P—Kitap: Yeni Çıkanlardan

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

  

Künye:

Adı:  Komintern ve İspanya İç Savaşı

Orijinal Adı:  The Comintern and The Spanish Civil War

Yayınevi: İletişim

Baskı: 1.Baskı Mart 2010, İstanbul

Yazar:  Edward Hallett Carr

Çeviren:  Ali Selman

   Dünya tarihini nesnelden özele indirgeyerek yeniden yazmayı amaçlayan fakat bunu yaşı gereği tamamlayamayacağını da bilen ve 1982 yılında sonsuzluğa ulaşan Marksist tarihçi E.H.Carr’ın, yazımını ölmeden önce tamamladığı “Komintern ve İspanya İç Savaşı” isimli eseri geçtiğimiz ay “İletişim Yayınları” tarafından Türkçeye çevrilerek yayınlandı.

   E.H.Carr kitabında, İspanya’daki iç savaşı detaylı bir şekilde ve haritalarla bize anlatmasının yanı sıra İspanya İç Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nin ve Komintern’in “İspanya İç Savaşı” ile ilgili görüşlerini ve Sovyetler Birliği’nin o dönemki “İspanya Politikasını” da net bir biçimde ortaya koyuyor.

   Stalin ve UGT Genel Sekreteri Largo Caballero arasındaki yazışmaları ve İtalya Komünist Partisi Merkez Komite Üyesi Palmiro Togliatti’nin Moskova Komünist Enternasyonal Karargâhına gönderdiği gizli raporları da içeren “ekler bölümü” ise kitabın “bilimsel bir metotla” yazıldığını gözler önüne seriyor.

   “REZORFAD LAS FILAS DEL PARTIDO COMUNISTA”

 

 

Künye:

Adı:  Aynadaki Tarih — Komplolar, Suikastler, Provokasyonlar, İsyanlar

Yayınevi: Alfa

Baskı: 1. Baskı, Şubat 2010, İstanbul

Yazar:  Erol Mütercimler

Sayfa Sayısı: 672

 

   Türkiye’nin en karanlık olaylarının gerçek yüzünü ortaya koymaya çalışarak çok zor ve zahmetli bir işe giren Erol Mütercimler, kendine has üslubuyla 700 sayfalık bir kitabı tek bir nefeste okunabilecek bir duruma getirmiş. Gümrük Birliği’nden Varlık Vergisine, Topal Osman’ın öldürülmesinden Atatürk’ün Bektaşilerle olan ilişkisine kadar birçok konunun işlendiği bu kitapta, en özensizce yazılmış bölümün 1 Mayıs 1977 katliamı olduğu kanaatindeyim.

   CIA ve Türkiye’deki işbirlikçileri tarafından gerçekleştirilen bu provokasyon ve cinayete, “Sol’a dönüp sizin de bu katliamda az da olsa parmağınız var diyerek rol biçmek, insafsızca olmuş.

   Ergenekon operasyonu nedeniyle gözaltına alındıktan bir süre sonra serbest bırakılan emekli Binbaşı Erol Mütercimler’in bu kitabı, Türkiye’deki karanlık olayları öğrenmek isteyenler için birebir…

 

@PolitikaDergisi

 

 

 

 

 [Bu yazı, Politika Dergisi Sayı 22’de yer almıştır. Tüm fazladan özellikleri ile özgün sayıyı indirmenizi salık veririz. Sayı 22’yi indirmek için buraya tıklayınız. ]

 

 

Yorumlar

Teşekkürler paylaşım için,

Teşekkürler paylaşım için, İspanya iç savaşını anlatan kitaptan haberim yoktu almaya çalışacağım

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.