Kürdistan, Denge Politikası ve Al Gülüm Ver Gülüm!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Yamaç Kona

Kürdistan kuruluyormuş!..

“Kuruluyormuş” mu, “kurulmuş” mu?

Çoktan kurulmuştur, geçmiş olsun...

Amerikan Senatosu'ndan karar çıktı. Irak üç federal bölgeye ayrılacak. Şii, Sünni ve Kürt'lerin ayrı ayrı bölgeleri olacak. Tabii ki Türkmenler'de ortada kalacak.

Amerikan Senatosu'ndan bu karar çıktığı sırada Rice konuşma yapıyordu.

“Irak'ın toprak bütünlüğü korunmalıdır!”

Biz ABD'yi çok sistemli bilirdik. Hiç böyle “gaf” niteliğinde olaylar yaşanmazdı. Nedir bu çelişki? Amerikan Senatosu Irak'ı 3'e bölerken nasıl oluyor da Rice Irak'ın toprak bütünlüğünün taraflarınca güvencede olduğunu söylüyor? Şimdi herkes “Ah, vah, tüh! Türkmen kardeşlerimize kazık atıldı!” diyor. Çok haklı ve doğru bir görüş. Tabii ki Türkiye açısından baktığımızda bu konuya gelene kadar Irak'ın bölünmesini istemememiz için daha çok mesele var. Kürdistan hayalleri olsun, PKK olsun, peşmerge olsun, İran olsun şu olsun bu olsun karşı çıkmamızı gerektirecek birçok nedenimiz var. Peki ABD bunu “ilk defa” ve sadece “Türkmen'lere özgü” mü yapıyor. Tabii ki cevap basit: Hayır! ABD göstere göstere, gözün içine soka soka çift taraflı oynuyor. Hiç saklama ya da kamufle etme gereği duymuyor. Bize karşı bu kadar rahat olmasını sağlayansa bizim tarafımızdan hiçbir tepki gelmemesi. Hadi Irak'ı işgal etti, tabi gözün içine soka soka böler ama ya biz? Niye hiçbir tepki verilmiyor? Sahte sahte çıkışlar yapılıyor. Askere sanki dalga geçermiş gibi cevap veriliyor, 45'likler çalınıyor...

Ne bu şimdi, Osmanlı'nın son zamanlarında yaptığı gibi AKP'de “denge politikası” mı izliyor?! Sapasağlam, güçlü bir devleti AKP nasıl olur da denge politikası izlemeye iter? Yoksa AKP başka bir politika izlemeye çalışıyordu da beceremedi mi? Yoksa AKP düşündüğümüzden çok daha mı akıllı? Evet öyle. AKP amaçları doğrultusunda “denge politikasını” kullanıyor.

İran'ın aksine ABD ile al gülüm ver gülüm yapıyor. ABD'ye altındakileri veriyor yani vatanı satıyor, ödün veriyor. Bir yandan da ABD'nin yardımlarıyla ülkeyi İslam'laştırmaya çalışıyor.

Ama bunların hepsini ABD bile Türk halkının belli bir kesiminin gözünün önünde yapamaz. İşte bu yüzden Kürtler ABD'nin canı ciğeri.

Kürdistan kurulacak kurulacak dedik, sonunda oldu. Orduları var, askerleri var, destekleri var. Merak etmeyin ağır silahları da bir ay içerisinde ABD'den geliyor!

Türkmenler'e gelince, onlar da ABD'yi 4. bölgeyi kurmakla tehdit ediyorlar. Destek olmalıyız diyeceğim ama son 1 yıldır binlerce Türkmen katlediliyor AKP bir şey demiyor da buna mı destek olacak.

AKP ne kadar çabalasa da ordumuz bir yerde “Dur!” diyecek. İşte o zaman işler karışacak.

Biz ise ülkemizin içinde Ulu Önder Atatürk'ün değerlerini korumaya çalışmalıyız. Unutmayın ki, asıl tehlike içimizde...

Yamaç KONA

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.