Kürt Açılımı, Gaflet ve Dalalet ve Hatta Hıyanet Mi?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

 

 

Tarihi fırsat,

Tarihi girişim,

Tarihi gelişme,

Tarihi yaklaşım,

Tarihi yol haritası,

Tarihi elebaşı,

Tarihi…

 

İktidar Partisinin Genel Başkanı Başbakan Erdoğan’ın, sözde Kürt sorunu çözümüne yönelik  “Kürt Açılımı”  projesi ile muhatap aldığı terörün elebaşı ve destekçileri olduğuna göre bu girişim devletimize ne kazandırır?  Öncelikle, Başbakan tarafından bunların açıklanması gerekir.

 

Yürütülen bu proje ile neler hedefleniyor sıralayalım;

 

·         PKK’nın silah bırakması,

·         TCK Madde 220’den yararlandırma,

·         Elebaşına uygulanan tecrit’in son bulması için yanına 5–6 mahkûm gönderilmesi,

·         Türk vatandaşlığından çıkarılmış Avrupa’da yaşayan Kürt kökenliye yeniden Türk vatandaşlığı verilmesi,

·         Bölgede yaşayan vatandaşlara şefkatle yaklaşma,

·         Kürtçe kullanımı engellerinin kaldırılması ile köylere Kürtçe isimlerinin yeniden verilmesi. Aynı zamanda çocuklara da Kürtçe isim konulması. Görsel yayınlarda Kürtçe yayına serbestlik ile Kürtçe konuşmaya da özgürlük verilmesi.

 

Tüm bu beklentilerin üniter devlet yapımız ile bağdaşmadığı açık. Anayasa’nın temel maddelerinden, “Madde.1”, “Madde.2”, “Madde.3”, “Madde.4”  ve Türkiye Radyo ve Televizyon kanunu Yayın Esasları “Madde.5” de yer alan, “b”, “d”, “f”, “g” bentlerine aykırıdır. 

 

Hangi Devlet, DTP gibi ne olduğu belli olan parti ile birlikte omuz omuza proje yürütür? DTP açıkça PKK terörünü desteklediğini söylerken, birlikte hareket edilmesi kabul edilemez.

 

Sözde Kürt sorunu çözümünde Kürt halkının temsilciliğine soyunmuş DTP ve PKK bölgede yaşayan Kürt vatandaşlarımızın temsilcisi veya sözcüsü olamaz. Aksinin de düşünülmesi stratejik bir hatadır.

 

DTP; Kürt vatandaşları adına hareket ederken, bölge halkının hak ve özgürlüklerini savunmaktan çok kolektif hakların peşinde koşmakta (Oysa özgürlüklerini ve gelişmesini kısıtlayan terör ve destekleyicisi DTP) . Üniter devlet yapısının değiştirilmesi ile ayrı egemenlik, ayrı millet, ayrı dil, ayrı bayrak, ayrı toprak elde etmenin arayışı içinde.

 

Eğer iddia ettikleri gibi amaç; “Barış” içinde yaşamak ise yapılanlar amaçları ile aynı paralellikte değil.

 

Bunun en iyi ispatı; 15 Ağustos 1984’den bu yana başlatılan “kanlı eylem ve saldırıların” sahibi PKK terör örgütünün elebaşı Öcalan’ın yol haritasını, kuruluşlarını kutladığı günde açıklaması. DTP yine Eruh’a giderek PKK’nın doğum günü kutlamalarında yerini alacak.

 

Görüldüğü üzere; asıl Kürt değil Kürtçülük sorunu var. Ülkemizde birçok etnik grup yıllardır birlik ve bütünlük içinde yaşamayı başarırken, bölgede yaşayan Kürt vatandaşlarımızın kışkırtılması ile kullanılmasına derhal son verilmesi gerekir.  DTP’ yi muhatap almak teröre açıkça destektir.

 

Ayrıca; terör örgütü ile demokrasi arasında hiçbir bağ kurulamayacağından, demokratik açılım olarak nitelendirilmesi çelişki yumağından ibarettir. 

 

Ve bu açılma;

 

“Bizler on yıllardan beri devam eden, binlerce insanımızın yaşamına, onarılamaz acılara, maddi ve manevi kayıplara mal olmuş, toplumsal dokumuzu bozan, ülkeyi etnik çatışmalar eşiğine getiren Kürt sorununa adil, demokratik, barışçı adımları desteliyoruz” diyor, Ermenilerden özür dileyen aydınlar.

 

Açılımı destekleyen aydınlara belirtmek isterim ki; Ermeni terör örgütü devamını sürdürmek için PKK adını almıştır. Örgütün, ülkemizde yarattığı kayıpları ve acıları, bölgenin gelişmemesi için yapılan zulümleri kabul etmemiz veya bunları yapanları muhatap almamız şehitlerimize, varlığımıza ihanettir.

 

“Bu soruna cesaretle eğilen ve çözüm arayan her girişimi, barış ve çözüm yolunda adım atan bütün kişi ve kurumları” da desteklediğini belirten aydınları, vicdanları ile baş başa bırakıyorum.

 

Sözde Kürt sorunu oyunu ile asıl hedeflenen; Cumhuriyet kazanımlarımızın yani Atatürk’ün en önemli mirası olan Lozan’ı tasfiye edilmesidir. AB Lozan’a değil,  Sevr’e taraftardır. Ülkemizde yaşayan Azınlıklar ile aramıza nifak tohumları atarak Sevr gerçekleştirilmek istenmektedir.

 

Irk ve din üzerinden siyaset;  insan hakları ihlalinin yoksulluk ile sindirme politikaları olduğu gerçeğini gizleyen emperyalist oyundan ibarettir. Bölge halkı üzerinde daima bu oyun oynanmış ve nifak tohumları meyvelerini vermeye başlamıştır.

 

Aç,

İşsiz,

Eğitim hakkı elinden alınmış,

İnsanlar için partinin dinin bir önemi olabilir mi?

 

Elbette yok,

 

O halde emperyalist oyunlara bir başka deyişle; ülkemizin üzerine haince planlar kurmuş güçlerin kurduğu tuzaklara düşüp kullanılmayalım/kullandırmayalım kendimizi.  Devlet, millet olmanın anlamını yitirmek çözüm değil bağımsızlığın yitirilmesi ile eşdeğerdir.

 

Sonuç itibari ile 15 Ağustos 2009 tarihin de; “Elebaşı”, “bebek katili”, “terörist Öcalan’ın”  hazırladığı “yol haritasını”  tarihi fırsat olarak değerlendirilmek, terörü ve teröre destek verenleri muhatap almak, emperyalist güçlerin amaçlarına yönelik hareket etmektir.

 

İktidar Partisinin yürüttüğü Kürt Açılımı projesi; “ihanet” mi yoksa “gaflet” mi olduğuna tarih karar verecektir.

 

 

 

Nuran.talay@politikadergisi.com

 

 

 

Yorumlar

Tarihi ihanet

Zorda kaldığında Recep gündemi değiştirmesini bildi. Bu seferki tarihi ihanet.

ACİZ HÜKÜMET PES ETMİŞTİR.!

Terör destekçilerine prim veren bir Devlet,yenilgiyi kabul etmiş demektir.Türk halkı asla bu yenilgiyi kabul etmeyecek,hesabı bir gün kesinlikle sorulacaktır.Anayasanın amir hükümlerine rağmen Terör sorununu kürt sorunu sayma gafletine düşmüş beceriksiz siyasiler,toplumun birbirine girmesine ve iç savaşa doğru yelken açmaktadır.Aciz ve beceriksizler bunun altında ezilmeye mahkumdur.Kardeşlikmiş!!!Bana silah atana kardeş demek için aptal olmak gerekir.

HÜKÜMET MİSİN ?

HÜKÜMET MİSİN? YANİ YÖNETİMİNİ ÜSTLENDİĞİN KURUMUN YAPISINI VE BU YAPIYI İŞLETMEKLE İLGİLİ ÜZERİNE DÜŞÜEN SORUMLULUKLARI KAVRAYABİLDİN Mİ? DEMOKRASİ NEDİR, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR BİR PARÇA KAFA YORDUN MU? HALKIN YAŞAM HAKKI ÜZERİNDE BASKI KURMAK İÇİN OKULLARI YAKIP YIKANIN, ÖĞRETMENLERİ ÖLDÜRENİN, SONRA DA "BU HALK TÜRKÇE BİLMİYOR." DİYE YAKINANIN (YANİ TERÖRİSTİN) DEMOKRATİK TALEP ÖNE SÜREMEYECEĞİNİ BİLEBİLECEK KADAR OLSUN SİYASET BİLGİSİ SAHİBİ MİSİN? DEĞİL ULUSAL KADERİ ŞEKİLLENDİRECEK KARARLAR ÜRETME PAZARLIĞI BOYUTUNDA, HİÇ BİR DÜZEYDE TERÖRİSTLE GÖRÜŞÜP PAZARLIĞA OTURMANIN DEVLET SAYGINLIĞINA YAKIŞMAYACAĞINI BİLECEK KADAR ONURLU MUSUN? ATATÜRK ADINDA BİR KAHRAMANIN VARLIĞINI BİLECEK KADAR OLSUN TARİHE AŞİNALIĞIN VAR MI? ÜNİVERSİTE BİTİRMEKLE, OLMADI PROFESÖR OLMAKLA BİLE AYDIN OLUNAMAYACAĞINI, AYDIN OLABİLMEK İÇİN ÖNCE CEHALETTEN KURTULMAK GEREKTİĞİNİ ANLAYACAK KADAR ŞUURUN YERİNDE Mİ? AL SANA TEST. KENDİNİ ÖLÇ, TART. BU KONULARDA TAM PUANI HAKETMEDİYSEN DEĞİL HÜKÜMET, BENİM GÖZÜMDE VATANDAŞ BİLE DEĞİLSİN.

kürt açılımı

Sayın Nuran TALAY'ın dikkatine.

Ellerinize,emeğinize sağlık Nuran hanım.

Ne güzel yazmışsınız. İnanıyorum ki bu ülkenin büyük bir kesimi sizler gibi düşünüyor. Beni de 1.olarak kaydedebilirsiniz.

Ancak eminim ki hiç bir gayret bu güzel ülkeyi bölemeyecektir.
Sen yazmana devam et, bizde seni takibe devam edelim cesur kalem...

Ne mutlu Türk'üm diyene...

Kürt açılımı ayakları ile

Kürt açılımı ayakları ile Türkiye'yi bölüyorlar.Böylece iktidara gelmelerini sağlayan ABD ve AB'ye verdikleri sözü ve teminatı yerine getiriyorlar...Resmen bölünüyoruz...Açılım maçılım değil...

BOŞKONUŞAN BOŞBAKANDAN BEKLENEN SAÇMALIKLAR

SAYIN TALAY YAPILAN GİRİŞİM BİLE SAÇMALIK.NE YAPILACAĞINI BİR BEN BİLİYORUM VE AÇIKLAYACAĞIM DİYOR.KOORDİNATÖR BİLE BEN BİLMEM BOŞBAKAN BİLİR DİYOR.SONRADA MUHALEFET ENGEL OLUYOR DİYOR.SEN SORDUNMU AÇIKLAMADAN ÖNCE YOK.NE PLANLADIĞINI AÇIKLADINMI YOK.ŞİMDİDE YILBAŞINA KADAR AÇIKLARIM DİYOR.BU GÜNDEM MÜHENDİSLERİNİN YENİ BİR İHANETİDİR YANİ GAFLET DELALET VE HIYANET HEPSİ BİR ARADA.YANİ YENİ GÜNDEM SAPTIRMA VE OYUNCAĞI BU.DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN GÖRECEKSİNİZ DTP VE PKK BUNLARIN HER TEKLİFİNİ REDDEDECEK.VE REZİL OLACAKLAR.O KADAR BOŞKİ NUTUKTAKİ ATANIN NORŞİN DEDİĞİNİ BİLE CAHİLCE KULLANABİLİYOR.AMA O ZAMAN ORANIN ADI ZATEN NORŞİNDİ BUNU BİLE BİLMİYOR.ORANIN ADI DAHA SONRA ÇUKUR OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ ÖZAL DÖNEMİNDEDE GÜROYMAK OLARAK İLÇE YAPILDI AMA O KAFA SIRF LAF OLSUN DİYE AĞZINA GELİNİ SÖYLÜYOR.

Kurd Acilimi

Mukemmel kaleme alinmis, tam bir vatanseverin yorumu olmus sn.Nuran Talay.
150 Kurt milletvekilli AKP ve onun baskanindan baska ne beklenebilir ki? Ahmet Turk, Abdulllah Ocalan, Tayyip Erdogan arti AB acilim konusunu kotarma pesindeler..! Sabah ola hayir ola..diyelim..!

KÜRT AÇILIMI

Kürt Açılımı ne GAFLET, ne DELALET ve ne de HIYANET'tir.Bana kalırsa TC.'de yaşayan KÜRT VATANDAŞ'larımıza karşı yapılan RESMEN BİR HAKARETTİR.....Saygılar.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.