PKK Derhal Silah Bırakmalı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Helin Demir (helindem@mynet.com)
Yazının Yazıldığı Tarih: 
15 Ocak 2009

   Terörizmle mücadelede işbirliğinin önemi her geçen gün artarken, yüzyıllardır Ortadoğu’nun sorunlu bölgesi olan Irak’ta ABD, Irak ve Türkiye’nin son dönemlerdeki yakınlaşmaları dikkat çekiyor. Bu yakınlaşmaların en önemli yönünü ise, gerek ikili, gerekse bölgesel ilişkilerin geleceği çerçevesinde şekillenen ortak ilkelere ve anlaşmalara yönelik uygulamalar oluşturuyor.
    Türkiye’nin bölücü ve ayrılıkçı terör örgütü PKK’ya karşı tasfiye planını ortaya koyduktan sonra,örgütün İran’daki uzantısı PJAK’ın da silah bıraktığı yönündeki haber, Bağdat yönetimini harekete geçirdi.
    ABD, Türkiye ve Irak arasında kurulan üçlü ittifakla oluşturulan komisyonun çalışmaları hakkında bilgi veren Irak hükümet sözcüsü Ali El Debbağ, “Silah, sorunun çözümü için doğru bir yol değil, PJAK silah bırakmakla doğru olanı yaptı, sıra PKK’da” dedi.
    Bölgenin savaş ve çatışmalardan bıktığını söyleyen hükümet sözcüsü, Irak, Türkiye ve ABD olarak üçlü ittifak ile sürekli müzakere içinde olduklarını ve PKK’nın tamamen silahsızlandırılması ve ortadan kaldırılması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti.
    Hükümet sözcüsü Ali El Debbağ, “Öyle görüyorum ki PKK sorunu üzerine kurulan üçlü komisyon, örgütün Irak’tan tamamen çıkarılması ve silahsızlandırılması için son çalışmalarını yürütüyor”dedi.
    Yaklaşan yerel seçimlere de değinen sözcü, mahalli seçimlerin Irak için çok önemli bir aşama olduğunu, bunun için tüm seçmenlerin sandık başına gitmesi gerektiğini vurguladı.
    Ülkede güvenlik durumunun iyi olduğunu ifade ederek seçimlerin yapılması için elverişli bir ortam olduğunu kaydeden Ali El Debbağ, hükümet olarak seçimlerin temiz ve adil olarak gerçekleşmesi için gerekli çabayı gösterdiklerini sözlerine ekledi.
    ABD, Irak Hükümeti ve Irak’ta yaşayan Kürt gruplar tarafından Irak’ta istenmeyen PKK, geçmişteki hatalarını tekrarlamayarak, şiddeti ve silahı bir kenara bırakarak, Kürt halkının “huzurlu ortam, barış, dostluk, kardeşlik, sevgi, saygı ve ekonomik refah” taleplerine kulak vermeli ve Türkiye’nin AB üyelik sürecine destek olmalıdır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.