Muhafaza - Kar Sanata Karşı Sanat Maratonu

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
FAİK ERYAŞAR
Yazının Yazıldığı Tarih: 
15.06.2012

Emperyalist devletlerin hizmetindeki kapitalist tekeller canavarı insanlığa dehşet günler yaşatırken, AKP, paranın ve gericiliğin yeşil rengini toplumun genel rengi haline getirmek istemekte ve bu yüzden de ilerici ve eşitlikçi değerlerin birikim noktalarından biri olan sanat alanına saldırmaktadır.

AKP , Karsta’ ki İnsanlık Anıtına ucube diyerek, Türkiye’deki Yunan eserlerini batı ülkelerindeki İslam eserleriyle takas etmeyi önererek Osmanlıya İslam’a ait olanı önemli geri kalanları önemsiz sayarak, Hasankeyf’in kültürel değerini dışlayıp sular altında kalmasına göz yumarak, Aspendos için gürültülü şovların yapıldığı yapı tanımlamasını yaparak, AKM,  tiyatro, opera ve bale sahnelerini yıkıp buraları para getirecek” işletmelere dönüştürme uğraşı içerisine girerek, kitapları toplatarak, sanatçı ve aydınları ceza evlerine göndererek, Kültür Bakanlığını Turizm Bakanlığı ile birleştirip kültürü meta düzeyine indirgeyerek kültür ve sanata karşı muhafaza-kar ve faşizan tavırlar sergilenmektedir.   

Bu tavır Şehir Tiyatrolarının belediye bürokratlarının kontrolüne bırakılarak özelleştirileceğinin ilan edilmesi sürecinde sanata karşı ciddi bir saldırı planı haline gelmiş ve pek çok tiyatro sanatçısı       “Şehir tiyatroları yok edilemez”, “Korkuya karşı özgür tiyatro”, “Seyirci uyuma tiyatrona sahip çık” sloganlarıyla ileri demokrasinin!!!  uygulamalarına karşı direnenin kazanacağı ve toplumla bütünleşen bir mücadele hattı örülmesi gerektiğinin altını çizen eylemlere başlamıştır, bir başka yandan da liberal akıllarıyla AKP’nin yancısı rolünü üstlenen bazı sanatçılar AKP’nin sanat politikalarını(!) payandalama gayreti içerisine girmişlerdir.

Tiyatroların özelleştirilip devletin sadece beğendiği oyunlara finansman vermeye başladığı dönemlere girildiğinde sanatın diğer alanlarına da yapılan saldırılar hızlanacak, iktidarın kömür torbaları gibi kapışılacağını beklediği sanatsal ürünler insanları nitelikli sanatsal ürünlerden yoksun bırakacaktır.

Piyasacılığa ve gericiliğe bulanmamış oyunları izleyebilmek, konserleri dinleyebilmek, kitapları okuyabilmek, karikatür ve resimlerin tadına varabilmek için AKP’nin payanda noktalarına diş geçirmek lazımdır.

Muhafaza – kar Sanata karşıt duruş sergileyen , Genco Erkal, Tülay Günal, Vedat Sakman, Grup Gündoğarken, Levent Kırca, Çiğdem Erken, Güvenç Dağüstün, Fırat Tanış, Ufuk Karakoç gibi sanatçılar ve pek çok sanat meslek örgütü yarın başlayıp 22 Haziran’a kadar sürecek olan SANAT MARATONU etkinliğiyle tiyatro, dans, müzik, şiir dinletileri, söyleşiler, kısa film gösterileri gibi mücadele araçlarını kullanarak AKP’nin sanata karşı saldırılarına halkla bütünleşmiş bir biçimde cevap vereceklerdir.

Yazımı Sanat Maratonunu düzenleyenlerin… ‘’bu benzersiz "Sanat Maratonu" Guınness gözlemcilerince de takip edilecektir. Halk ile sanatın ve sanatçıların buluşması ve dayanışması için tasarlanan, dünyada bir benzeri daha olmayan Sanat Maratonu'muza herkes davetlidir’’  cümleleri ve AKP’nin kültür sanat alanına yönelik saldırılarının ülkenin ilerici değerleri tarafından reddedilmesi umuduyla bitiriyorum.

 

Faik ERYAŞAR

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.