Cumhuriyetimiz İçin Bir Araya Gelmek Yerine, Cumhuriyetimize Burun Kıvıranlara...

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
İrfan DEĞİRMENCİ

Onlarca yıldır süren terör… Terörün yol açtığı yıkım... Kaybettiğimiz canlar...

Parçalanan hayatlar... Unutulan kahraman gaziler… Öldürülen öğretmenler…

Basın Şehitlerimiz!..

Görevlerini layıkıyla yapan hukukçularımız, savcılarımız, avukatlarımız, hakimlerimiz...

Tutuklanan, kovulan gazetecilerimiz.. Atatürkçü işadamlarımız…

Deniz Gezmiş ve arkadaşları... Ülkemizin durumuna yıllardır ağlayan insanlar…

Şikayet eden, ama şikayet etmekle kalmayan bütün gücüyle haykıran yurttaşlarımız...

Kültür bakanlığına, Sağlık bakanlığına, Milli eğitim bakanlığına, Ulaştırma bakanlığına, Savunma bakanlığına, Maliye bakanlığına, Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına asla ve asla dokunulmasına izin vermeyen, ama Kültür bakanına, Sağlık bakanına, Milli eğitim bakanına, Ulaştırma bakanına, Savunma bakanına, Maliye bakanına söyleyecek çok sözü olan, onları yakasından tutup indirerek yerlerine layıkıyla görevini yapacak insanları getirmek isteyen gençlerimiz…

Sınır karakollarında soğuk ve ayazda, canı pahasına nöbet tutan askerlerimiz…

Dünyaca önemli buluşlara imza atan, ama bir kere bile ciddiye alınmayarak küstürülen değerli gençlerimiz, profesörlerimiz, doktorlarımız…

Başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere her cephede, sadece ve sadece geride kalan çocukları, torunları (bizler) için canlarını hiç korkmadan veren ecdadımız…

Ve Mustafa Kemal…

Ne için mücadele ettiler? Koca bir hiç için mi? Neyi inşa ettiler?

İçi boş bir yönetim şeklini mi? Yapmayın… Yapmayın… Yapmayın…

İçimiz kan ağlıyor, yapmayın… Cumhuriyet yoktu zaten demeyin…

Bu günler geçecek elbet… Yeni nesil bizlerden daha genç, daha etkili, daha cesur, daha akıllı, daha aydın, savaşçı ve mücadeleci olacak…

Siz! Cumhuriyet zaten kurulmadı diyenler var ya! Şöyle gözlerinizi bir kapatın bakalım.

Karşınızda Mustafa Kemal’i düşünün..

Conkbayırı’nda çavuş kıyafeti giyerek şehit bedenlerini cepheden toplanmasına yardım ederek bir yandan da savaş taktiği için bunu yapan Mustafa Kemal’i…

Yaptıklarını sizlere anlatmayacağım. Muhtemelen şöyle dersiniz:

‘’Biz de Atatürkçüyüz! Cumhuriyet kurulsun istiyoruz biz’’

Siz şöyle bir bekleyin daha göğüs gereceğimiz nice apaçık düşmanlarımız var. “Cumhuriyetimiz”in, cebren ve hile ile bütün kaleleri kuşatılmış, bütün tersanelerine girilmiş, ordumuz neredeyse bertaraf edilmiş ve memleketimizin bütün köşeleri neredeyse peşkeş çekilmiş durumda. Tarih tekrardan ibarettir! Bu gün kaybedeceğiz yarın geri alacağız. Tarih sizi de yazacak.

Biz birleşmeye, güçlenmeye, iletişime geçmeye, neler yapacağımızı belirlemeye çalışırken sizler geride kalıp, elinizi taşın altına sokmayıp, hatta bazılarınız hakaret ederek, bizleri aşağılayarak yıkıcı eleştiriler yapıyorsunuz.

Unutmayın bir zamanlar Mustafa Kemal de aşağılanmış, ona burun kıvrılmıştı.

İster bizimle birlikte olur fikirlerinizi ortaya dökersiniz, ister gölge edersiniz.

Bu meydan size boş bırakılmayacak!

Cumhuriyetimize burun kıvıranlara!

 

irfan.degirmenci@politikadergisi.com

[PD Okur Temsilcisi]

 

 

Yorumlar

Sayın İrfan Değirmenci, Biraz

Sayın İrfan Değirmenci, Biraz daha derin düşünebilirsniz. Bu size bir şey kaybettirmez. Türkiye cumhuriyet ilan edileliden beri cumhuriyetle yönetiliyorsa, ülkenin durum ve vaziyetinden hoşnut değilseniz.Cumhuriyette bir anormallik olduğunu düşünmeniz gerekir. ama bizim ülkemizde insanlar, cumhuriyette hata kusur yok, ülkeyi yönetenler kötü denir. Bu sığ bir düşünceye saplanıp kalmaktır!
Buradan çıkış yoktur!
Çıkış cumhuriyette hata aramaktadır. Hata bulunur, rejim ıslah olursa. Kötü yöneticiler bile ülkeyi kötü yönetemez.
Gerçek cumhuriyet; Kötü yöneticilerle ülkeyi iyi yönetme rejimidir.
M3evcut cumhuriyet kurgusu ile kim iktidar olursa olsun. sonuç değişmeyecektir!
Sistem ne anlamak durumdayız.bu ülkenin sistematik bir cumhuriyet anayasasına şiddetle ihtiyacı verdır. Hükümet değiştirmek hiç bir şeyin çaresi değildir.
AKP diye bir parti yokken bunu söyedim. bu günde bunu söylüyorum.
On sene önce ben bunu söylerken, birileri bana namazında niyazında, iman sahibi bir başbakan olsa hiç bir mesele kalmaz. Sistemde hata yok, ülkeyi yönetenler kötü derlerdi.
Bunu söylyenler bu gün, AKP den nasıl kurtuluruz diye düşünüyorlar.
Bu ülkeyi cumhuriyet bu hale getirmemiştir. Ülkeyi bu hale getiren cumhuriyetsizliktir. Cumhuriyeti anlamadan cumhuriyet anayasası yapılamaz! hala cumhuriyet ne diyenizimiz yok!
Seçilmiş padişahlar düzenidir bu. Cumhuriyette seçilmişin egemenliği sınırsız değildir. Seçilmişi sınırsız egemenlik sahibi yapan bir düzen, düyanın en kötü rejimidir. Seyir defteri Atilla İlhan sitesinde yazılarımı okursanız daha iyi anlayabilirsiniz.
Saygılar.

İzzet bey sizin yazılarınızı okumuyorum.

Zaten düşüncelerinizi biliyorum. Sürekli aynı şeyleri dile getiriyor, insanların sizi kabul etmesi için sürekli muhalefet ediyor,yıkıcı eleştiriler yapıyor,bazende hakaret ediyorsunuz. Kimse sizinle aynı fikirde olmak zorunda değil; bunu ne zaman kabulleneceksiniz acaba ?

Bu ülkenin gelmiş geçmiş neredeyse bütün iktidarlarını eleştiren insanlara,cumhuriyetimizin en önemli kurumlarına yerleşmiş ama görevini yapmayan veya ihmal eden sorumsuzlara,vatanı satan hainlere sizin bilmediğiniz tepkileri gösteren ve boş zamanlarında dinlenmek yerine neler yapacağını düşünen,bazende bir araya gelip bir şeyler başarabilen insanlar olduğunu ne zaman kabul edeceksiniz ?

''Yangına körükle gitmek'' tam anlamıyla sizin yaptığınız gibidir !
Eğer bizimle birlikte olacaksanız yıkıcı eleştiriler yapmaktan vazgeçin.
Yok eğer her zamanki gibi yazdığınız kitaplar ve makaleler üzerinden sabit fikrinizi kabul ettirmeye çalışarak insanları bezdirecekseniz ,lütfen gölge etmeyin artık ! Başka bir ihsan istemiyoruz.

Yalnızlıktan şikayet ediyor, sizinle aynı düşünen bir iki kişi bulduğunuzda ''Meğer akıllı insanlarda varmış.'' şeklinde düşünüyorsunuz.
Bu şekilde pek fazla ortak düşünen insan bulamayacaksınız.Bunu sizin gerçeklerin farkında olan azınlığın başında olan bir düşünür olduğunuz için değil,sürekli aynı sabit fikirle bir fidan dikmeye çalışan,bir adım atmaya çalışan insanları bezdirdiğiniz için yaşayacaksınız. Nokta !

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.