Libya’da Neler Olacak?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Mehmet Ali YAZICI

 

Libya’da Kaddafi, NATO’nun desteklediği sözde muhalif-ulusal güçler tarafından linç edilerek iğrenç bir şekilde katledildi ve eski rejim sona erdi. Emperyalizmin sözcülüğünü yapan dünya medyası linç haberlerini zafer naraları atarak, kutlayarak verdi. “Bir diktatörün sonu”, “42 yıllık zulüm bitti” vb. manşetler atıldı. Emperyalizmin savaş örgütü olan NATO’nun iktidar yaptığı UGK yönetime el koydu.

Peki, Libya’da bundan sonra ne olacak?

UGK, Emperyalist ülkelerin çıkarlarını savunan kukla bir hükümete görevlerini devredecek ve Libya, tepeden tırnağa neo-liberalizmin politikalarıyla kuşatılacaktır.

Kaddafi’nin iktidarı döneminde kaldırılan Amerika ve İngiliz üsleri geri gelecektir. ABD’nin Afrika’ya yerleşme planında Libya koç başı olarak kullanılacak ve Bush döneminde başlatılan AFRICOM (Africa United Command) projesi engelsiz bir şekilde hayata geçecektir.

Dünya kapitalizminin krizi, Afrika’yı “çevreden merkeze” çekerek aşılmaya çalışılacaktır.

Uzmanlar, ABD’nin Afrika’ya yayılma ve yerleşme çabalarının nedenini üç madde de açıklıyorlar; “kilit önem taşıyan doğal kaynak alanlarını korumak, Çin’in artan etkisine karşılık vermek ve ‘terörle savaş’ adını verdikleri süreci devam ettirmek için stratejik bir yer kazanmak.”

Diğer taraftan, Libya halkının toplumsal ve ekonomik yaşamı vahşi kapitalizmin kurallarına göre düzenlenecektir. Kendi çapında halktan yana ve sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getirmeye çalışan eski rejimin halka kazandırdığı bütün haklar ortadan kaldırılacaktır.

Bütün devlet hizmetleri özelleştirilecektir. Yabancı tekeller ve emperyalist sermaye güçleri; bankalar, süpermarketler, petrol şirketleri vb. ülkede cirit atacak, ekonomik ve toplumsal yaşam altüst edilecektir.

Hizmetler; eğitim, sağlık ve sosyal haklar ortadan kaldırılacaktır. Evlerde kullanılan elektrik, su ve doğalgaz zorunlu ihtiyaç kapsamında olduğu için bedavaydı, şimdi ücretli hale gelecek ve bu hizmetler, kar amaçlı batılı şirketlere peşkeş çekilecektir.

Libya'da eğitim ve sağlık hizmetleri bedavaydı. Hepsi özelleştirilecek, parası olmayanlar bu hizmetlerden asla yararlanamayacaktır.

Libya devleti, tüm hastalara ilacı hiçbir ücret talep etmeden veriyordu. Yeni dönemde sağlık hizmetlerinden para alınacak, ilaçlar paralı olacak ve Libya halkı neye uğradığına şaşıracaktır.

Libya vatandaşları hiçbir şekilde vergi ödemiyordu. Ama şimdi “her şeye vergi” dönemi başlayacak, halk ÖTV, KDV gibi vergilerle tanışacak, ödediği vergiler ise kendine asla hizmet olarak dönmeyecektir.

Libya hem Afrika'da hem de tüm dünyada en borçsuz ülkeydi. Libya halkı borçsuz ve onurlu yaşamayı unutacak, İMF, Dünya Bankası’nın “ülkeyi kalkındırma” palavrası altında borçlandırılacak, bu borçlar her yıl katlanarak artacaktır. Çok kısa bir sürede ülke “70 Sente muhtaç” hale getirilecektir.

Libya'da istisnasız olarak her aile aylık 300 Avro, yaklaşık 760 Türk Lirası yardım alıyordu. Bundan sonra bu yardımları alamayacak, işsizlik artacak ve çalışanlar asgari ücrete talim edeceklerdir.

Libya’nın en önemli gelir kaynağı olan petrol gelirlerinin yüzde 90'ı Libya halkına kalıyordu. Bu durum ortadan kalkacak, petrol yabancı şirketler arasında paylaşılacak ve ülkeye kırıntısı bile kalmayacaktır.

Libya halkına nelerin kaybettirildiğini tahmin etmek kolay ama uygulamada görmek için henüz erken. Bir avuç çapulcunun NATO desteğinde kazandığı zaferin Libya halkı için zafer olmadığı, emperyalizmin zaferi olduğu ileride anlaşılacak ama iş işten geçmiş olacaktır.

Mehmet Ali YAZICI

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.