AKP dış politikası giderek çıkmaza giriyor.

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Mehmet ÇAĞIRICI
Yazının Yazıldığı Tarih: 
23.11.2011

Son zamanlarda AKP dış politikasında Suriye ile çok uğraşıyor. R.T. Erdoğan biraz öfkeli ama oldukça agresif bir biçimde Suriye'ye saldırıyor; Irak'ta katledilen yüzbinlerce Müslüman kardeşlerini unutup sadece Suriye'dekilerine sahip çıkıyor. 

Arap Birliği Suriye'deki Esad yönetimine hiç bir reform şansı tanımadan baskı yaparak üyeliğini askıya alıyor.

Öte yandan Rusya, Çin Libya hatasını tekrarlamayarak BM Güvenlik Konseyinde Suriye'ye uluslararası bir müdahale için izin vermiyorlar. Hatta Rusya bu konuda Türkiye'yi uyararak Suriye'yi korumak üzere Akdeniz'e savaş gemilerini gönderiyor. İran da Türkiye'yi ve İsrail’i uyarıyor. İran Genel Kurmayı ülkesine yönelik herhangi bir saldırıda (İsrail'i kastederek) ilk vuracağı ülkenin Türkiye olacağını açıkça deklare ediyor.  Esad "kanımızın son damlasına kadar savaşırız!" diyor. 

Yani Ortadoğu ve Arap camiasının demokrasi tanımaz, emperyalist işbirlikçisi "Sünni İslam" dünyasında son dönemde büyük bir telaş ve endişe var. Bunun nedeni ortada. Çünkü hamisi ve ağabeyleri durumunda olan emperyalizmin Irak'taki işgal ordusu bu sene sonunda tamamen çekilmiş olacak. Bu demektir ki Irak'taki El Sadr liderliğindeki İran'la çok sıkı işbirliği yapan Şii hareketi de Irak'taki siyasal duruma artık egemen olacak.

Kısaca İran, Irak, Suriye ve Lübnan'daki Hizbullah hareketi hep birlikte geniş bir hat oluşturarak emperyalist işbirlikçisi "Sünni İslam" ülkeleri (Körfez Ülkeleri, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Bahreyn vs.) ile emperyalizmin "Model" ortağı olan AKP yönetimindeki Türkiye arasına kara kedi gibi girecek. Özetle Türkiye kuzeyden Rusya, Doğuda İran Güney'de Irak, Suriye ve Hizbullah çemberi içinde soyutlanacak. Bu ise AKP'nin dış politikasının emperyalist planlara(BOP) dayanan "Yeni Osmanlıcılık" modelinin iflası demektir.

İşte kendileri için bu tehlikeli gelişmeyi sezen gerek Arap Birliği gerekse R.T. Erdoğan büyük bir telaş ve saldırganlıkla şimdi Suriye'ye yükleniyorlar. Çünkü AKP ve lideri kendi hareketinin can çekişmeden önce tek kurtuluşu Suriye'deki Esad rejimini devirip, kendisinin yetiştirdiği "Müslüman kardeşleri" iktidara taşımaktır.

Her şey Suriye'deki iç siyasi gelişmelere ve Türkiye’deki antiemperyalist ilerici demokratik güçlerin uyanıklığına bağlı!

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.