Bal Tuzağı Yahut Kaset Tezgâhı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Koray KAMACI
Yazının Yazıldığı Tarih: 
25.11.2013

Evet, sevgili dostlar biliyorsunuz seçimler yaklaşıyor ve her seçim yaklaştığında ortaya bazı kasetler dökülüyor. Malum bu kasetler genelde bel altı tuzak olarak da bilinen ‘’Bal Tuzağı’’ şeklinde oluyor. Özellikle bu kasetlerin etkisi Psikolojik harbin en etkili biçimlerindendir. Geçmişte bu kaset olayları ile siyasette önemli depremler meydana gelmişti. Deniz Baykal olayı ve bazı MHP’li vekillerin seçim öncesi çıkan kasetleri en önemli örneklerdendir.

Geçenlerde çok sevdiğim ve fikirlerine her zaman itimat ettiğim bir dostumla kitapçıda gezerken, ‘’Bal Tuzağı’’ adlı bir kitap gördük ve hemen ayaküstü sohbete başladık. Kahve içmek için bir yere gittik ve sohbet daha da derinleşti. ‘’Bal Tuzağı’’ hakkında epey konuştuk. Bu tuzağı kullanan çok etkili İstihbarat teşkilatları vardır. Bunlardan, Mossad, CIA, MI6 ve İran İstihbarat Teşkilatı Savama en önemlileridir. Özellikle İran son dönemde bu konuda ülkemizde epey yol almıştır. Ayrıca Belçika İstihbaratı da bu yöntemi kullanırmış. Özellikle Soğuk Savaş döneminde ülkeye gelen yabancı öğrencilere ilk önce kadınlar yanaşırmış sonra yakınlık kurulunca ajanlık yapmaları istenirmiş.

Özellikle İsrail bulunduğu konum gereğince ‘’Bal Tuzağını’’ çok etkili bir biçimde kullanmaktadır. Hatta, İsrail’de bu iş için fetva veren Hahamlar bile vardı. Örneğin Haham Ari Schvat, Bal Tuzağı’nın Museviliğe aykırı olmadığı, hatta Kitab-ı Mukaddese dayandığını belirten bir fetva dahi yayınlamıştı. Haham’a göre Bal Tuzağı, modern dönem casuslukta kullanılsa da Kitab-ı Mukaddes’e dayanıyordu. Haham Schvat delil olarak, Yahudi olan Kraliçe Esther’in M.Ö. 5000’de halkını kurtarmak için Pers Kralı Xerxes’le yatmasını ayrıca Hever’in karısı Yael’in de düşman kumandan Sisera’yı yormak için onunla yatıp sonrasında kafasını kesmesini örnek gösteriyordu. Mossad’ın Bal Tuzağı’nı aşırı yaygın kullanması bu tip sorunlar için de fetvalar geliştirilmesini gerekli kıldı. Bundan dolayı kadınların İsrail İstihbaratında da önemi büyüktür. Örneğin bir Mossad ajanı olan Tzipi Livni, Dışişleri Bakanlığı’na kadar yükseldi ve ülkenin ana muhalefet partisi lideri olarak İsrail’in ikinci kadın Başbakanı olmaya yaklaştı. Tzipi Livni, Mossad’ın elit suikast timi Kidon’un (Süngü) gizli ajanlarından birisiydi. Gerçekte Mossad’ın yakın ve uzak tarihinde " Bal Tuzakları"yla elde edilmiş uluslararası istihbarat başarıları söz konusudur. İsrail İstihbaratında "Bal Tuzağı"nın en etkin kullanıcısı ve kadın ajanları sisteme entegrede öne çıkan isim ise Meir Amit’tir. Amit dönemi, İsrail’in istihbaratla öne çıktığı ve bütün Arap coğrafyasını darmadağın ettiği dönemdir.

Ülkemizde de "Bal Tuzağı"nın etkilerini özellikle son dönemde görmek söz konusudur. Geçmiş dönemden ise şu örneği vermek gerekir: Türkiye’de istihbaratçı denilince akla gelen beş kişiden biri olan ve Özal döneminde önemli görevlerde bulunan efsane MİT görevlisi Hiram Abas’ın ölümü de bir nevi "Bal Tuzağı"nın başka bir şekliydi. Hiram Abas’ın özellikle sarışın kadınlara olan zaafı bilinmekteydi. Öldürülmeden önce arabasıyla giderken bir tümsekte hafif yavaşlamak zorunda kalmıştır. O ara genç ve uzun boylu birinin yaklaşarak arabanın içindeki Abas'ı kurşunlayarak öldürmüştür. İlginç olan ise silah kullanmada bu kadar usta olan birinin silahına bile davranamadan ölmesiydi. Bunun cevabını da görgü tanıklarının ifadesinde görmek mümkündür. Görgü tanıkları araba yavaşladığı esnada, gayet güzel alımlı ve sarışın bir kadının da oradan geçtiğini ifade ediyor. Bu kişi, sarışın kadınlara karşı zaafı bilinen Hiram Abas’ın dikkatini dağıtmak için mi kullanıldı? Bu üstünde durulması gereken bir husustu…

Evet, "Bal Tuzağı" bu denli önemliydi. Peki son dönemde ise bazı önemli bürokrat ve siyasetçilerin de birçoğunun bu tuzağı düştüğü ve bunların kasetlerinin bulunduğu dilden dile Ankara’da dolaşmaktadır. Malum önümüz seçim, acaba bir şeyler çıkar mı? Özellikle yakın dönemde meydana gelen, üst düzey ekonomi bürokratlarına tuzak kurarak devlete ait gizli belgeleri ele geçiren fuhuş çetesinin listesinden Hazine, DPT, Maliye ve BDDK gibi kurumlarda çok sayıda bürokratın isminin çıkması "Bal Tuzağı"nın ne denli önemli olduğunun kanıtıdır. Bu arada son dönemdeki hoş olmayan sözleri ile gündeme gelen Adana valisinin bu hoyratça davranışının altında çok ilginç gerçekler yatmaktadır. Benim aldığım bazı bilgiler ve yaptığım araştırmalar, valinin kasasında çok özel kasetler olduğu ve bunların saklandığı yönünde idi. Umarım sadece söylentiden ibarettir.

Bu arada son dönemde yapılan askeri casusluk ve fuhuş çetesi operasyonunda yakalananların çok ilginç bir bağlantısı ortaya çıkmıştı. Savcılığında dikkatini çeken bu konu ise, şebekenin sık sık Rusya ile irtibat halinde olmasıydı. Telefondan, e-mail trafiğine ve sık sık gidip gelmelere kadar bu akış gözlem altına alınmıştır. Rus istihbaratı ile temasta olmaları ve Rus istihbaratının önemli birçok muvazzaf komutana" Bal Tuzağı " tezgâhını kurması ve önemli bilgiler elde etmesi çok önemliydi.

En son olarak da İran İstihbaratı Savama’ya çok dikkat etmek gerekir. Geçmiş yazılarımda da Savama'nın ülkemizde epey yol aldığını ve bu tuzak yolu ile bazı siyasiler üzerinde egemenlik kurduğu malumdur. Geçerli İran pasaportu verilerek, ticaret veya turizm amaçlı Türkiye'ye giren Acem hatunları sahada bal tuzağında son dönemde çok etkindirler. Halen tespit edilemeyen yüzlerce İran saha ajanı var. Doktor, hemşire, ebe, kuaför adı altında Türkiye'ye getirilen İranlı kız sayısını iyi araştırmak lazım diye düşünüyorum. Malum önümüz seçim ve bana gelen bilgiler de yakında çok önemli kasetlerin ardı ardına patlayacağıdır. Bu kasetleri hafife almamak lazımdır. Zira ülkemizde "Bal Tuzağı " kasetlerinin çıkması sonucunda parti liderleri bile değişebiliyor.

Ve son söz: ‘’ Eğer kaçamıyorsan ve başkalarına bağımlıysan, gülümseyerek ağlamayı öğreniyorsun.’’

 

Koray KAMACI

iletisim@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.