Kenan Evren’i Cennete Yollayandan Darbe Karşıtı Olur mu?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Biliyorsunuz, dün öğle saatlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi ekibi, Anayasa değişiklik paketini (hapını) Meclis’e sundu.

Bugün paketin içeriğine “teknik veya başka biçimde” girmeyeceğim, komplo teorileri üretmeyeceğim. Bugün yalnızca geçmişten birkaç şey söyleyeceğim, kimi “siyasi üçkâğıtçılara”.

AKP demokratmış da… Hocaefendi’nin cemaati Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlayacakmış da…  Bunlar darbe karşıtıymış da… 12 Eylül anayasasını değiştireceklermiş de… Biz sizin cemaziyelevvelinizi biliriz.

Demek öyle!

(…) Evren Paşa, demokrasinin kesintiye uğraması ve daha pek çok açıdan tenkit edilirdi. Ama seçmeli din derslerini mecburi yapmakla yararlı bir iş yapmıştır. Gençlerin çoğu onun bu icraatı vesilesiyle din eğitiminden nasiplerini almışlardır. Bu iş kanaatimce öyle büyüktür ki -doğrusunu Allah bilir- hiçbir sevabı olmasa bile bu icraatı ona yetebilir, ahirette kurtuluşuna vesile olabilir, cennete de gidebilir…” (Mehmet Gündem; Fethullah Gülen’le 11 Gün, Alfa Yayınevi, Mart 2005)

Darbe karşıtlarıymış, demokratlarmış; siz kimi kandırıyorsunuz?

“Sahnenin bu rengârenk aldatıcılığı, ortalığı inleten valsin korkunç uyutuculuğu ve kostümün gözbağlayıcılığı karşısında, oynanan oyunun gerçek yüz ve vahşetini ilk sezen, son karakolun kahraman bekçileri oldu. Bu sezme, ümit dünyamızda yeniden kendimize gelmemizi ve kendi kendimizi idrak etmemizi te'min etti. Aslında buna bir sezme demek de uygun değildir. Bu, düşmanı kıskıvrak yakalama ve bir zaferdir. İçtimâî bünyenin, haricî bir kısım erâciften temizlenme, arındırılma ve aslına ircâ zaferi. Bu zafer, kendinden ümit edilenleri getirdiği takdirde, Türk'ün zaferler hanesinde en muallâ yeri işgal edecektir. Böyle bir ilk tefahhüs ve sezişe, başka bir yazımızda selam durulmuş ve gaziler ocağının yiğit eri Mehmetçiğe teşekkürler sunulmuştu.

Ne var ki, yıllardan beri, binbir saldırı ile rahnedar olmuş bir bünye, böyle hemen bir mualece ile iyi edilemeyeceği de muhakkaktı. Daha köklü ve daha gönülden bir hareket gerekliydi ki, millî bünyeyi kemiren yıllanmış seretanlar bertaraf edilebilsin...” (Son Karakol, Sızıntı dergisi, 01.10.1980)

Daha önce söylediğim gibi, dincilik ve etnik milliyetçilik 12 Eylül’ün öz çocuklarıdır. 12 Eylül Anayasasını değiştireceklermiş. Yeni oluşan ortamda, gericiliğinizi ve Amerikancılığınızı ilerletmek isteğiniz ve anayasanızın estetik birtakım operasyonlara gereksinim duymuş olmasından dolayı yapmaya çalıştığınız bu değişikliği, belki cahillere yedirebilirsiniz. Ne var ki aklı başında, Atatürkçü, ilerici, yurtsever kesimler bu oyuna gelmeyecektir.

17 yaşındaki Erdal Eren’in idam edilmesinin, 650 bin kişinin gözaltına alınmasının, 50 kişinin darağacına gitmesinin, 171 kişinin işkenceden ölmesinin, onlarca kuşkulu ölümün, 30 bin (çoğu nitelikli) kişinin işsiz kalmasının, 14 bin kişinin yurttaşlıktan çıkarılmasının, 30 bin kişinin yurtdışına kaçmasının, baskıların, hapislerin, PKK’nın ortaya çıkmasının vs. sorumlusu Kenan Evren’i cennete sokuyor Fethullah Hoca! Siyasi sonuçları yazmaya bile gerek yok. İşte böylesi gözleri kararan Gülen, onun gazetesi Zaman, televizyonu STV 12 Eylül’e karşıymış da en çok zararı görenlerden CHP darbeciymiş.

Sızıntı dergisinin 1 Ekim 1980 tarihindeki başyazısında söylediği gibi “köklü bir hareket” gerekliydi; doğru söylüyor Gülen. Peki ne için gerekliydi? Evren Çavuşoğlu arkadaşımın daha önce yazdığı gibi “Sendikaların kapatılması, 24 Ocak Kararlarının uygulanması, ücretlerin dondurulması, işçi sınıfının taleplerinin bastırılmasını ancak faşist bir diktatörlük sağlayabilirdi. 12 Eylül günü faşist cunta, 24 Ocak kararlarının uygulanmasını sağlamak amacıyla” bu köklü hareket gerekliydi. Yani ABD'nin dayatmalarını uygulamak için... Fethullah Gülen’in hangi yanda olduğu çok net değil mi?

Bugün yandaşlarınızla toplumu kandırabilirsiniz; ama tarih istediğiniz gibi ortaya çıkmayacak, çıkmamalıdır.

Emrah.Ozdemir@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

papazlığa da özenmiş! hem

papazlığa da özenmiş!
hem cennetten yer veriyor
hem günah çıkarıyor

Hepsini cehenneme göndermek

Hepsini cehenneme göndermek gerekiyor ya neyse...

Cehennem dahi lüzumsuz değil

Cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil diyen bir cemaatin savunucusu değil mi bu Mr. Fethullah Gülen?

Peki dinimiz neyi söylüyor. Bir adam öldürmek dahi bütün insanlığı öldürmek gibidir diyor.

Peki Kenan Evren kaç kişiyi astırdı veya kaç kardeşi birbirine boğazlattı.

Sonra da cennetliksin. Ne acayip hareketler bunlar...

(…) Evren Paşa, demokrasinin

(…) Evren Paşa, demokrasinin kesintiye uğraması ve daha pek çok açıdan tenkit edilirdi. Ama seçmeli din derslerini mecburi yapmakla yararlı bir iş yapmıştır. Gençlerin çoğu onun bu icraatı vesilesiyle din eğitiminden nasiplerini almışlardır. Bu iş kanaatimce öyle büyüktür ki -doğrusunu Allah bilir- hiçbir sevabı olmasa bile bu icraatı ona yetebilir, ahirette kurtuluşuna vesile olabilir, cennete de gidebilir.
,
din derslerini mecburi yapmakla yararlı bir iş yapmıştır

..............................
Bir Fikir Bir görüş bu kadar üzerine varılmaz..

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.