CHP'ye Okkalı Lider Gerek

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Biliyorsunuz her siyasi partinin içerisinde değişik ideolojilere sahip üyeler vardır. Bunlar demokratik yapıyı benimsemiş her partide normal karşılanan, hatta olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Parti içi muhalefetin olması demokrasinin gereğidir.

Peki parti içi muhalefet yüzünden parti içinde hiç karar alınamayacak seviyeye gelinince ne olur?

İşte burada o partinin başkanı devreye girer ve hangi idelojik düşüncede ki grup başkanı ikna etmeyi başardıysa o grubun gösterdiği tarafa gidilir.

AKP’nin de içerisinde böyle ideolojik gruplar vardır. Hatta AKP’nin en sevdiğim tarafı budur. Hatta ve hatta muhafazakar tabanı olan bu partinin yakın zamana kadar sol tabandan gelme ve uzun süre Kültür Bakanlığı yapmış üyesi bile mevcuttur. Gerçi bu Kültür Bakanı heykel yıktıran Kültür Bakanı olarak solcular arasında tarihe geçmiştir. İşte buraya tekrar döneceğiz…

Bir düşünün… CHP’nin şimdi içine düştüğü “acaba biz ulusalcımıyız, sosyal demokrat mı?” sorunsalını AKP’nin yaşadığını…

Mesela AKP içerisinde kendi tabanına paralel ümmetçi miyiz, sağcı mı diye bir tartışma çıksa sizce ne olurdu?

Ben size söyleyeyim; Lider masaya vurur, “biz gerektiği zaman ümmetçi, gerektiği zaman sağcı oluruz” der ve olay kapanırdı.

Şu durumda CHP’ye baktığımızda, CHP’nin asıl sorunun ulusalcı mı, sosyal demokrat mı olduğu değil, masaya vuramayan ve politik söylem geliştiremeyen liderlik sorunu olduğu anlaşılmaktadır. Burada AKP’nin sol tabanlı Kültür Bakanı’na dönecek olursak, lider beğenmediği heykeli, masaya yumruğunu vurarak Kültür Bakanı’na yıktırtmayı başarmıştır. Bu uygulama için bırakın Kültür Bakanı’nı, AKP’nin hiçbir üyesinden gık bile çıkamamıştır.

Maalesef Sayın Kılıçdaroğlu, CHP’nin başına geçtiğinden beri CHP’yi bir milim ileriye götüremediği gibi sürekli iktidarın rüzgarına kapılmıştır. Geliştirmeye çalıştığı muhalif politik söylemler ise sürekli Tayyip Erdoğan’ın saldırıları karşısında savunma pozisyonundan öte geçememiştir. Asıl muhalefet partisinin saldırması gerekirken Tayyip Erdoğan buna fırsat verdirmemiştir. Bu sebepten dolayı siyaset duayeni Tayyip Erdoğan’ın karşısında Kılıçdaroğulu’nun hiç şansı yoktur ve bu yüzden CHP bir arpa boyu yol alamamaktadır.

CHP’nin en kısa zamanda masaya yumruğunu vuran, gözünü budaktan sakınmayan, saldırgan bir lidere ihtiyacı vardır. O zaman CHP’nin ulusalcı mı, sosyal demokrat mı sorunu olmayacaktır. Lider ne derse parti odur…

Aslında CHP’nin, iktidarın sunduğu tüm kanunlar için dostlar alışverişte görsün tarzı biraz naz yapıp tüm kanunlara evet demesi, CHP’nin ne ulusalcı, ne de sosyal demokrat olup olmadığı tartışmalarını gereksiz duruma düşürüyor. Bu durumda CHP ne ulusalcı ne de sosyal demokrattır. CHP düpedüz AKP’cidir…

 

 

Ümit MİNEL

 

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.