Dört Yanımız Dört Savaş

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDFOrtadoğu, Balkanlar, Kafkaslar ve tam bu bölgelerin ortasında Türkiye. Yıllardır savaşın, sefaletin ve istikrarsızlığın süre geldiği bu bölgede, barış adına bir arpa boyu yol bile kat edilemedi.

 

    Ortadoğu’da Amerika desteği ile kurulan İsrail devleti bölgede savaş ve istikrarsızlığın baş mimarı durumundadır. İsrail-Filistin savaşı 30 yılı aşkın süredir devam etmektedir. Yapılan sayısız görüşmeler bölgede bir çözüme kavuşturulamamıştır. Bölgede bu olay çözüme kavuşmamışken, İsrail 2006 yılında Lübnan’a savaş açmış ve bölgede daha sancılı günler yaşanmasına neden olmuştur. Bu olay dışında Filistin içinde de karışıklıklar olmuş, Filistin’in en etkili iki grubu Hamas ile El-Fetih çatışması Filistin de karışıklıklara neden olmuştur

 

    Komşumuz Irak topraklarında da yıllardır süren savaş ve bu savaşın beraberinde getirdiği sefalet, istikrarsızlık bu ülkede de karışıklıklara neden olmuştur. A.B.D. Irak’ta kimyasal silah var yalanıyla Irak’a savaş açmış ve 2003 yılında bu ülkeyi işgal etmiştir. Bölgeye demokrasi getireceğini söyleyen A.B.D. yetkilileri Irak’ta demokrasinin “D”sini dahi getirememiştir. Bölgede Filistin gibi Sünni-Şii ve Kürt-Türkmen çatışması içeride de ayrıca çatışma ortamı yaratmaktadır. Bu nedenle Irak’ın toprak bütünlüğüde tehlikededir.

 

  Balkanlarda ise geçmiş yıllarda yaşanan Sırp-Bosna savaşı Balkanlarda önemli bir sorun ve karışıklığa sebep olmuştur. 3 yıl süren savaşta Sırpların insanlık dışı uygulamaları hala akıllardadır.

 

  Son olarak da Rusya ve Gürcistan Savaşı. Gürcistan’ın, Güney Osetya’ya askeri operasyon başlatması sonucunda Rusya önce Güney Osetya’ya daha sonrada Gürcistan içlerine kadar ilerlemiştir. Son durum ise Rusya’nın Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıdığını ilan ettiğidir. Bu durumda Rusya ve A.B.D. arasında soğuk bir savaşa neden olmuştur.

 

  Görüldüğü gibi dört yanımız dört savaştan ötürü en büyük yara alan ülkelerden biride Türkiye’dir. Bu kadar çok komşusu olduğu halde ne ticari ne de diplomatik ilişkilerimiz hiçbir zaman gelişmedi. Bu durumdan ötürü ülke ekonomisi de ister istemez etkilenmiştir. Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar da yıllardır yaşanan savaşlar, istikrarsızlıklar ve iç çatışmalar bitmediği sürece Türkiye yara almaya devam edecektir.

 

Tuncay Kartal

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.