P—DVD: Die Blechtrommel (Teneke Trampet)

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

  

Derleyen: Emrah ÖZDEMİR

 

   Yapım: 1979; Almanya, Fransa, Polonya, Yugoslavya

   Tür: Dram, Savaş

   Yönetmen: Volker Schlöndorff

   Senaryo: Jean-Claude Carrière, Günter Grass (Kitap)

   Oyuncular: Daniel Olbrychski, Angela Winkler, Charles Aznavour, Heinz Bennent, Mario Adorf, David Bennent, Otto Sander, Katharina Thalbach, Tina Engel, Berta Drews, Roland Teubner, Tadeusz Kunikowski, Karl Heinz Tittelbach, Herbert Behrendt, Emil Feist, Fritz Hakl, Mariella Oliveri, Wigand Witting, Helmut Brasch, Werner Rehm

   Yapımcı: Franz Seitz

   Görüntü Yönetmeni: Igor Luther

   Müzik: Maurice Jarre

   Süre: 2 saat, 22 dk.

   Gösterim Tarihi: 3 Mayıs 1979

 

   Ekşisözlük’te film hakkında yapılan yorumlar:

   • İzlerken insanın tüylerini diken diken eden bir başyapıt. Zannederim kült film demek yanlış olmaz. En az 1 kere izlenmelidir. (lemming)

   • Çekimleri Polonya, Almanya ve Fransa’da gerçekleştirilen film. 1920'li yıllarda Almanya’da yaşayan Oskar'ın öyküsünü anlatıyor.

   Sinema dergilerinden birinde 'insan ruhunun karanlık yansımalarına dair modern bir klasik' şeklinde uzun ve karizmatik bir tamlamayla tanımlandığına denk gelmiştim.

   Filmin İngilizce adi (bkz: the tin drum)  (parantez)

   • 1979 Alman yapımı bir film, 1979 ya da 1980 yılında Oscar' ı, yine aynı yıl Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye 1.lik ödülünü aldı. Yönetmen Volker Schlöndorff. Gunter Grass'ın romanından sinemaya uyarlanmış olan filmde 20'li yıllarda Almanya’da yaşayan -biraz psikopat- Oscar adlı çocuğun hayatı ve çevresi üzerine gelişen olaylar söz konusu. (bayan ariza)

   • Sorunlu bir film. Kitabını bilemeyeceğim ama filmden sonra uzun süre neden, nasıl, ama niye tarzı sorgulayıcı hale girdim. Faşistlerin aslında Mario Bross'daki dinozorlar kadar zeki olduğunu gördüğüm filmdir. (darknum)

 

kultursanat@politikadergisi.com

 

 

 

 

Bu bölüm; Politika Dergisi, Sayı 6’da yer almıştır. Tüm fazladan özellikleri ile orijinal sayıyı indirmenizi öneririz. Sayı 6’ı indirmek için buraya tıklayınız. 

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.