Erdoğan'ın İsrail Politikası

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Gökhan Cebeci

İki gün üst üste yaptığı açıklamalarda İsrail ile bundan sonra normalleşme olamayacağını ve kendisi görevde olduğu sürece İsrail ile ilgili olumlu bir şey düşünmeyeceğini söyleyen Başbakan Erdoğan’ın söylemleri ile eylemleri ne kadar tutarlı büyük tartışma konusu.

Mert Taşçılar, odatv’deki yazısında, Mavi Marmara olayından sonra da benzer açıklamalar olmasına karşın Türkiye ve İsrail arasındaki ticaretin hız kesmeden devam ettiğine rakamlarla değinmiş. ‘Özür dileme’ tartışmalarının olduğu dönemde bile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İsrail Endüstri ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben-Eliezer ile Brüksel’de gizlice bir araya geldiğini hatırlatmış.

Yani söylenen ile yapılan pek de uyuşmuyor.

2010 yılında, dünyadaki çeşitli İslami kuruluşların itirazlarına karşın Türkiye vetoyu kaldırmış ve İsrail’in OECD üyeliğine onay vermişti. Böylece İsrail’in 20 yıllık bekleyişi son bulmuştu. Bu onayı verirken şerh koyduğunu söyleyen Başbakan, İsrail’in OECD üyeliği ile birlikte Gazze ablukasını kaldırmak zorunda olduğunu söylemişti. Bugün Gazze kan ve gözyaşına boğulmuş durumda.

2012 yılında ise yine yükselen itiraz seslerine kulaklar tıkandı ve Türkiye bir başka vetosunu kaldırdı. İsrail NATO’nun askeri kanadına dahil oldu

Kürecik’te kurulan füze kalkanı, İsrail ordusu ile yapılan ortak askeri tatbikatlar, Yahudi lobilerinden alınan madalyalar, İsrail jetlerinin yakıtlarının Türkiye’den gitmesi… Bir çoğu da Mavi Marmara baskınından sonra gerçekleşen ortaklıkları içeren bu liste uzar gider.

Bunca yaşananlar sonunda Filistin’in payına düşen ise hep keder ve acı… Peki nerede sürekli pompalanan ‘dünyanın lider ülkesi’ ve onun ‘dünya lideri’ başbakanı?

Kolay mıdır dünyaya yön veren ülke ve lider olmak?

İsrail masum insanların hayatlarına kastetmeden önce sizin yaptırım gücünüzden çekinir, bir kez daha düşünür ve hatta geri adım atarsa işte o zaman siz büyük ülke ve dünya liderisinizdir. Yoksa olan olduktan sonra meydanlarda bağırarak, uyararak ve hatta tehdit ederek dış politika yapılamadığı ortada. Bugün İsrail yapacağını yaptıktan sonra yükselen sesler anlamsız.

Hadi ülke olarak o kadar da dünyanın lider ülkesi ve onun başbakanı olarak da o kadar dünya  lideri değilsiniz. Bu zulüm sonrası kızıp bağırmaktan başka ne yapabildiniz? Yaptırımınız nedir? Dünyanın öbür ucunda sosyalist ülke Venezuela, İsrail büyükelçisini sınır dışı ederken ve Şili de İsrail ile bütün ticari ilişkisini kestiğini duyururken Türkiye – İsrail cephesinde yaşanan nedir?

Söyleyeyim.

İsrail Türkiye'deki diplomatik varlığını en düşük düzeye’ indirme kararı aldı. İsrail’in Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu önünde yaşanan protesto olaylarında Türk polisinin kendileri için yeterli koruma sağlayamadığını belirterek büyükelçilik ve konsolosluktaki diplomat ailelerini geri çağırdı.

Nasıl ama? ‘Şaka gibi’ mi dediniz. Hayır. Türkiye – İsrail ilişkisinde bu eşyanın doğasının gereği ve gerçeğin ta kendisidir. Kimin lider ve kimin kime yön verdiği de artık sizlerin takdiridir.

 

Gökhan CEBECİ

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.