Meclis' tekiler - Kısa Bir Hatırlatma ve 30 Bin Şehit

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Fırat Özdemir

Bunların Kim oldukları Unutulmasın...

Son günlerde DTP´nin en fazla konuşulan ismi oldu; Fatma Kurtulan. Kocası dağda kendisi Meclis sıralarında boy gösterince dikkatler ona çevrildi.

Halbuki ne var bunda bu kadar şaşıracak anlamış değilim doğrusu! DTP´li diğer tüm kadın vekiller de en az Fatma Kurtulan kadar ilginç yaşam öykülerine sahip!

Öyle olmasa, DTP tarafından Meclis´e taşınırlar mıydı hiç? Sanmam! Aslında DTP´nin kadın vekillerin yaşam öykülerine bakınca DTP´nin kadın vekillerini hangi kriterlere göre seçtiği daha iyi anlaşılıyor. İşte DTP´li kadın vekillerin siyasi yaşamlarından küçük bir araştırmanın ortaya koyduğu sıra dışı satırbaşları...

*

Aysel Tuğluk: Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan´ın en yakın arkadaşlarından Alaattin Tuğluk´un kız kardeşi. Ağabeyinin örgütle ilişkisinden dolayı çocuk yaşında birçok terörist tanıdı. Yıllar sonra Öcalan´ın avukatı olarak karşısına çıktığında ´O kara kuru kız sen miydin?´ sorusuyla karşılaştı. 7 yıl boyunca İmralı´da Abdullah Öcalan ile en çok görüşen isim oldu. Hakkında PKK propagandası yapmak iddiasıyla açılan dava devam ediyor.

*

Emine Ayna: Partinin çiçeği burnunda eş başkanı Mardinli değil ama Mardin´den milletvekili seçildi. Kürt olmasına rağmen partide Kürtçe bilmeyen tek milletvekili. Abdullah Öcalan´ın zehirlendiği iddiasını ilk o dile getirdi. Kızıldere´de Mahir Çayan´la birlikte öldürülen THKO üyesi Ömer Ayna´nın amcasının kızı.

*

Pervin Buldan: Terör örgütü PKK´nın uyuşturucu kaçakçılardan Savaş Buldan´ın karısı. DTP´li kadın vekillerin arasında tek ev hanımı olanı. Kocası 1994 yılında ölü olarak bulunduktan sonra kendisini terör örgütüne yakınlığıyla bilinen dernek ve siyasi parti faaliyetlerine verdi. Yeniden evlenmedi.

*

Sevahir Bayındır: DTP grubundaki tek sağlıkçı milletvekili. Mesleği hemşirelik. İzmir SSK Tepecik Hastanesi´nde görev yaparken, kapatılan DEHAP´ın kurucu üyesi oldu. Kato Dağı´nda yaralı olarak ele geçirilen PKK´lı terörist İhsan Tekeş´in sağlık durumunu soru önergesiyle Meclis´e taşıyıp bir ilke imza attı. Yaralı PKK´lının durumunu İçişleri Bakanı´na önergeyle soran Bayındır da partinin bekar vekilleri arasında.

*

Gültan Kışanak: Diyarbakır´da Türkçe öğretmenliği okurken 12 Eylül darbesiyle cezaevine girdi. Serbest kalınca Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi´nden mezun olup gazeteciliğe başladı. 1991´de Yeni Ülke ile başlayan gazetecilik yaşamı PKK çizgisindeki diğer gazetelerde devam etti. Milletvekili seçilmeden önce en yakın arkadaşı olan Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsekmenler´in danışmanlığını yapıyordu.

*

Sabahat Tuncel: PKK üyesi olduğu gerekçesiyle cezaevinde yatarken milletvekili seçilerek yeniden özgürlüğüne kavuştu. Cezaevi öncesinde partide aldığı en aktif görev; kapatılan HADEP´in Esenyurt İlçe Başkanlığı. Gruptaki en fanatik Kürt milliyetçilerinden olan Tuncel, Malatya Yazıhan doğumlu ve öz be öz Türk!

*

Ayla Akat Ata: Meclis´in en genç dört vekilinden biri. Batman´ın ilk ve tek kadın milletvekili. Abdullah Öcalan´ın avukatlarından olan Ata, Aysel Tuğluk ile birlikte PKK propagandası yapmaktan yargılanıyor.

*

Bu yaşam öykülerini okuduktan sonra onların PKK´ya terör örgütü diyememelerinin nedenlerini anlayamayan kalmamıştır herhalde! DTP´li tüm kadın vekillerin yolu bir şekilde terör örgütüyle muhakkak kesişiyor. Ve ortaya çıkan bu tablo bize aslında DTP´li 8 kadının hangi nedenlerle, niçin milletvekili yapıldıklarını da açıkça gösteriyor. Tıpkı Fatma Kurtalan örneğinde olduğu gibi...

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.