Yüzyılın Deneyi ve Din Kitapları Paramparça

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Ali İhsan Uğuz

   CERN’de yapılan deney CERN Başkanı’nın deyimiyle kâinat hakkındaki görüşlerin ve inanışların bile değişime uğrayacağı sonuçlar içerebilir. Ben fizikçi değilim, işin bilimsel izahını bilim adamları yapsın. Şuan teorik olarak ortaya konmuş olanlar şimdi enine boyuna laboratuar ortamında yaşanıp görülecek. Benim üzerinde durmak istediğim bu deneyin Türkiye’ye, medyadaki yansımaları.

 

Bu deneyde elde edilmek istenen 4 ana konu var.

1) Anti maddenin varlığını ispat etmek ve neden yok olduğunu öğrenmek (Dan Brown’un

Melekler ve Şeytanlar kitabını okuyanlar anti madde hakkında epey bilgi sahibidirler sanırım).

2) Higgs parçacıklarını bulmak. Boşluk denen olgunun aslında bir hiç olmadığını ve büyük patlamayı ispatlamak.

3) Kara deliklerin esrarını çözmek

4) Evrenin oluşumunu çözümlemek.

 

   Din kitapları evrenden bahsetmez, sadece güneşten aydan, yıldızlardan ve dünyadan bahseder.

   Son zamanlarda evrim teorisinin gerçekliğini inkâr edemeyen bazı sözde din adamları Allah’ın evreni aşamalarla yarattığı noktasına gelmiştir. Yani, kendilerince evrim teorisinin, dince bir açıklamasını yapmışlardır. Kuran’a göre dünya 7 günde yaratılmış ve 7 günde her şey olup bitmiştir. Gerçeğin bu olmadığı, yaşı 13,7 milyar yıl olan dünyanın hala oluşum evresinin devam ettiği, bilinen bir gerçektir (Alt tabakalardaki sıcaklığın çok yüksek olması ve oluşan gazın patlaması neticesi depremler meydana gelmesi).

 

   Bazıları inkâr edeceklerdir. Ancak artık gerçek şu ki İncil, Tevrat ve Kuran da bahsedilen dünyanın yaratılış masalı artık bilimin karşısında acizliğe uğramış, yaratılış teorisini savuna gelen bazı çevreler aslında kutsal kitap da bunu söylüyor, yalanına başvurmak zorunda kalmışlardır. İki gündür dinci tayfasının gazetelerine bakıyorum. Deney ilgili haberleri küçük puntolarla, iç sayfalarda, birkaç satırla vermişler; adeta okurlarından haberi gizlemek için ellerinden geleni yapmışlardır. Ancak bütün medya ve dünya televizyonları deneyi sürekli gündemde tutunca nihayet birkaç yazar, haberi yine kendilerine yontarak yazmak zorunluluğu hissetmişlerdir. Bunlardan biri de Yeni Şafak Gazetesi’nden İbrahim Karagül’dür.

   Olayı şöyle yazmıştır:

   “Bütün bu tartışmalar, araştırmalar, çabalar, merak ve keşifler, Allah'ın yaratıcı kudretine tanıklık etme arayışından başka bir şey değil. Bu yönüyle CERN'deki çalışma, müthiş heyecan verici! Olumlu ve olumsuz sonuçları da. Belki de hiç tahmin etmediğimiz, deneyi yapanların bile öngöremediği sonuçlar çıkacak, evrenin sırlarına ulaşmada yepyeni ufuklar açılacak. Mesela bazıları, burada ulaşılan hızın, maddi olmayan varlıklar âlemine ulaşmanın kapılarını açabileceğini bile söyleyebiliyor. İnsanoğlu'nun cinlerin ve başka varlıkların hızına erişebileceğini öngörebiliyor."

 

   Hani halk arasında bir tabir vardır ya “Eller gider Mersin’e biz gideriz tersine” diye. Adam böyle bir deneyi bile kendi çarpık düşüncesi için kullanmaktan çekinmiyor. İnsanın beyni bir kere çarpılmayı görsün, sanırım düzeltmek mümkün olmuyor. Ey CERN’deki bilim adamları bu deney sonucunda ne elde edeceğinizin farkında bile değilsiniz. Bakın, İbrahim Karagül kardeşimizi okuyun da bir şeyler öğrenin. Siz cinlere giden yolu açacaksınız haberiniz yok.

 

   Bazı dinci çevrelere gerici deyince alınıyorlar. Lütfen söyler misiniz böyle bir yorumu yapana gerici denmez de ne denir?

   Saygılarımla

iletisim@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Sitenizi büyük bir beğeniyle

Sitenizi büyük bir beğeniyle izlemekteyim.Müslüman,Atatürkçü ve Laik bir kişiyim.Tanrı'nın en büyük Laik bir varlık olduğuna inanıyorum.Kutsal kitabımız Kur'an dan masal diye söz etmenizi şiddetle kınıyorum.Bu nedenle dini yalnız Allah'a özgüleyen,dinci olmayan kesime bir özür borçlusunuz.Eğer hadisçilerin dine bir sürü kakalamalarıyla oluşturdukları sanal dinlerine bakarak konuşacağınız yerde Kur'an a bakarak,biraz da akıl gözüyle okusaydınız Tanrı katında bizim zaman skalamızla birgünün
1000 yıla hatta daha da ileri noktalarda 50.000 yıla eşitlendiğini görürdünüz,Paralel evrenleri görürdünüz,Karadelikleri görürdünüz,zaman ve mekanüstü yolculukları görürdünüz... Kur'an neredeyse ağzına kadar science-fiction'la doludur..

Şaçmalık

Bilim Ruhun var oldugunu Nasıl ıspatlayacak. 2 bin ve 3 bin'li yıllarına  ait fosul araştırmalarına göre bir çok canlı'nın günümüzde bile hala fosul'lerinde herhangi bir evrimin yaşanmadığını ortaya koydu.Darwin Amcanız insan oglunu çok basit gördügü için böyle bir iddaa ortaya attı. Amacı nam yaymaktı oda olmadı, ortaya atılan iddaaları araştıran bilim adamları darwin teorisinin asılsız oldugu kanatine vardılar. Hala neyin Araştırması yapılıyor Hiç Birşeyin kendiliginden olmayacagi apaçık ortada. Bu konu hakkında bir olayda anlatmak istiyorum. Yahudi bilgenın birisi müslüman insanların oluşturdugu bir cemaate gider ve şöyle söyler, ALLA'hınız nerde bana gösterin bu ilk sordugu soruy'du sonra 2 sorusunu yöneltir Bu dünya nasıl yaratıldı der; Tabii müslüman toplumu bu soruya cevap olamaz bir kaçgün sonra 17 yaşlarında bir cocuk din adamlarına söylerki ben o yahudi bilgenın sorularanı cevap olacagım der. din adamları tamam der ve yahudi'ye haber gönderilir 10:00'da cocuk buraya gelecektır der. Yahudi beklenen yere gelir ve beklemeye başlar saat 10:00 olur çocuk gelmez, sonra yahudi seslenir korktugundan gelmiyorder toplanan insanlara bekleyiş devam ederken saat 10:30 Cocuk gelir. Yahudi sorar neden geç kaldın  çocukda derki yolda gelirken önüme bir nehir cıktı nasıl karşıya geçerim derken birden arkamdaki agaçlar kendiliginden kesildi küçük parçalar haline gelip sonra'da birleşerek kayık oluştu bende binip karşıya geldim der. Yahudi' güler öyle şeymi olur nasıl agaçlar kendiliğinden kesilip  kayık olur der cocukda der sen bu kadar basit birşeyin bile kendigilinden olmayacagını biliyorsun neden bu dünya'nın bir yaratıcısı oldguna inanmiyorsun der.Bu anlatımda yahudinin birinci sorusuna cevap olur ve ikinci soruyu cevaplamak için yahudiyi yamacına cagırıp elini minciklar  yahui elini çeker ne yapıyorsun der Çocuk sorar; ne oldu der, yahudi elim acıdı der Küçük çocuk yahudi'ye acı nedir nasıl birşey neye benzer bana göstersene der yahudi acı görünmez hissedilir der; oda derki ALLA'hta görünmez ama hissedilir der. Yahudi orda müslüman olmaya karar verir.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.