İlk Ben Söyleyeyim İstedim; “Barışı Apo Sağlayabilir”

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Ümit MİNEL

Vay be… Hiç aklınıza gelir miydi bazı bakanların, milletvekilerinin, bazı köşe yazarlarının Apo’ya methiyeler düzeceği…

Bu ülke böyle bir ülke işte… 15 sene önce küfür ettiğin bir kişiye, 15 yıl sonra methiyeler düzebiliyorsun. İşte bu yüzden aynı yerde sayıyoruz siyasi olarak… Büyük devletler ise 50 yıl hatta daha da önce ne planladıysa o hedefinden bir adım sapmıyorlar. Büyük devlet olmak bu demek…

Şimdi siz liberal yazarların “bu işi çözse çözse Apo çözer” döktürmelerini görün. Hatta kıraathanelerde bile bu yavaş yavaş vatandaşın diline düşmüştür. Hatta “Apo iyi ki var” diyenler çıkacaktır.

Ben ne düşünüyorum peki? Şaşıracaksınız ama evet, bende böyle düşünüyorum. Bu işi çözse çözse Apo çözer… Ama çözdürmezler…

Apo’yu serbest bırakıp barış yapması için PKK’nın başına geçirseniz, Apo’yu iki gün yaşatmazlar…

Çünkü savaş tanrılarının işine gelmez… Savaş tanrıları şimdi pişmandırlar, Apo’yu ölü olarak neden teslim etmedikleri için. Belki de bizim, Apo’yu Türkiye’ye getiren takım, “öldür” emrine uymadıkları için Casa tipi uçak kazasında yok edilmiş, komuta kademesi de içeri atılmıştır.

Apo’nun açlık grevlerini bitirdiği gün toprağa düşen 5 asker bunun en büyük örneği… Birileri bu işi Apo’nun çözmesini istemiyor. Gerçi dertleri Apo’da değil. Dertleri barış olmasın. (Resmin büyüğünü görmeyen kıt yazarlar şimdi Ergenekondur demeye başladılar bile toprağa düşen 5 canımız için…)

Bu savaş PKK-Türkiye savaşı olmaktan çoktan çıktı. Bu savaş uyuşturucu aracısını kaybetmeme savaşı, bu savaş silah satışının bitmemesi savaşı. Türkiye’ye termal kamera satıp, PKK’ya termal kameranın görüşünü engelleyen branda satışı…

Savaş tanrılarının en büyük korkusu Apo’nun barışı getirmesi. Son açlık grevi tiyatrosu bunu savaş tanrılarına ispatladı. Bu oyunu hükümet mi planladı yoksa başka bir güç mü orasını bilemiyorum. Tek bildiğim bu olay savaş tanrılarını üzdü... Şimdi savaş tanrılarının daha büyük önlemler almaları gerekecek.

Yakında Güneydoğu’da PKK ile savaşmakta kullandığımız tanklarımızın imha edildiğini veya helikopterlerimizin düşürüldüğünü duymaya başlarsanız sakın şaşırmayın.

Savaş tanrılarına rağmen barış olur mu?

Kolombiya’yı takip etmekte fayda var…

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.