Suriye “Teröristlerinin” Dostları Gurubu Toplantısı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

İstanbul çok ilginç bir toplantıya ev sahipliği etti. Bizce keşke böyle bir zavallılığa ortak olmasaydı. Zavallılık deyimini bilhassa kullandım. Zira emperyalizmin yönetici ülkeleri dışındaki ülkeler tıpkı katillerine âşık ruh hastaları gibi bu açık zulme gönüllü ortak olmaya çalışıyorlar.

Suriye’deki olayları emperyalistlerin stüdyolarından çıktığı gibi, veya satılmış muhabirlerin anlattığı gibi değil de oraya giden vicdan sahibi muhabirlerden dinlerseniz, Suriye’de oynanan oyunu daha iyi görebilirsiniz. Kaldı ki hangi din, mezhep veya etnik kökenden olursa olsun Suriye halkının çok büyük bir çoğunluğu Esad’ın yanındadır. Hatta şöyle denebilir ki, bu terör olayları başlamadan öncesine göre Esad’ın taraftarı artmıştır.

Bu gün Suriye’de hükümete başkaldıran teröristler, Libya’da isyanı çıkaranlar ve Afganistan’dan gelen El-Kaide teröristlerinden başkası değildir. Tabii bunlara Suriye ordusundaki işbirlikçi satılmış bir kısım subayı da eklemek lazımdır.

İstanbul’da yapılan toplantının bir oyalama, bir zaman kazanma taktiği olduğu biliniyordu. Zira Obama yaklaşan seçimler dolayısı ile bir sürprizi istemiyor. Bu yüzden de Annan Planı diye bir oyalama süreci başlatıldı. Seçimlerden sonra Obama ve şürekâsı aldıkları emirleri yerine getireceklerdir. İşin aslı emperyalizmin Orta Doğu'yu istediği gibi dizayn etme politikasını herkes biliyor. Ancak işbirlikçi iktidarlar ülkelerini yok etmek için adeta gönüllü gibi çalışıyor. Bu arada birileri ulusal yapılarını korumaya, emperyalizme karşı direnmeye kalktıklarında başlarına gelecekler ortadadır. İşte Irak, Libya, Suriye… Bu liste daha çok uzatılabilir. İlginç olan halkların başlarına geleceği bunca örneğe rağmen kavrayamaması ve işbirlikçi iktidarların arkasında durmasıdır.

Türkiye’deki PKK ne ise, Suriye’deki vahşi batı tarafından beslenen teröristler odur. İsterseniz bir düşünce jimnastiği yapalım. Suriye yerine Türkiye’yi onların teröristleri yerine de PKK'yı koyalım. Görünen o ki ilerki aşamalarda bu tür bir senaryoya da sıra gelecektir. Bu çerçeveden İstanbul’da yapılan toplantıya bir bakalım neler göreceğiz. Teröristleri korumanın bize ne getireceği ortadadır. Van depreminde evsiz kalanlar hala çadırlardan kurtulamamışken, Suriye’den kaçanlara(ki içlerinde büyük ölçüde teröristlerin olduğu basına yansıdı) Prefabrik evler yapılmıştır. Suriye krizinde uluslararası toplumun bölünmüşlüğünü bir kez daha ortaya koyan konferansa Batı ve Arap ülkeleri tam kadro katılırken Rusya ve Çin daveti reddetti, İran ise çağırılmadı. Suriye’nin Dostlarının kendi içindeki fikir ayrılıkları da konferansa yansıdı. Katar ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkeleri, sınır ötesinde güvenli bölge oluşturulması, taraf değiştiren askerlerin kurduğu Suriye Özgür Ordusu’na fon sağlanması, muhaliflerin silahlandırılmasını savunuyor. Katar Başbakanı El Tani konferansta bu görüşleri yineleyerek “Ortak bir uluslararası güç Suriye’ye gönderilmeli, insani yardım için güvenli bölgeler oluşturulmalı” dedi.

Bu kararların yarın bizim ülkemiz için alınmayacağını kim garanti edebilir ki?

 

                                                                                              Cem Osman TAMTÜRK

                                                                           cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.