Demokratik Açılım

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Burak SERT
Yazının Yazıldığı Tarih: 
06.09.2009

 

Nerden Çıktı Bu Açılım?

Türkiye’nin son iki aydır gündeminde olan bir konu Demokratik Açılım; ilk zamanlar hükümet sürecin adını “Kürt Açılımı” diye adlandırırken kamuoyundan gelen tepkiler karşısında değişikliğe gidilerek sürecin adı “Demokratik Açılım” oluverdi.

Türkiye’nin yıllardan beri mücadele içerisinde olduğu terör belası; açılımlar sayesinde son bulabilir mi? Bu sorulara yanıt arayalım…

Terör örgütü ilk eylemini 1983 yılında gerçekleştirmiş onlarca masum Kürt vatandaşımızı öldürmüştü. Dönemin Başbakanı Özal gelişen bu olaylar karşısında üç beş eşkıya fazla önemsemeye gerek yok demişti. O günlerde önemsenmeyen bu olaylar hala Türkiye’nin birincil gündem konusu.

AKP 2002 yılında yaşanmış olan ekonomik krizinde etkisiyle tek başına iktidar oldu. Peki, 2002 yılından, 2009 yılına kadar geçen 7 yıllık süreçte bu konu gündemde yok iken şimdi ne değişti de bu açılım fikri birden ortaya çıkıverdi? Yanıt çok basit…

2010 yılı başında Obama hükümeti, Irak’tan askerlerini yavaş yavaş çekecek bunun yaz sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. Çünkü ABD ne yaptıysa Irak’ın iç güvenliğini bir türlü sağlayamadı, bütün bunlar dikkate alındığında Irak’ın güvenliği ve enerji kaynaklarının kontrolü Türk askerlerine bırakılacak. Bunun en önemli iki nedeni Türk askerinin bölgeyi çok iyi tanıması ve Afganistan’da gösterdiği başarı ama ortada çok büyük bir sorun var PKK…

Obama hükümeti bunu çok iyi bildiği için PKK’nın artık tasfiye edilmesi inancında bunun silahlı mücadele ile gerçekleşmesi zaman kaybına neden olacak ki artık ABD’nin buna tahammülü yok… Erdoğan’ında bu iş yılbaşına kadar bitmeli telaşı bu yüzden olsa gerek.

AKP çok tehlikeli bir sürecin içerisine girmiştir ve kamuoyunda yaratılmak istenen mesaj açılım sürecinin sonunda terörün biteceği beklentisidir.

Peki, süreç gerçekleştirildikten sonra da terör olayları devam eder hatta daha da artar ve en önemlisi üniter devlet yapısı zarar görürse o zaman ne olacak bunun hesabını kim verecek?

Burak SERT

iletişim@politikadergisi.com

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.