Teröre Çözüm Üretemeyen Medya, İktidara Kalkan Olmaya Devam Ediyor!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Neymiş efendim; Bu Ergenekoncu, AKP düşmanı gazeteler, (özellikle isim yazmış Cumhuriyet, Sözcü, Yeniçağ, Yurt vs.) PKK ses getiren eylemler yaptıkça, bu iktidarın hanesine eksi puan yazıldığı için neredeyse zil takıp oynayacaklarmış.

Bak sen!!!

En azından bu gazeteler terör konusunda bir çözüm ima etmeye çalışıyorlar. Bu pısırık iktidarın gitmesini…

Peki sen ne öneriyorsun beyefendi?

Hiçbirşey…

Başbakan hedefi gösterdi zaten, malum medya ve CHP… Artık sizin göreviniz terör nasıl biter diye düşünmek yerine, bu hedefe en fazla vuruşu nasıl yaparım, Başbakan’ın gözüne nasıl girerim, bunu düşünmek.

PKK iki cepheyi (Kuzey Irak ve Kuzey Suriye) kazanmış durumda. Sırada topyekün bir saldırı vardı onu da Şemdinli için gerçekleştirdi. Başarılı olur mu? Tabii ki hayır… Bu ülke, 40 yılda orada nasıl savaşacağını öğrendi.

“40 yıldır orada nasıl savaşacağını öğrendi” dedim de aklıma geldi;

Ne dedi sayın Başbakan? “Türkiye terörle mücadelede dün bulunduğu yerden çok daha ötelerde bir yere gelmiş durumdadır.”

Bu söylediklerine çok hak verdim doğrusu. Bu cümle için Başbakan medyasının atacağı başlığın şu olacağını çoğu kişi tahmin etmiştir; 'Terörle mücadelede daha ileri bir noktadayız'

Şimdi ben malum yazarlara göre Başbakan’ı eleştirdiğim için Ergenekoncu ve güya PKK eylemlerine sevinen biri olarak böyle bir başlık mı atardım gazeteme?

Hayır… Ben çünkü Başbakan’ın; “Türkiye terörle mücadelede dün bulunduğu yerden çok daha ötelerde bir yere gelmiş durumdadır.” Sözünde “ileri” kelimesini görmedim… Siz gördünüz mü?  Hadi diyelim ileride o zaman neden halen bu PKK rahatça sınırdan girip eş zamanlı olarak üç noktaya birden saldırı yapabiliyor?

Evet…  Türkiye terörle mücadelede dün bulunduğu yerden çok daha ötelerde bir yere gelmiş ama bunun “ileri” olduğundan pek emin değilim.

Bugün PKK ile o mücadele en öne çıkan subaylar hapishanelerde yatıyorlar.
 

Devlet şeref madalyası alan, gözünü, bacağını, kaybetmiş subaylar ya intihar ediyor ya da madalyalarını iade edip hapishanede yatmaya devam ediyorlar.

TSK tarihinin en çok madalya alan subayı terörist olmakla suçlanıyor.

Bu sırada PKK yöneticileri ile devletin yaptığı müzakerelerde kurulacak Hakikatler Komisyonu çerçevesinde PKK ile savaşan, terörün canını okuyan subayların yargılanması konusunda anlaşıldığı ileri sürülüyor.

Gelen gayriresmi bilgilere göre onlarca gündür Şemdinli’de devam eden cephe savaşlarında 100 kadar PKK’lı öldürülmüş. Bu mu başarı? Bu mu ileri düzey?

O zaman alın size tarih ve rakamlar, bakın da PKK ile mücadelede hangi noktada olduğumuzu görün!

Şu anda Şemdinli’de dağlarda çarpışan askerilerimizin özverilerini saygı ile karşılamakla birlikte, size 1992  ile 2012 arasındaki farkı anlamak açısından genel bir bilgi;

28-29 Eylül 1992’de 500 PKK’lı terörist, Şemdinli-Derecik sınır bölgesindeki bir jandarma karakoluna büyük bir saldırıda bulundu.

Süper kobra helikopterlerince desteklenen karakol güçleri saldırıya direndi ve 174 militan öldürüldü.

Bu yenilgiyle hayal kırıklığına uğrayan ve gözü açılan PKK ortadan kaldırma amaçlı olarak iki karakola daha saldırmaya kalkıştı; ancak bir kez daha ağır kayıplar verdikten sonra geri çekilmek mecburiyetinde kaldı.

Keza 12-27 Ekim 1992 tarihleri arasında K. Irak’ta operasyon yapan TSK’nın çok daha geniş bir alanda cephe savaşı vermeyi deneyen 1452 PKK’lıyı öldürdüğü düşünülür ise 2012 Temmuz sonu-Ağustos başı itibarı ile Şemdinli’de ortaya çıkan sonucu ve “ileri” kelimesini anlamak zorlaşmaktadır.

Suriye konusunda sarpa saran, ABD’den izinsiz PKK’ya ateş bile edemeyen, aşiret liderlerinden medet uman bir iktidar ile daha ne kadar terörle mücadelede ilerleriz orasını siz düşünün…

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.