Wikileaks Hikayesi 1: Görünenler

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

   Diplomasinin 11 Eylülü hikâyesi.
   Başlık İtalyan Dışişleri Bakanı tarafından ortaya konan bir durum tespitinin adıdır. Dünyaca ünlü savaş karşıtı site olan Wikileaks uzun zamandır ellerinde Irak savaşına ilişkin belgeler olduğunu, bu belgelerin açıklanması durumunda dünya ülkelerinin özellikle de Amerika’nın zora düşeceğini her fırsatta dillendirmişti.

Wikileaks’in elindeki belgeler o kadar anlamlıydı ki, Amerikan yönetimi öncelikli olarak site yönetimine belgeleri açıklamaması gerektiği çağrısı yapmıştı. Fakat site yöneticileri ısrarla belgeleri yayınlayacağını belirterek konuyu kestirip attı. Buna karşılık da Amerikan yönetimi ülkelere çağrı yaparak ilişkilerin zedelenmemesi için kulis faaliyetlerini yürüttü. Dünyada birkaç ülkenin güçlü haber sitelerine servis edilen bilgiler, kamuoyu tarafından merakla beklenirken, 28 Kasım akşamı belgelerin paylaşıldığını gördük.

   Belgelerin paylaşılmasıyla birlikte, dünya kamuoyu toz duman oldu. 280 bini aşan belgelerden bin civarının açıklanması bile Big Brother’in aslında ne kadar haşarı ve yaramaz olduğunu göstermekteydi. Nitekim Amerika’nın tüm müttefikleri aleyhine bir fişleme çalışması yürüttüğünü tüm dünya gördü.

   Belgelerde, dünya liderlerine takılan lakaplardan tutun da iç yazışmalara kadar binlerce farklı konuda veri mevcut. Almanya Başbakanı Angela Merkel’e “teflon”, Ahmedinejad’a “Hitler”, Sarkozy’e “çıplak kral”, Berlusconi’ye “kadın düşkünü” Davutoğlu’na “deli” sıfatları takan Amerikalı diplomatların işi zor gözüküyor.
Magazinel bilgilerde sızan belgelerde öne çıkmaktadır. Örneğin Libya lideri Kaddafi’nin hemşiresinin “ateşli bir hemşire” olduğu da Amerikalıların fişlemesinden kaçmayan ayrıntılar.
Başka verilere de göz atalım: belgelere göre Mossad Şefi Türkiye’de askerin uyuduğundan yakınmakta. Ayrıca İsrail’in Türkiye’den çekindiği, Ortadoğu’da güç olmasından rahatsız olduğu, Türkiye’de İslam’ın yükselmesi karşısında laiklerin baskı altına alındığı da kayıtlara girmiş bulunuyor.
En iğrenç bilgi ise, Amerikalıların, Hilary Clinton talimatı ile başta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Moon ile daimi delegelerini yakinen takip etmesi ve haklarında bilgi toplamasıdır. BM beyannamesine göre dokunulmazlığı olan bir yapı Big Brother tarafından mercek altına alınarak fişleme operasyonuna tabii tutulmuştur.
Burada anlattığım bilgiler, verilerin sadece yazılabilecek boyutu olma özelliğindedir. 280 bin bilgiyi yazmak şüphesiz ki mümkün değildir.

   Ne olacak sorusunu sormakta fayda var:
   Şahsi fikrim, bir domino etkisi ile karşı karşıya kaldığımız yönünde. Ve devrilen her domino taşı Amerika’nın işlerini zora sokacak. Kaybolan güvenin tekrar tesis edilmesi mümkün gözükmemektedir. Üzerinde iki gündür düşündüğüm bir soruyu paylaşmak isterim: Wikileaks’in elinde bu belgelerin olduğunu bilen Amerika, hani o güçlü olan Amerika nasıl oluyor da bilgilerin sızdırılmasını engelleyemiyor?
Bir internet sitesi dünya diplomasisinde 11 Eylül etkisi yaratabilecek gücü nereden buluyor?
Bu soruların cevabı maalesef ki bende mevcut değil.
Bu günden sonra dünyanın üzerine doğan her güneş, yeni bir savaşı kapıda tutmaktadır. Bir kaos durumu kaçınılmaz gerçekliktir. Kaosu başlatan ilk ülke olarak İran’ın, Amerika’ya karşı ciddi direnç göstermesi beklenebilir. Tabii kaostan bahsederken unutulmaması gereken bir husus da Amerika’nın Güney Kore ile birlikte Sarı Deniz’de Kuzey Kore’ye karşın ortak tatbikat düzenlemesidir.
Bir internet sitesinde yayımlanarak başlayan bilgi sızdırma süreci, Amerika’ya karşı bir nefrete dönüşecektir.
Hani bir resim vardı Sam Amca parmağıyla işaret edip “I want you!” (seni istiyorum) derdi. İşte şimdi de dünya Sam Amca’nın yolunda ilerleyip parmak kaldırıyor
Amerika’ya :
I want you!
İkinci yazımızda da Wikileaks hikâyesinin gerçek yüzüne ilişkin tahliller yapacağız.
Görüşmek dileğiyle.
 
ilker.ekici@politikadergisi.com

Yorumlar

Bence???

Sayın İlker EKİCİ

Alah ile aralarında ki hesaba karışmam,
Ama
Bu Dünya da bana (sıradan vatandaşa-Şıh/Şeh/Mürit değil hani) verecek hesabı olanlar var.
Wikileaks kalem kalem faturayı çıkarıyor,
Tahsilat ilgili ülkenin vatandaşına ait,

Daha temiz bir Dünya için,

Hesap kesim Tarihi Haziran 2011

Kendinize iyi bakın...

cevap..

Yorumunuz için teşekkür ederim.
Yazının birinci bölümü, magazinel olayları anlatmak amacındadır. Dönen olayların ne olduğunu göstermektir. Belgeler üzerinden konuştuk.
Esas olan ise, ikinci bölümdedir.
En yakın zamanda paylaşacağım yazıyı derlemeye çalışıyorum. Eminim ki gündem belirleyecektir. Amaç PD takipçilerine, en özgün ve en gerçekçi sonuçları ulaştırmaktır. Bunun için ikinci yazıyı mutlaka okuyun. ve paylaşın.
SAYGILARIMLA
İLKER EKİCİ

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.