Kan Donduran Açıklamalar…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Halk arasında bir söylem vardır. Kendilerini olayların akışına bırakanlar, olayları yönlendirecek yerde olayların bir parçası olanlar için.

“İpin ucu kaçtı” denir. Anlaşılan meclis artık ipin ucunu kaçırdı. Kendi içlerinde bile tutarsızlıklar, sert kamplaşmalar giderek büyüyor. 

Bakınız kültür bakanı ne diyor.

“Terör örgütü üyelerinin silah bırakarak yurt dışına çekilmesi tartışmalarına değinen Bakan Çelik, “Silahlı tehdit üretenler, ülke topraklarında yurt dışına çıkmaya kalktığı zaman siyasi irade, ‘bunlar silahlarını bırakıp yurt dışına çıktıkları taktirde bunlara dokunulmayacaktır’ deniliyorsa, bu çok basit bir şekilde bir düzenleme ile halledilir ve bu temin edilir. Dolayısıyla, meselenin başka yerlere çekilmesi, meselenin bir hukuk tartışmasına, bir rejim tartışmasına ya da güvenlik güçleriyle ilgili bir hukuki muhataplık tartışmasına dönüştürülmesi, bu süreçle ilgili üretilen provokasyonlardan bir tanesidir. Mesele nettir, silahlı unsurlar, silahlarını bırakıp yurt dışına çekilmeye başladıkları andan itibaren bunlara dokunulmayacaktır ve bunlar ülkeyi terk edeceklerdir. Hükümetin iradesi budur.”

İpin ucunun kaçtığı nasıl da belli değil mi? İnsanın kanı donmasın da ne olsun. İfadeye bakar mısınız? “Hükümetin iradesi bu”

Şimdi şöyle düşünelim. Diyelim ki x vatandaş eline silahı aldı ve onlarca insanı öldürdü. Ülke içinde de saklanıyor. Hükümet x vatandaş silahı bırakıp yurt dışına çıksın, güvenlik güçleri ona dokunmayacak diyebilir mi? Hükümetin böyle bir yetkisi var mı? Hatta ben hukuk devletiyim diyen bir devletin böyle bir yetkisi var mı?

Bakan bey çözüm önerisinde de bulunmuş. “Ufak bir düzenleme” yeter demiş. Yani boş verin siz hukuku falan. Biz kendi hukukumuzu işimize geldiği gibi uygularız diyor.

Ülkemizde uygulandığını sandığımız evrensel hukuk kurallarında çok önemli bir madde vardır. Bazı suçlarda, (mesela adam öldürme veya teşebbüs gibi) mağdur af etse bile kamu af edemez. Kamu davası açılır. Peki, siz nasıl oluyor da onca insanımızın ölümünden sorumlu kişileri af ediyor ve yurdu terk etmelerine izin veriyorsunuz?

İpin ucu gerçekten çok kaçtı sevgili okur. Ülkemizde bizlerin de içinde olduğumuz için çok fazla hissetmediğimiz büyük olaylar kurgulanıyor ve çok büyük değişimler artık kaçınılmaz ve önlenemez hale geliyor. Bir hükümet halkına karşı bu kadar pervasız hale gelmişse belli ki o halkı malı gibi görüyordur. Bu coğrafyada benzeri bir durum yüz yıl önce de yaşanmış ve halkı malı sananlar kaçacak delik aramışlardı. Yani bu halk sabrının bir yere kadar olduğunu ispat etmişti. Tarih anlaşılan yeniden tekerrür edecek.

İzmir.

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Allah kahretsin bunların

Allah kahretsin bunların hepsini!!!

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.