Birlikten Kuvvet Doğar mı?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

   “Obama uçan sineğin hakkından geldi.” Mehmet Ali Birand ekranlardan gülücükler saçtı. Sayın Birand aynı tepkiyi, Obama ülkemizde kedi severken de göstermişti. Yüzünde gülücükler açmıştı.

   Obama her ne yaparsa yapsın, biz tepkimizi aynı şekilde ortaya koyuyorsak burada bir iş var demektir. Sakın yazım yanlış anlaşılarak Sayın Birand’ı kötülüyorum sanılmasın. Sadece bir anekdottan (hikayecik) yola çıktım o kadar.

   Kendimizi sağlama aldıktan sonra soralım: “Acaba neden hep aynı tepkiyi veriyoruz.”

   Kimisi çalıyor, kimisi çırpıyor! Bizim tepkimizse hep aynı:

   “Kim çalmıyor ki!”

   İşin ilginci bu benzer tepkileri gösterme işinde bir demokratik halktan (farklı bütünlük) ziyade koyun sürüsü gibiyiz.

   İran gibi diktatörlükle yönetilen bir yerde bile insanlar tepkilerini açığa çıkartıyorlar; ama biz ezsek de ezilsek de aynı şekilde yaşamaya devam ediyoruz.

   Farklı konuşalım ve söyleyeceklerimizle kendimizi bir anda çürütelim. Aslında biz aynı davranmaktan öte çok farklı davranan bir milletiz.

   İş Atatürk’ten açıldı mı, hiç aynı görüşte olamayız. Ya onu yerin dibine sokmak için uğraşırız ya da göklere çıkartmak için var gücümüzle çabalarız.

   Demek ki neymiş?

   Biz kötüye gelince birlik oluruz, iyiye gelince hasım.

   Şimdi size bir soru:

   “Bu şartlar altında sizce demokrasiyi en çok kim savunur? İktidar mı, muhalefet mi ya da başka bir şey mi?”

   Saygılarımla…

 

Gokhan.Dag@PolitikaDergisi.Com

 

Yorumlar

yazınıza tamamiyle

yazınıza tamamiyle katılıyorum güzel bir yazı olmuş da? evet bir DA eki var. neden bazı kişileri eleştirirken alttan alma yoluna gidiyorsunuz anlayamadım. M.Ali Birand ın gülücüğünü anlatıyorsunuz sonra parantez içinde yanlış anlamayın diyorsunuz. bence biraz tarafsız olun beğendiğiniz kişi de olsa yanlış yapıyorsa sonuna kadar eleştirin. yoksa sizin tarafsız değil bilakis taraf olduğunuz düpedüz gün yüzüne çıkar

Oradaki parantez bu yazının,

Oradaki parantez bu yazının, onun gülücüğü yüzünden onunla tamamen ilgili olmadığını belirtmek için kullanılmıştır. Yoksa Birand'ı kurtarma çabasında değiliz, nitekim biz, Birand'ın Abdullah Öcalan'ın masasında nasıl yemek yediğini de iyi biliriz.
Yazdıklarıma katılmanız beni gerçekten mutlu etti; ama şunu bilin ki biz söyleyeceklerimizi hiç bir zaman sakınmayız. Bizim yolumuz Bursa Nutku yoludur.
Saygılarımla..

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.