P—Kitap: Yeni Çıkanlardan

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

   Derleyen: Evren ÇAVUŞOĞLU

 

   Önsöz’den: (Oya Köymen)

   “Erinç Yeldan, Küreselleşme, Kim İçin? kitabında 1980’lerden beri, belki de artık çoğumuzun kanıksadığı,  yaşadığımız küresel iktisat ikliminin tarihsel ve güncel analizini yaparak; özellikle ampirik verileri, emekçiler açısından can alıcı eğilimleri öne çıkaracak biçimde düzenleyerek yorumluyor.”

   Erinç Yeldan’ın eseri;  “Küresel Yoksullar - Küresel Elitler”, “Kapitalizm ve Futbol İlişkisi” gibi çarpıcı konularla, kapitalist-emperyalist sistemi detaylı olarak açıklamasının yanı sıra; AKP döneminde Türkiye Ekonomisini, ekonomik veriler ışığında inceleyerek, Türkiye Ekonomisi’nin günümüzdeki mevcut durumunu da ortaya koyuyor. (Erinç YELDAN, “KÜRESELLEŞME, KİM İÇİN?” Yordam Kitap, Ekim 2008)

   Kitaptan:

   “Türkiye’nin spekülatif sıcak para akımlarıyla sürdürülen ve dış borçlanmaya dayalı “hormonlu büyüme” sürecinin ardında emeği ile geçinen kitlelerin sömürüsü yatmaktadır. Türkiye’nin resmi verilerinde sergilenen büyümesi “dış borçlanmaya dayalı”, “istihdam yaratmayan” ve “yoksullaştırıcı niteliklidir”.”

_______________________________________________________________________________________________

   İktidardan indikten ve akabinde dokunulmazlıkları kalktıktan sonra, Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kimi bakanlarının aleyhinde Yüce Divan’da açılabilecek bir davanın tüm delillerini, -Vural Savaş’ın savlarıyla- bu kitapta bulabileceksiniz.

   Vural Savaş bu eseriyle; Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sıfatıyla “Büyük Ortadoğu Projesinin Eşbaşkanı” olmasını, ABD ile gizli ikili anlaşmalar yapılmasını, Ergenekon sürecindeki hukuksuzlukların ve Tayyip Erdoğan’ın Başbakan sıfatıyla bir davanın savcılığını üstlenmesini, bir delil olarak Yüce Divan Dosyası isimli kitabına koyuyor.

   Filmlerde, polis genelde suçluya haklarını sıralarken şu cümleyi de kullanır: Söylediklerin, ileride aleyhine delil olarak kullanılacaktır.

   Bu kitap da, ileride AKP Hükümetinin aleyhine delil olarak kullanılacaktır. (Vural SAVAŞ, “YÜCE DİVAN DOSYASI” Bilgi Yayınevi, Mart 2009)

 

 

 

 

[Bu bölüm, Politika Dergisi Sayı 13’te yer almıştır. Tüm fazladan özellikleri ile özgün sayıyı indirmenizi öneririz. Sayı 13’ü indirmek için buraya tıklayınız. ]

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.