Türkiye Ömer Dinçer'i Hazmedemez

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Bu başlıkta ki sözler Deniz Baykal’ ait. Bu sözü söylediğinde tarih 2004. Deniz Baykal bu sözü neye istinaden söylemişti?

Ömer Dinçer’in 1995 yılında bir sempozyumda Cumhuriyet ve laiklik ilkelerinin yerini daha İslami bir yapıya bırakması gerektiğini dile getiren sözlerine istinaden.Gelinen nokta: Ömer Dinçer Milli Eğitim Bakanı, Deniz Baykal bir komplo neticesinde Genel Başkanlığı kaybetmiş sıradan bir milletvekili..!

Baykal şunları da söylemişti:

"O müşteşar orada kaldığı sürece artık AKP iktidarının, samimiyetle, takiye yapmadan, Anayasa'nın temel ilkelerini sahiplenerek işbaşında kaldığına kimseyi inandıramaz. Bu konuda bir peşin suçlama içinde olmamaya çalıştım. Ama Başbakanlık Müşteşarının ortaya koyduğu düşünceler artık çok açık bir biçimde AKP'nin şizofrenik yapısını ortaya 
koymuştur. Artık AKP hükümeti Dinçer'in etkisi altındadır. Başbakanlık Müsteşarı AKP iktidarını tanımlamıştır. Başbakanlık müsteşarı AKP hükümetinin geleceğe yönelik projesini, ne yapmak istediğini ortaya koymuştur. Mekanizmaları kontrol etmeye, kalelere sessiz ve direnden, hissettirmeden ele geçirme mücadelesi veriliyor. AKP iktidarının Türkiye'nin başına çorap örmesine CHP olarak izin vermeyeceğiz. Türkiye Dinçer'i hazmedemez."

Gelinen nokta Baykal her zaman ki gibi haklı çıktı. Fakat Baykal yine her zaman ki gibi o zaman da eleştiriden ve konuşmaktan öte geleceğe yönelik somut kazanımlar elde edecek, Ömer Dinçer’in önünü kesecek ya da toplumunu duyarlılığını bugünlere taşıyacak, toplumu bu duyarlılığa göre şekillendirecek güçlü bir parti bırakmadı ve sivil toplum ekseninde gerçekleştirilecek bir örgütlenme çalışması yapmadı..!

Sonuç itibariyle, önce üniversitelerde Atatürk ve İnkılap Tarihi dersleri kaldırıldı. Bugün de intihal suçu işlemiş Ömer Dinçer’in başında olduğu Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı bir değişiklikle, artık ders kitapları hazırlanırken "Atatürk ilke ve inkılaplarına; laik, sosyal, hukuk devletine uygun olma" kriteri aranmayacak.

Neredeyse geçen bu 10 yıllık süreç, muhalefet partilerine konuşarak, bağırarak, çağırarak bir sonuç elde edilemeyeceği dersini veriyor fakat 10 yıl önce bu uyarıları yapan villalarda toplanan Baykal ve ekibine hala aynı siyaset yapma biçimini değiştirtmiyorsa, Baykal’ın sözleriyle:

‘Herkes şimdi sahnede Brütüs'ün hançeri cumhuriyetin sırtına ne zaman sokacağını bekliyor.’

10 yıl ne kadar çabuk geçmiş değil mi? 10 yıl sonra bizlerin bu yaşananları seyretmekten başka bir şey yapmadığı ve sonuçlarına katlandığı yeni bir Türkiye’de görüşmek dileğiyle..!

 

Oğuz Kemal Özkan

oguzkemal.ozkan@politikadergisi.com
 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.