Mazlumluk ile İktidara Yürümek

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Türkiye’de iktidar, yıllardır mazlum olma siyaseti ile kazanılmaktadır. Ne proje üretme, ne halkın sıkıntılarına çare bulma... Sadece mazlum olmak, Türk Halkının gözünde iktidar olmak için yeterlidir.

İktidar olunduğunda da mazlumluk hali devam ettirilirse tekrar iktidar olma ihtimali yüksek olur. Ancak iktidar olunduğunda, mazlumluk ortadan kalktıysa, iktidar olma sırası diğer mazlumdadır...

AKP’nin iktidar olmasını, Tayyip Erdoğan’ın da Başbakan olma serüvenini hatırlayın...

AKP, Refahyol Hükümetinin mazlum edilme operasyonu 28 Şubat postmodern darbesinden sonra Refah Partisinin küllerinden doğmuştur. 28 Şubat’ta, miladını dolduran Necmettin Erbakan tasfiye edilmiş, yerine AKP kurulmuştur... AKP, Refah Partisi’nin küllerinden doğduğu için direkt mazlum olarak doğmuş ve bu halkın gözünde büyümesinin yolunu oluşturmuştur.

AKP’nin parti olarak mazlum olması tek başına bir şey ifade etmemekteydi... Türk halkı, her zaman örgüte değil, örgütün liderine odaklanmıştır. Bunun için AKP’nin başına yine mağdur birisinin getirilmesi gerekiyordu, bunun için de, okunması yasak olmayan bir şiir okudu diye, Tayyip Erdoğan hapse atılmış, bir sene sonra mağdur edilmiş bir lider olarak, ilk başta AKP’nin başına daha sonra da Türk Halkı tarafından Türkiye’nin başına getirilmiştir.

Mağdur olmanın, iktidar için ne kadar büyük bir avantaj olduğunu iyi çözen ama bazı kişilerin bunu fark etmemesi neticesinde, 27 Nisan e-muhtırasını yayınlanmış ve bu sebepten, AKP’nin iktidarı pekişmiş, hatta tekrar iktidar olmasına büyük katkı sağlanmıştır.

AKP’nin Türkiye’de iktidarda kaldığı 8 yıllık dönem içinde, muhalefet partileri iktidar olabilmek için sürekli AKP’nin üzerine gitmişlerdir. Ancak bu üzerine gidişler daima AKP’nin mazlum kalıp, iktidarda kalmasına sebep olmuştur...

Yukarıda anlattıklarımla, CHP’de 15 gün içinde yaşananları yan yana getirin...

Evet... CHP en sonunda AKP’yi nasıl iktidardan indireceğini anladı...

AKP’ye saldırarak değil, AKP’nin CHP’ye saldırmasını sağlayarak...

Bunun için bir mazluma ihtiyaç var...

Tabii ki Baykal, istese de mazlumu oynayamazdı. Çünkü Baykal’da mazlum ruhu yoktu... Bunun için CHP’nin başına, Uğur Dündar’ın programında Melih Gökçek ile karşı karşıya gelmiş, ancak Melih Gökçek’in fevri tavırları karşısında sus pus kalmış, böylelikle Türk Halkının gözünde mazlum duruma düşmüş Kemal Kılıçdaroğlu gerekiyordu...

“Neden bu değişim seçime yakın değil de şimdi gerçekleşti” diye soracak olursanız; Türk Halkının gözünde bir süre mazlum kalmak yeterli değildir. En az bir sene mazlum kalmak gereklidir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapacağı tek şey, bir yıl boyunca AKP’yi, CHP’ye veya kendisine saldırtmak için tahrik etmektir. Tayyip Erdoğan, kabadayı tavırlarıyla mazlum Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırdıkça, Kemal Kılıçdaroğlu iktidara yürümeye başlayacaktır.

Ümit MİNEL
iletisim@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.