İsrail, İran'a Saldırırsa...

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

ABD, iyiden iyiye İsrail’in İran’ı bu zamanlarda vurmasından endişeli. Çünkü İran nükleer tesislerini yerin altına almaya başladı ve İsrailli yetkililer “şimdi vurduk vurduk, yoksa çok geç olacak” demeye başladılar. O yüzden yılbaşına kadar İsrail’in İran’ı vurma ihtimalinin hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu düşünüyorlar.

Peki İsrail İran’ı vuruşa gelişmeler nasıl olur?

Bir kere İran, İsrail’i yok etmek için fırsatını bulur ve İsrail’e füze yağdırır.

Peki ABD bu durumda ne yapar?

BM Güvenlik Konseyi’nden İran’a karşı yaptırım kararı çıkartmaya çalışır…

Başarılı olur mu?

Savaşı ilk İsrail başlattığı için Rusya ve Çin’i ikna etmesi zor… O zaman kendi insiyatifi ile İsrail’e yardım mı eder?

Bilemiyorum… Şu haber, tüm analistleri ters köşeye yatırabilir;

ABD’de 16 istihbarat örgütünden oluşan ABD İstihbarat Topluluğu tarafından hazırlanan İsrail konulu rapora göre 2022 planında Ortadoğu’da İsrail’e yer yok. Daha önce Rusya ve benzeri ülkelerdeki araştırma kuruluşlarının hilafetle veya İsrail’in sonuyla ilgili raporları da benzeri sonuçlara ulaşmıştır. Yazar Kevin Barrett tarafından yayınlanan ABD istihbarat raporu, 1967’de gasp edilen topraklara yerleşen 700 bin kanun dışı İsrailli yerleşimcinin topraklardaki süregelen varlıklarını dünyaya asla kabul ettiremeyeceklerini vurguluyor. İstihbarat raporuna göre, İsrail’i yöneten aşırı Likud koalisyonu, kanun-dışı yerleşimcilerin yaygın şiddetini ve hukuksuzluğunu destekliyor ve buna göz yumuyor. Rapor, yerleşimcilerin vahşeti ve ırkçı tavırları ile bu yapının, sürdürülemez ve Amerikan değerleriyle uyumsuz olduğunu kaydediyor. Raporun yazarlarından ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, “10 yıl içinde artık İsrail olmayacak” ifadesini kullanıyor. Raporda, 57 İslam ülkesiyle ilişkileri normalleştirmesi için ABD’nin kendi ulusal çıkarlarını izlemesini ve İsrail’in fişini çekmesini söylüyor.  

İsrail-İran savaşı İsrail’in sonu olabilir mi?

Bilemiyorum…

Burada Türkiye yine sonucu belirleyen ülke olacak. İsrail’i kurtaracak Kürecik, iyi iş yaparsa İsrail kurtulur ancak, Türkiye’nin İsrail’i kurtaran ülke olması Ortadoğu’da artık Türkiye’nin adının anılmasını bile engelleyebilir.

Çocuklarının adlarını Recep-Tayyip-Erdoğan koyan Ortadoğu halkları da artık o adları ne yaparlar çok merak ediyorum.

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.