Mısır’da Darbe: "Eyvah Demokrasi Gitti"

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Mısır’da sonunda asker yönetimi değiştirdi. Mısır Anayasa Mahkemesi Başkanı Muhammed Adli Mansur, yemin ederek geçici Cumhurbaşkanlığı görevine resmen başladı. Yemin töreninde halkın duyguları ve istekleri konusunda bir yol izleyeceklerine dair söz veren Mansur, Mısır gençliğinin cesur bir şekilde demokrasiye sahip çıkmaları gerektiğinden de bahsetti. Bağımsız yargıya özel vurgu yapan Mansur, silahlı kuvvetlere ve polis güçlerine selam gönderdi.

Haber böyle verilmiş. Basın kuruluşlarının uyanık muhabirleri ellerine mikrofonu kaptığı gibi yurdum insanına aynı soruyu yöneltiyor.  “Ne düşünüyorsunuz?” Aldığı cevapların da %99 u aynı. “Seçimle gelen seçimle gitmeliydi”. Ülkemiz insanı ne kadar demokrasi biliyor değil mi?

Aslında söylem olarak haklılar. Bir ülkede demokratik seçimlerle gelen iktidarlar tabii ki demokratik seçimlerle gitmeliler. Ancak, demokrasiyi dört beş yılda bir seçim yapmaktan ibaret sananların ülkesinde yönetimdekiler ülkeyi satsalar bile iktidardan gitmezler. Yüz kişiye sorarsınız. İçlerinden beş kişisi bu partiye oy verdim der. Ama o parti yüzde ellilerle iktidar olur. Hatta Mübarek gibi bu oran %85 bile olabilir. Tabii ki doğal olarak hiçbir zaman da iktidardan gitmez. Millet de bu işi demokrasi sanır.

Evet, Mısır’da halk ayaklanınca asker devreye girip cumhurbaşkanını değiştirdi. Biraz düşünerek  bu işi anlamaya çalışalım. Bir defa Mısır ordusu aylıklarının bir kısmını alacak kadar ABD ye bağlıdır. Mübarek, eğer ordu istemeseydi asla makamından indirilemezdi. Hatırlanacaktır, %85 ile seçim kazanmıştı. Bu arada bizim demokrasi âşıkları bir zahmet o günlerde neden Mübarek’e diktatör dediklerini bir düşünsünler bakalım. Adam onca oy almış, neden seçimle değişmedi?

Evet, artık tamamen ABD programı olduğu anlaşılan Arap baharı ile ABD yanlısı asker, Mübarek’i devirdi. Kurgulanan seçimlerde Mursi cumhurbaşkanı yapıldı.

ABD nin sonsuz desteğini alan Mursi çok çabuk gemi azıya aldı. Oysa Obama BOP eş başkanlığı görevini bile birisinden alıp ona vermişti. Ama iktidara gelir gelmez kendini bir şey sanan Arap zihniyeti onun hızla bir diktatör olması için yetti de arttı bile. Oysa bu işleri daha iyi yapan Arap liderlerinden örnek alabilirdi.

Şimdi ABD güdümlü Mısır ordusu Anayasa Mahkemesi Başkanı Muhammed Adli Mansur’u cumhurbaşkanı yaptı. Yarın kurgulayacakları bir seçimle de olaya demokrasi süsü verirler. Diktatörlüğe daha yavaş ve sindire sindire giden, onu insanlara hap gibi yutturanlar yıllarca tepelerinde horon teperler. Demokraside azınlığın haklarının da sonuna kadar gözetilmesi gerektiğini anlamayanlar, bütün bunların sadece Mısır’da değil bütün ortadoğuda kurgulanan bir ABD komedisi olduğunu anlamayanlar, seçimle gelen seçimle gitsin der dururlar, işin komiği bunu da demokrasi sanırlar. 

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.