Eylül 2007

Yeni Gündem

Yazar: 
Yamaç Kona

Genel Seçim ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi atlatıldıktan sonra yeni meclis kendini belli etmeye, rengini ortaya çıkarmaya başladı. Yine gündem eskiye dönecek, yine PKK'dan, Güneydoğu'dan ve sınır ötesi operasyondan bahsedecek medya. Ama artık mecliste DTP ve MHP var. DTP beklenildiği gibi “Kimyasal Silah” iddiasıyla çalışmalarına (!) başladı. Ama şu an için sınır ötesi operasyon daha önemli.

Apolitikleştirme Süreci ve Akp

Yazar: 
Yamaç Kona

Türkiye'de sağ ve sol yanlış tanımlanmaktadır. AKP kendini sağcı, CHP ise solcu olarak nitelendirmektedir. Bunun son zamanlardaki nedeni AKP'nin halkın apolitikliğinden faydalanıp, kendini sağ olarak nitelemesi, buna karşın CHP'nin ise insanları daha çok çekebilmek ve ortamı zıtlaştırmak için kendini sol ilan etmesidir. Ama bunun temel nedeni AKP'dir. Sağ olarak ifade edilen ideolojinin en uç tarafı “faşizm”dir ve bu ideolojinin Türkiye'de uygulanması imkansızdır. Çünkü faşizan ideoloji cumhuriyetin, demokrasinin ve egemenliğin temel ilkelerine ters düşmektedir.

3. Adamın Buyrukları

Yazar: 
Yamaç Kona

Nicholas Burns resmi temaslar için Ankara'ye geldi. Yani daha yeni Türkiye'nin nabzı normale dönerken geçen 5 yılda işbirliği yaptığı ortağı AKP'ye önümüzdeki 5 yıl içerisindeki planlarını sundu ve haddini fazlasıyla aşarak emir verme eğiliminde bulundu Türkiye'ye. İran'la son olarak yapılan “gaz ortaklığına” da değindi ve bölgedeki stratejik, ekonomik komşumuzdan vazgeçmemizi istedi, eğer geçmezsek bedelini ödeyeceğimizi söyledi. Buna karşılık olarak da 2004 yılından beri tekrarladığı “PKK güvencesi”ni verdi(!).

Kürdistan, Denge Politikası ve Al Gülüm Ver Gülüm!

Yazar: 
Yamaç Kona

Kürdistan kuruluyormuş!..

“Kuruluyormuş” mu, “kurulmuş” mu?

Çoktan kurulmuştur, geçmiş olsun...

Amerikan Senatosu'ndan karar çıktı. Irak üç federal bölgeye ayrılacak. Şii, Sünni ve Kürt'lerin ayrı ayrı bölgeleri olacak. Tabii ki Türkmenler'de ortada kalacak.

Amerikan Senatosu'ndan bu karar çıktığı sırada Rice konuşma yapıyordu.

“Irak'ın toprak bütünlüğü korunmalıdır!”