P—Film: Başkalarının Hayatı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Burak İNAN

Burak İNAN

 

Orijinal Adı: Das leben der Anderen

Tür: Dram

Süre: 137 dakika

Yönetmen: Florian Henckel Von Donnersmarck

Senaryo: Florian Henckel Von Donnersmarck

Görüntü Yönetmeni: Hagen Bodanski

Müzik: Gabriel Binder

Oyuncular: Martina Gedeck, Ulrich Muhe, Sebastian Koch, Ulrick Tukur, Thomas Thieme

Yapım: 2006, Almanya

Dağıtımcı: Chantier Films

 

   Film, Glasnost’un ve Berlin Duvarı’nın yıkılışından beş yıl önce, 1984 Doğu Berlin’inde başlar; Doğu Almanya’nın gizli polis örgütü Stasi için çalışan Yüzbaşı Gerd Wiesler’in yavaş yavaş oluşan düş kırıklığı anlatılır. Yüzbaşının görevi, ünlü oyun yazarı ve sanatçı çift Georg Dreyman ve Christa - Maria Sieland’ı gizlice gözetleyip ihbar etmektir.

   “Başkalarının Hayatı” ilk sahnede olmasa da, zamanla seyirciyi olayların içine çeken kurgusu ve çok iyi işlenmiş karakterleri ile gerçek bir seyir zevki sunuyor.

   Filmdeki Doğu Almanya’da siyasetin ve yönetimin nasıl bir yanlış sapmaya düştüğü, paranoyak ve baskıcı bir rejimin insanlar üzerindeki izdüşümleri gözler önüne seriliyor.

   Bu arada yozlaşmış yetkililer ve baskı altında seçim yapmaya zorlanan sanatçıların, kısacası insanın “halleri”,ciddi bir politik eleştiri beraberinde sunulmuş. Ağır temposu başlarda izleyiciyi sıkabilir. Ancak film ilerledikçe kendinizi filmin içinde buluyorsunuz.

   Costas Cavras’ın Amen’inde de oynayan ve geçtiğimiz sene vefat eden, Gerd Wiesler rolünde izlediğimiz Ulrich Muhe gerçekten takdire şayan bir performans sergilemiş.

   Sonuç olarak, bol çelişki ve eleştiri barındıran, gerek kurgusu gerek karakterleri ve gerekse verdiği mesaj açısından izlenmeye değer bir film. Oyuncular ve yönetmen iyi bir çıkarmış. Son yıllarda beğenerek takip ettiğim Alman sinemasının, “Elveda Lenin” ve “Das Experiment”’inden beri izlediğim en iyi filmi. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

 

Bu bölüm; Politika Dergisi, Sayı 7’de yer almıştır. Tüm fazladan özellikleri ile orijinal sayıyı indirmenizi öneririz. Sayı 7’yi indirmek için buraya tıklayınız.  

 

 

 

kultursanat@politikadergisi.com

 

 

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.