P—Müzik: Modern Bireyin Bunalımı: The Wall

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

   Emrah ÖZDEMİR

 

   Bu sayımızda dünyada progressive ve pyschdelic rock müziğin öncü grubu Pink Floyd’un halen zihinlerden çıkmayan konsept albümü The Wall’u işleyeceğim. The Wall’u uzun uzun inceleyip, sayfalar dolusu bilgi ve çıkarım dökmek mümkün; fakat olabildiğince kısa tutmaya çalışacağım.

   Önce Pink Floyd’u kısaca tanıtalım. Grubun ismine, kuruluş aşamalarına grubu değil albümü ele aldığımız için değinmeyeceğim. Pink Floyd, 1960’larda kurulan İngiliz bir grup. Pink Floyd, 12 tane stüdyo albümü, birçok single ve diğer çalışmalarla dinleyicisini oldukça tatmin etmiştir. Umarım, diğer sayılarımızda grup üyeleriyle, yaşadıklarıyla, her şeyiyle Pink Floyd’u değerlendirme imkânımız olur.

   Gelelim asıl konumuza. The Wall albümü 1979 yılında çıkmıştır. Albümde Roger Waters, David Gilmour, Richard Wright ve Nick Mason çalmıştır. Şarkılar ve “duvar” Roger Waters’ın bir konserde izleyiciyle arasında yaşanan polemik dolayısı ile duvar örmek fikrinden çıkmıştır. Nitekim şarkıların çoğu Waters’a aittir. Albümde Pink Floyd adı bir insanı temsil etmektedir.

Albümde bulunan şarkılar:

Disc1:

 1. In the Flesh?

 2. The Thin Ice

 3. Another Brick In The Wall (Part 1)

 4. The Happiest Days of Our Lives

5. Another Brick In The Wall (Part 2)

 6. Mother 

 7. Goodbye Blue Sky

 8. Empty Spaces

 9. Young Lust

 10. What Shall We Do Now?

 11. One of My Turns

 12. Don't Leave Me Now

 13. Another Brick In The Wall (Part 3)

 14. Goodbye Cruel World

 

Disc2

 15. Hey You

 16. Is There Anybody Out There?

 17. Nobody Home

 18. Vera

 19. Bring the Boys Back Home

 20. Comfortably Numb

 21. The Show Must Go On

 22. In the Flesh

 23. Run Like Hell

 24. Waiting For the Worms

 25. Stop

 26. The Trial

 27. Outside the Wall

 

   Albümün ilk şarkısı olan “In The Flesh?” albüme yakışır bir giriş olarak karşımıza çıkıyor. Ayrımcılığa vurgu yapan bir şarkı. Albümün ikinci şarkısı olan The Thin Ice’ın Türkçe çevirisinden bir kesit: “…eğer paten kaymaya gitmen gerekirse, modern hayatın ince buzu üzerinde…” Şarkı modern hayata yönelik duygusal çağrışımı olan bir parça. Another Brick in The Wall şarkısı albümün en tanınan şarkılarından birisi. Eğitimi beyin ütüleme aracı olarak işletenlere karşı bir başyapıt.Mother’da bir çocuğun anneye masum sorularını görüyorsunuz. Albümde kâh göğe veda ediyorsunuz, kâh her şeye veda ediyorsunuz.

   İkinci CD’ye baktığınızda Hey You karşılıyor sizi. Duvarların arkasından gelen bir haykırış gibi… Umutsuzluğun umudu diye tabir edilebilecek bir şarkı. Zaten şarkı da ‘but is was only fantesy’ (fakat bu sadece bir fanteziydi) diyerek bunu belirtmiştir. The Wall albümünün en duygusal parçalarından birisidir Nobody Home’la birlikte. Modernizm sayesinde rahatlık düşkünü olmuş bir bireyin öyküsünü buraya yazayım ve kesinlikle dinleyin: Comfortably Numb. Bu şarkının müzikalitesi, solosu, vokalleri, öyküsü, anlattıkları dinleyenin kalp kapıları kapanmamışsa onu kendinden alır.

   Albümde birçok ince zekâ ürünü olay da var. In The Flesh’in albümün sonunda yeniden gelmesi, sözcük oyunları, mesajların çok yerinde verilmesi vd. Bunları anlatmaktansa size tavsiye etmeyi yeğlerim.

   Modernizm sayesinde insanın etrafına duvarlar örüp, sonraki kadim yalnızlığını bu kadar iyi anlatan başka bir yapıt yok. Mutlaka dinlemelisiniz. Konforluk düşkünü olduğunuzu hissedeceksiniz.

 

kultursanat@politikadergisi.com

 

 


 

Bu bölüm; Politika Dergisi, Sayı 6’da yer almıştır. Tüm fazladan özellikleri ile orijinal sayıyı indirmenizi öneririz. Sayı 6’ı indirmek için buraya tıklayınız. 

 

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.