Mustafa Sarıgül : “Ben de başbakan olsaydım Öcalan’la görüşürdüm”!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Mustafa Sarıgül : “Ben de başbakan olsaydım Öcalan’la görüşürdüm”!

Ülkeyi terörist icazeti ile yönetmek anlaşılan moda oldu. Geleceğin BOP eşbaşkanlığına hazırlandığını düşündüğümüz Mustafa Sarıgül’ün düşüncesi böyle. Hatta beyefendi biraz daha ileri giderek ““Görüşülen taraf Öcalan değil, Kürt halkıdır.” Diyebiliyor.

Hal böyle olunca yaşanan patırtı / gürültünün biraz uzağına çekilip olayların nereye doğru gittiğine bir bakmak gerekir.

Öncelikle Mustafa Sarıgül’ün kim olduğunu iyi bilmek gerekir. Bunca yıldır siyaset sahnesinde olan bu beyefendi hakkında meraklıları yeterli bilgi edinmiştir sanırım. Ben de sizlere Ömer Yımaz İnanç’ın “Düğün evinin tefçisi, ölü evinin yasçısı” adı ile yayınladığı tanıtımı okumanızı öneririm.

Öyle görülüyor emperyalizm, Tayyip beyden sonra bayrağı devralması için hazırladığı Kemal Kılıçdaroğlundan tam memnun olamadı ki son dönemlerde Mustafa Sarıgül ismi abartılı biçimde parlatılmaya başlandı. Sarosun besleme yazarları iş başında. Özal’ın, Erdoğan’ın gökten zembil ile indirilip Türk siyasetinin tepesine oturtulduğu gibi sanırım bir ileri aşamada Sarıgülün ABD yandaşlığını izleyeceğiz.

Sarıgülün daha seçimlere iki yıl varken parlatılmaya başlanması bize şunu anlatıyor. Erdoğan’ın başkan veya cumhurbaşkanı olmasını AB+D onaylamıyor. Zaten ABD nin bizdeki siyasete biçtiği ömür kendilerinde olduğu gibi iki dönemdir. Yerine yeterli liyakata sahip biri bulunamadığı için bir dönem  daha AKP nin iktidar yapıldığını düşünüyorum. Artık Başbakana birleşmiş milletlerde bir görev verip onore mi ederler, yoksa Pensilivanya’dan biraz toprak mı hediye ederler bilemeyiz. Tabii bu ancak Başkanlık, Cumhurbaşkanlığı gibi bir göreve atlayıp siyasetin başında kalma inadını göstermezse.

Her ne olursa olsun emperyalizm bu iktidarı yeterince kullanıdığından emindir ve bu dönem değiştirecektir. Tabii koşullar özellikle Türkler için giderek daha zor hale gelmeye başladı. Özgürlüğüne, vartanına çok düşkün Türkler homurdanıyorlar. Emperyalistler bu homurtuların sonunun kendileri için pek iyi netilenmeyeceğinin bilincindeler. Bu bakımdan hem kendilerine, hem halka yakın olacak birini parlatmaları hiçde şaşırtıcı değildir.

İleriye dönük politik öngörülerimiz böyle diyor. Bakalım yanılacakmıyız?

İzmir 2013-03-18

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.