Metrobüs Rantı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

   Dün gece cebimde akbilimle metrobüse binmeye karar verdim. Amacım İstanbul'da ulaşım ücretlerine gelen zamla birlikte metrobüs rantını o otobüse göstermekti.

   Biliyorsunuz ki İstanbul'da Metrobüsle indirimsiz seyahat 1,50 YTL. İ.E.T.T. kaptanları ise 1,75 YTL almaktalar. Buradaki 0,25 fark ise metrobüs sürücüsünün cebine gitmekte.

   İstanbul'da metrobüsün varlığından itibaren bu haksız kazanç maalesef ki var. Metrobüs sürücüleri gün itibariyle zengin olmuş durumdalar. Belediye ise, sözde yayınladığı bildiri ile araç sürücülerine 1,75 YTL değil, 1,50 YTL verilmesi gerektiğini bildirdi.

   Neyse başımdan geçen olaya devam..

   Bilerek cebimdeki akbili kullanmayarak, araç içindeki yolcular vasıtasıyla, araç sürücüsüne 1,50 YTL uzattım. Beş saniye sonra ise 25 kuruş daha yolla diye bir cevap aldım. Önümdeki yolcuları geçip "neden o diye?" sorduğumda, sürücü tarafından "zamlandı" yanıtını aldım.

   Cevabım, "zamlandığını biliyorum 1,50 YTL değil mi?" şeklinde idi.

   Araç sürücüsü "1,75 YTL" dedi.

   - Belediyenin yayınlamış olduğu bildiriye göre sen bu para ile yetinmek zorundasın.

   - Ben senin için akbil bastım, paramı vereceksin. Akbil kullanacaksın o zaman. (Cebimde akbil olduğunu haliyle bilmiyor.)

   - Sen bu parayla yetinemiyorsan akbil kullanmayacaksın o zaman.

   - O zaman binmeyeceksin metrobüse.

   - Sen kimin malından kimi kovuyorsun lan. (Sinirlendim maalesef)

   - Terbiyesizleşme, ya in ya da parayı uzat.

   - Ben hakkımı aradığım için terbiyesizim, sen bu otobüsten rant elde ettiğin için şerefli misin? Senin görevin bu aracı kullanmak, bu araçtan akbil rantı elde etmek değil. Aldığın 0,25 kuruşun faturası nerede?

   - O zaman sen de akbil taşıyacaksın. Benim hakkım bu para.

   - Beğenmiyorsan o zaman sen de akbil taşımayacaksın.

   - Çok konuşma. Yolcu taşıyoruz burada.

 

   Araç sürücüsünün adını bilmiyorum. Ama açık ve net bu işten rant sağladığını biliyorum. Olay sonrası araç sürücüsünden 0,25 kuruş isteyenlerin sayısı ise epey çoktu. Sanırım baya zarara uğradı.

   Sonuç

   > Sustukça sıra er ya da geç bize gelecek.

  > Bu durumu sonlandıramayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu olaydan rant elde ettiğini düşünüyorum. Bu olayı bildiği halde sözde bir bildiri yayınlıyorsa daha ne düşünülebilir ki?

   > Akbilden 1,50 YTL alan araç sürücüleri muhakkak vardır; ama meslektaşlarını kendi aralarında asimile edemedikleri için onları da zan altında bırakmaktan hiç vicdan azabı çekmiyorum.

   > Araç sürücülerine bile söz geçiremeyen bir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı istemiyorum.

   > Bu belediye başkanını nasıl seçtik onu ise hiç anlamıyorum.

Gokhan.Dag@PolitikaDergisi.Com

Yorumlar

Bu rant aylardır var..

Sebepsiz zenginleşenler böyle doğuyor. Senin 10 kuruşun olmasa eksik geldi diyen şoförler, 10 kuruş para üstüne yatıyor. Herkes biryerlerden haksız kazanç kazanmanın peşinde.

Sorguladığında ise kaba konuşmalar ile karşılaşıyorsun. Bu şekilde korkutma çabasındalar.

Hatta o kadar ileri gidiyorlar ki dikiz aynasından bakıp sarılan birileri varsa hop ne oluyor orada burası otobüs diyerek haremlik selamlık tavrındalar.

Bende soruyorum kim seçti diye ama ben vermedim oy diyorlar..

Kim verdi acaba?

Rant ?

Rant,PARA'nın belirli bir süre içinde EMEK verilmeden sağladığı gelirdir.Genellikle uyanık geçinenlerin başvurduğu bir yoldur.Kişi bu yola çıktığı zaman bütün ahlaki değerini ve şerefini unutur. Üstelik ülke yönetimine Memleket aşkı (!)için talip bile olurlar. Bu Rant'cılar gelirlerini sağlama alırken, AHLAK kurallarını rafa kaldırırlar. Maalesef kişilerin uğradığı zarar diğerlerinin kazancı olmaya devam ettikce Türkiye'nin uğradığı Erozyon daha da büyüyecektir. (Ben Türkiye şartlarını bilmediğim için Gökhan'ın bu yazısını ilgiyle okudum. Çok şaşırdım. Bana oldukça yabancı gelen ve bir o kadarda şaşırtıcı ve hayretler içinde kaldığım bu ahlaki örneği ve gerçekleri bizlerle paylaşmasını takdirle karşılıyorum. Bilmediğim bir Türkiye gerçeğini sevgili arkadaşımız sayesinde öğrenmiş oldum.)

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.