Aziz Yıldırım Neden İçeride?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Alper Tekin

Kimisine göre Fenerbahçe şike yaptı.Kimisine göre ise AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendi yandaşlarını NATO ihalelerine sokup dört köşe olmak için Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ı şike bahanesi ile bir dalgada metris cezaevine tıktırdı. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç “Fenerbahçe’ye yapılan zulümlere karşı ben de kınıyorum” diyerek şunları ekledi:

“Dışarıda şöyle bir söylenti var. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım NATO ihalelerine giriyordu.NATO ihalelerine kendi yandaşlarına vermek için içeri aldılar,bu konuda da açıklama yapmasını istiyoruz. Bunlar kendi menfaatleri için belki Türkiye’yi de satmayı göze alabilecek düşünce içerisindeler. Hakikaten NATO ihalelerini kendi yandaşlarına vermek için Aziz Yıldırım’ı içeri aldılar mı, almadılar mı, bunu takip edeceğiz.”

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in bu iddialarından sonra Forbes Dergisi Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın iş hayatında tam dokuz tane ortağı olduğunu ve en büyük müşterisinin ise NATO olduğunu yazıyor.Aziz Yıldırım dokuz ortağı ise Maktaş Makine, İmsak Savunma, Savtem Savunma, As İnşaat, Asbeton İnşaat, Aly İnşaat, Gülhan Denizcilik, AG Denizcilik ve Şahdem Süt Entegre Hayvancılık şirketleri olduğunu yazıyor.Forbes Dergisi Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın NATO ihalelerini de yazıyor.İşte o yazısı:

“Yıldırım’ın inşaat, savunma, denizcilik, turizm, beton ve hayvancılığa kadar uzanan sektörlerde önemli yatırımları var. Yıldırım’ın şirketleri inşaat, savunma, denizcilik, turizm, beton ve hayvancılığa kadar oldukça geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. Bunlardan Maktaş Makine, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhabere entegre sistemini Alman Siemens ile birlikte kurmuştu. Fenerbahçe Başkanı’nın yüzde 93 hissesini elinde bulundurduğu Maktaş Makine’nin en büyük müşterisinin NATO olduğu biliniyor. Yıldırım, dayısı Faruk Yalçın’ın 1963’te Makyal İnşaat’ı kurarak NATO ihaleleri almaya başlamasından 10 yıl sonra Maktaş Makine ile iş hayatına girdi.Şirket, 1973’ten bugüne çoğu NATO için olmak üzere toplam 650 milyon dolarlık iş üstlendi. En büyük işi ise TAFICS projesi için kazandığı ihale oldu.Maktaş, 1996’da TAFICS (Türk Silahlı Kuvvetleri Entegre Muhabere Sistemi) projesinin birinci aşaması için yapılan ihaleyi Siemens ile birlikte 223 milyon dolara kazandı. Aynı projenin ikinci aşaması için yapılan ihaleyi de 2003’te yine Siemens-Maktaş ortaklığı 177 milyon dolara aldı. TAFİCS projeleri 2006’da dünyada Siemens’in uluslararası ihaleleri kazanmak için rüşvet dağıttığı suçlamasıyla gündeme gelmişti. Siemens’i dünyada zora sokan bu konu Türkiye’de ise gündeme gelmedi. Sahibi olduğu Gülhan Denizcilik’in Dearsan tersanesiyle imzaladığı iş ortaklığı ile Türkmenistan’a 100 milyon dolarlık iki karakol botu sattığına ilişkin haberlerde, önemli bir ortak olmasına karşın Aziz Yıldırım’ın adı geçmedi.” Kaynak: Forbes Dergisi

Forbes Dergisi’nin bu açıklamaları CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in iddialarını tamamen doğruluyor.Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım futbolda şike yapsın yada yapmasın AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sırf NATO ihalelerini kendi yandaşlarına vermek için Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ı yargı aracılığı ile içeriye attırdı.Zaten medyanın çoğu AKP destekçisi.AKP destekçisi medya’da (tamamı değil) bahane olarak ise şike skandalını gündeme getirdi böylelikle NATO ihaleleri konusu da tamamen unutulmuş oldu.

Şike olaylarına gelince.Türk futbolun da çeşitli liglerde geçmişten günümüze kadar zaten hep şikeler yapılıyordu.Sadece medya bu olayların üzerine pek fazla gitmeyip gündeme getirmiyordu.NATO ihalelerinin doğruluğunun yanı sıra futbol’da şikelerin var olduğunu da ne yazık ki inanıyorum.

Alper Tekin
iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.