiliğini de ilan ederek ) :

''... Terakkiperver erkânı (Ali Fuat, Karabekir Kâzım ve Refet Paşalar ile Rauf Orbay) 'reformcu' kimselerdi ama, 'Osmanlı reformcusu' idiler; ben dahil hiçbirimiz, reformculukta Atatürk metotlarını daha evvel görmüş, düşünmüş, benimsemiş değiliz. Atatürk metotları meydana çıkınca, ben sükûnetle vaziyeti mütâlaa ederek, hâlin, zamanın tedbirleridir diye düşünmüşümdür. Atatürk'le konuşmalarımızda, 'yapılabilirse, bu şimdi yapılır' dediği zaman, benim inanmam, ötekilerin korkması: farkımız bundan geliyor...'' (Hatıralar, Cilt II. s. 204.)

Neymiş sayın okur ?

Bizzat İsmet İnönü kendi ağzıyla başta kendisinin sonra Ali Fuat Paşa'nın, Karabekir Paşa'nın Refet Paşa'ın Rauf Orbay'ın Mustafa Kemal reformlarını (aslında devrim) anlayamadıklarını; ama İsmet İnönü'nün o belli garanticiliği nedeniyle Mustafa Kemal yanında göründüğünü anlatmaz mı bu laflar?

Ey okur, Mustafa Kemal'in ölümünden sonra işte bu İsmet İnönü eline geçiyor cumhuriyeti , işte Falih Rıfkı Bey'in Atatürkçüler dediği takım bu.

Var mı hâlâ  Kemalizm / Atatürkçülük tartışmasına "GEREKSİZ" dir diyen bir yazıcı...

Varsa, kusura bakmasın da kendisi "GEREKSİZ" dir...

 

Ufuk KESİCİ

ufuk.kesici@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.