Sol(y)suzlaşmak!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Burak AY

Sayın (Ömer) Laçiner sonunda adını koydu: Ayrılık...

Birikim dergisinin son sayısında referandum değerlendirmesiyle ve herkes tarafından bilinen, görülen sosyalistler içindeki ayrışmayı açıklayan bir başyazı yazıldı Ömer Laçiner tarafından (1)

''Sosyalist sıfatlı mikrokozmoz sosyalistlerlerden'' tamamen yolların ayrıldığını söylüyor Laçiner.

Ayrılığın sebepleri çok. Say say bitmez...Biz gene de bir bakalım Ömer sıfatlı pek solcu Laçiner ve diğer sosyalist örgütlere...

Sol içinde en büyük ayrışma Ergenekon ile başladı.

Ergenekon operasyonuyla bir kesim sol/sosyalist;demokratikleşme,derin devletin yok edileceği havasına kapıldı ve ''sonuna kadar gidilsin''de birleşti. (Tabii iddianamede adları geçince, bu kapsamda bazıları tutuklanınca baş aşağı çakıldı ve AKP usulü demokrasinin tadına bakmış oldular.)

Diğer bir kesim Ergenekon dalgalarına kapılmayıp, akıl sağlığını muhafaza ederek; operasyona karşı bir duruş sergilediler -bu cümlemden Ergenokandan tutuklanan bazı geçmişi kirli, faşist katillere destek olarak algılanmasın-. Bunun AKP faşizmine gideceğini AKP’ye muhalefet edenlere karşı bir baskı aracına dönüşeceğini bildirdiler.

Bir kesim de ''Yiyin birbirinizi'' manşetleriyle, çatışmanın AKP ve çeteler arasında olduğunu söyleyerek üçüncü bir cephe açmaya çalışsa da ''Ufuk''larının ne kadar sığ olduğunu gösterdiler. Daha sonra ''Ufuk''suz yola devam ettiklerinde demokrasi aldatmacasına ortak olmaktan vazgeçtiler.(2)

Ergenokan süreciyle belirginleşen bu durum güncel meselelerde ve birçok konuda sol içi ayrışmayı gözler önüne serdi. Bir yandan AKP Gençlik Kollarına ders veren muhterem solcular (Ömer Laçiner), AKP eliyle ülkemize bir refah, bir demokrasi dalgası geldiğini söyleyen Taraf solcuları ile öte yandan geri kalan sol/sosyalistler AKP'nin demokrasi değil gericilik getirdiğini, toplumu örgütsüzleştirdiğini yazıp, çizip, söyleyip durdu.

Referandumda da devam eden ayrışma referandum sonrası diyalogun kalmadığını gösteriyor ki zaten ortada diyalog yoktu, öyle bir çaba da yoktu.

Evet AKP kendine bağlı Kürtler, Aleviler, kurumlar arasına sosyalistleri de almıştı ve ufak bir kesimde bunu başardı.

AKP solculuğunu meydana getirdiler. Bu kadarı yeter mi AKP'ye bilinmez.

Bir başka soru işareti de ''sosyalist sıfatlı kozmoz''lara (bu kesimin statükocu, darbeci, milliyetçi sosyalist sıfatları da vardır.''Hayır''sızdırlar aynı zamanda) AKP tarafından nasıl bir susturma, yok etme operasyonları uygulanacağı.

Burak AY

politikadergisi.com

 

___

(1)Laçiner,Ömer, Yeni Bir Dönemin Eşiğinde, Birikim Dergisi, Sayı 258(http://www.birikimdergisi.com/birikim/dergiyazi.aspx?did=1&dsid=396&dyid...)

(2)Ergenekon ve 'sol'a dair bir kitap tavsiyesi:

Okuyan, Kemal, Ergennekon ve AKP arasında Sıkışan Sol, Yazılama Yayınevi,Ekim 2008

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.