CENTO - İDAM FERMANI

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Günümüz gelişmelerine de ışık tutması ümidiyle;

Türkiye, Irak, Pakistan, İran ve İngiltere’nin sonradan dahil olduğu bu savunma paktı dışarıdan ABD desteğiyle kurulmuş bir süre güçlenerek devam ettiği düşünülmüş. Mısır ve Suriye’nin tepkisini çeken ve zamanın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (CCCR) ile zaten gerilmiş Türkiye ilişkilerinin iyice gerilmesine neden olan örgüt.
 
Irak’ta yaşanan askeri darbe sonrası; Irak Bağdat Paktı'ndan (sonra ki adı; CENTO olan örgütten) çekilmiş. Ardından Pakistan ve İran’ın da ayrılmasıyla hukuki olarak örgüt bitmemişse de fiili olarak bitmiştir.
 
Benim enteresan bulduğum konu ise;
 
CENTO üyeliğinden ayrılan Irak;
 
 
Çok kısa bir süre sonra İran ile savaşa girmiş savaş sonrası Kuveyt işgal edilmiş, ABD işgalin başlama sürecinde Irak, İsrail’e füzeler göndermiş daha sonra ABD tarafından fiilen işgal edilmiştir.
 
30.Temmuz 2009 itibariyle askerlerini kent merkezlerinden kışlalara çekme kararını uygulamaya başlamış fakat bu işgal sürecince (ABD buna demokrasi götürmek diyor) 1.000.000 Irak insanı öldürülmüştür. Irak’ın sınır birliği korunmasına karşılık iç birliği fiilen ve hukuken bölünmüş Şia, Kürt ve Sunni guruplar hala savaş halini sürdürmekte özerk bağımsızlıklarını merkezi bir iktidar olmasına rağmen merkezi bir otorite sağlanamamış olmasından dolayı ülkede musibetler devam ediyor. PKK terör örgütü Irak Devletinin, Özerk Kürt Bölgesi içerisinde fakat kendine has bir özerkliği olan bir bölgede HPG ve KCK olarak PKK-Kongregel adıyla halen faaliyet göstermektedir bu yörede.
 
 
 
 
CENTO üyeliğinden ayrılan İran;
 
 
Çok kısa zamanda dış destekli Humeyni darbesini yaşamış ülkede “İslam devrimi” gerçekleşmiş. Irak ile 8 yılı aşkın süren savaşa girmiş, İsrail ile sürekli olarak bıçak sırtı soğuk savaş hali sürerken İran’a ABD ve dünyadan tecrit politikaları uygulanmıştır. Sürekli olarak İran’ın da Irak gibi vurulabileceği tehdidiyle nükleer denemelerden vazgeçmesi ABD ve Dünya ülkeleri tarafından salık verilmiştir. PKK terör örgütü İran Devleti topraklarına ve halkına yönelik olarak PJAK adıyla ABD yetkililerinin itiraflarıyla da açık olarak İran’a karşı ABD tarafından desteklenmiştir.
 
İran’da son seçimlerden sonra bir iç savaş hali oluşmuş bazı İran kaynaklarına göre de CIA destekli bir operasyon çerçevesinde bunun gerçekleştiği iddiaları vardır.
 
 
CENTO üyeliğinden ayrılan Pakistan;
 
 
Üyelikten ayrıldıktan çok kısa zaman sonra birkaç askeri darbe yapılmış, Afganistan ile Savaş hali yaşamış aralıklı oalrak çatışmaların sahne olduğu bir bölge haline gelmiştir. Başbakanı darbeyle yurt dışına gönderilmiş. Geri dönen eski başbakan Butto bir suikaste kurban edilmiş, Darbe lideri Müşerref Vatan haini ilan edilme tehditiyle görevden uzaklaştırılmış ve halen TALİBAN tehditi ve bazı bölgeleri işgali altında olan kaçakçılığın ve insan ticaretinin geçiş yolu haline gelen ve nükleer faaliyetler nedeniyle NATO tarafından yüksek riskli bölge olarak ilan edilen bir ülke olarak büyük bir kaosun içinde yıllardır yaşamaktadır. Taliban Terör örgütünün de ABD’li yetkililerce Sovyetlere karşı ABD tarafından desteklendiği açıklanmıştır.
 
 
CENTO Üyeliği Fiilen biten Türkiye;
 
 
Üyeliğin fiilen bitmesinden hemen sonra, iki askeri darbe yaşamış, sol ve sağ fraksiyonlar terör örgütüne dönüştürülmüş binlerce insan ölmüş milyonlarca insan yargılanmış, Yeşil Kuşak, BOP gibi ABD merkezli projelerin parçası olmuş hatta BOP eş başkanlığını Başbakan bizzat yaptığını ilan etmiştir. PKK terör örgütü sınır ötesi ve sınır içi üstlenmelere sahip olarak etkinliğine 30 yıldır devam etmektedir. Bu terörden kaynaklı olarak 30 000’i aşkın insan hayatının yitip gittiği milyonlarca liranın hizmet değil de bu düşük yoğunluklu çatışmalara ayrıldığı ülke Genelkurmay Başkanlığınca açıklanmıştır.
 
Ve yine Genelkurmay  başkanlığınca stratejik ortaklarımız ABD ve içine girmeye çalıştığımız AB ülkeleri tarafından PKK-Kongregel terör örgütünün desteklendiği itiraf edilmiştir. Ve yine NATO eliyle ülke olası bir Sovyet işgaline karşı cephaneliğe dönüştürülmüş toprak altından çıkan bu silahlar iddiası ülkenin gündemini hala işgal etmektedir.
 
Kıbrıs Meselesi de bu örgütün (CENTO) fiili olarak dağılmasından sonra; Türkiye ve Kıbrıs’ta yaşayan Türkler için ayrıca büyük bir sorun olarak gündemdedir.
 
Başbakan Ecevit zamanında ÖZEL HAREKAT DAİRESİ olarak varlık sürdüren ve başbakanlığa karşı sorumlu olmasına rağmen başbakanlığın bilgisinin olmadığı bir dairenin varlığı bile söz konusudur.
 
PKK terör örgütü lideri APO kod adlı Abdullah ÖCALAN, ABD tarafından Türkiye’ye teslim edilmiş. Zamanın Başbakanı Ecevit “Bize  neden teslim ettiler anlamadım” diyerek “kavranmazlığın” zekasını işleterek bu iş içinde bir çapanoğlu çıkacağına dair işaret vermiştir.
 
 
CENTO Üyeliği Fiilen biten İngiltere;
 
ABD ve AB ülkeleriyle Sağa sola saldırmaya, İşgal kuvvetleri içinde Asker bulundurmaya, Emperyalist politikalarına devam etmektedir.
 
 
CENTO Üyeliği Olmayan Fiilen destekleyen ABD;
 
AB ülkeleriyle Sağa sola saldırmaya, İşgal kuvvetleri içinde Asker bulundurmaya, Emperyalist politikalarına devam etmektedir.
 
 
 
Erdinç AYDIN
 
 
erdinc.aydin@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.