Şubat 2008

Çözüm Bu Değil!

Yazar: 
Yamaç Kona

Türbana izin çıktı. Ülkenin her yanında tepkiler çığ gibi büyüdü. Çarşaflar yakıldı, protestolar yapıldı. Bunu yapmak, gidişatı medyanın yüzüne vurmak hakkımız! Ama peki bizi rahatlatmaktan başka ne işe yarar? Türbanlıların, çarşaflıların doğruyu görmesini, zincirleri kırmasını sağlar mı? Biz benimsemiş olduğumuz Atatürk ideolojisinden dolayı hep demokrasinin kötü emellere alet edilmesine kızdık. Hep karşı çıktık; haklıydık! Peki ilk meclis kurulduğunda demokrasi var mıydı? Şartlar demokrasinin uygulanmasına elvermiyordu. Hilafet ve saltanat yanlıları fırsat kolluyordu.

Türban Konusundaki Saptırmalar ve Kendimizce Gerçekler

 

Bugün kısmetse türban konusundaki son yazımı yazıyorum demeyi çok isterdim; fakat yaşananları göz önünde tuttuğumuzda türban meselesiyle daha çok ilgileneceğiz gibi gözüküyor. Benim iddiam türbanın her yönüyle ve her kesimce saptırılan bir obje olduğudur ve bu doğrultuda da yazımdaki amaç, türban konusundaki saptırmalara işaret ederek türbana objektif bir anlam yüklemektir.

Türban konusundaki saptırmaları maddeler halinde sıralayarak amacıma ulaşmayı hedefliyorum ve siz değerli okuyuculardan da her maddeden sonra objektif bir tutumla düşünmenizi istiyorum.

Ampul Yanmadı!


Her geçen gün ülkem ve ülkemin geleceği adına duyduğum kaygılarım daha eskilerine bir çözüm ve rahatlama formülü bulamamışken üstüne bir yenisini daha ekliyor.

Bense bu kadarı çok fazla gerçekler gösterilmeli, bilgiler paylaşılmalı, dayanışmaya geçilmeli,toplumun üzerinden ölü toprağını atmasına yardım etmeli demekten ve bu yazıları yazmaya devam etmekten başka çare bulamıyorum.

Kandırmacanın Yani Adı : TÜRBAN

Yazar: 
Burak SIRATAŞ

Hep birlikte geçirmekte olduğumuz bu zor günlerde üniversiteler üzerinden oynanmaya çalışılan oyun artık kabuğumuzdan çıkmamız gerektiğini gösterdi.

Biz bu ülkenin yarınlarının emanet edildiği gençler olarak yıllardır süregelen ve bize öğretilen pasifize edilmiş varlığımızdan sıyrılarak üniversiteler üzerinden oynanmaya çalışılan oyuna son vermeliyiz artık.

Demagojinin Yıldızları

Birkaç ay evvel billboardlar, üç büyük demokrasi(!) yıldızının resmiyle şenlenmişti.

 

Kimdi bunlar?

 

Odunu vekil seçtiren, dilerse halifeliği bile getirtecek olan çok partili dönem Türkiye’sinin (ya da küçük Amerika) başbakanı Adnan Menderes…