Fareler ve İnsanlar

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
ulaş alp

Bu kitabı okuyanınız vardır elbet. Klasik kitaplar arasında yer alır yazarı da amerikalıdır. Olayın iki karekteri öndedir. Biri iri yarı ve geri zekalıdır. Öteki de kurnaz ve de  arkadaşından faydalanmasını bilen ama dostunu da koruyan çelimsiz, güçsüz ve dik kafalı bir adamdır.   İkisi de işçidiri.  İkisinin de geçmişten kalan  ve sakladıkları sırlar vardır. İki kişinin   bildiği sır olur mu diyeceksiniz olur tabiki de neden olmasın birisi sonuçta aklı dengesi yerinde olmayan gerizekalı bir adam. fakirlik ve yokluk yıllarıdır onlarınki.  Amerikalı yazarın olağanüstü atmosfer anlatışıyla  daha da  gizemli bir olay örgüsü ile ilerlemektedir hikayeleri.  Aklınıza hiç geliyormu benim geliyor çünkü  şöyle düşünceler esiyor kafama. Bir işçinin vida kadar değeri varmıdır sizce.

Şu an size gördüğüm bir tabloyu anlatayım . Genç bir işçi parmağını bir alet ile deldi. Parmağı sarılı bir şekilde  ustabaşının yanına gelip ellerini önünde kavuşturdu. Daha önce kendisi bu aleti kullanmamış ve bu yüzden de kendini suçlu hissediyordu besbelli. Bu genç kendini son derece kurnaz sanmakla beraber  kendisinden de pek hazmetmediğim şahsiyetti. Muhtemelen de sigortasız çalıştırılıyordu. Bu yüzden de ustabaşı sinirlenmişti ama o durumda onu öyle görünce  lanetli, uğursuz ve eğri bu sistemin içersinde bazılarınca   takdire şayan bir sistemdir kendisi ne hale getirildiğimiizi gördüm.

Bunun gibi eminim birçoğunuzun kulağına gelen yada gözlerinizi önünde olan kazalar olmuştur. Gerizekalı işini çabuk yetiştirmek isteyen  ustabaşlarının çırağının hiçbir şekilde önemsemeden yaptırdığı   tersaneler, mobilyalar ve üstünüzde keyifle gezdiğiniz laminent  parkeler ... Hey türkiye vatandaşı bu eser senin eserindir.çerkeziyle,kürdüyle,türküyle ,lazıyla, abazasıyla,arabıyla,çingenesiyle, arnavutuyla...

Bu sorumluluk hepimizin omuzlarında yüklü hey türk halkı...

 

Ulaş ALP

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.