Bir Haberin Düşündürdükleri

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

“Irak Cumhurbaşkanı Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin Politbüro Üyesi Arsalan Baez, silahlı mücadelenin artık bir seçenek olmadığını belirterek, Türkiye’deki Kürtlerden AKP hükümetini desteklemelerini istedi.” (Milliyet.com.tr)

22 Temmuz 2007 seçimleri öncesinde, gerek Barzani-Talabani cephesinden olsun, gerek Rum cephesinden olsun Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’ne yönelik destekler vardı. Bu, çoğumuzun bildiği bir konudur.

Bizim güneydoğu bölgemiz ve Irak’ın kuzeyi, Amerika’nın Irak işgali ile bazı sorunlar yaşamıştı. Bu sorun, terör örgütü PKK’yı da içine alan büyük bir sarmaldı.

Birincisi; ayrılıkçıların önderliği meselesi idi. Barzanici güçler mi, yoksa Öcalancı güçler mi söz konusu harekete önderlik edeceklerdi? PKK, tamamen sonlandırılmazsa, her durumda bir takım güçlerin maşası olma konumunu sürdürecektir.

Öcalan’dan gelen haberlere göre; DTP’ye Öcalan yön veriyor. DTP ile AKP’nin çatışmasına iki noktadan bakılabilir. Amerikan işgal temsilcisi konumundaki Talabani’nin AKP’ye desteği; 1) ABD’nin ılımlı politikadan yana olduğu ve DTP’ye bu konuda destek vermediği, 2) yerel seçimler öncesi bir koz paylaşımı yapıldığına im olabilir.

Olasılıklar ve geçmiş yan yana getirildiğinde hepsine yakın belirtilere rastlayabiliyoruz. 22 Temmuz seçimleri sürecinde birbirine yakın duran partiler, neden şimdi ağır bir çatışmanın içindedirler? Ortak düşmana (Kemalizm) karşı cephe oluşturulan 22 Temmuz seçimleri sonrasında Ergenekon süreciyle büyüyen ilişkilerin, yerel seçimler yaklaşırken kesintiye uğraması bu açıdan olağan karşılanabilir.

Talabanici anlayış, ulusçuluğun artmasından endişe duyuyor olabilir. Ve açıklamalar, AKP’ye desteğin yanında DTP’ye ‘sakin ol’ uyarısı gibi de bir izlenim vermektedir.

Ne olur, ne biter, bunu zaman gösterecek. Bizimkisi biraz düşünceye dalmak; hepsi bu… Net olan bir şeyler de var. Ayrılıkçıların yaptıkları; 1) zamları, ekonomik zorlukları -bilinçli veya bilinçsiz- örtbas ediyor, 2) ülkemizin durumu iyiye doğru gitmiyor.

Saygılarımla…

 

emrah.ozdemir@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Tayyip ve DTP

Emrahcım bugünlerde bildiğin gibi Tayyip Erdoğan devamlı doğuda ki illerimizi geziyor. Medyamız, Tayyip Erdoğan Doğu'ya gidiyor diye alkış tutarken, DTP'de AKP'ye savaş açıyor.

Aslında olayın perde arkasında ki unsurlar şunlar:

Bu tezgah ABD'nin tezgahıdır.Tayyip Erdoğan'ın Doğu gezisi ABD ile danışıklı bir hareket olduğu gibi, ABD'nin müttefiklerinin AKP'yi desteklemesini de normal karşılıyorum. AKP, Kürt Milliyetçiliğinin yerini Ilımlı İslama bırakmasını sağlanmaya çalışılıyor. DTP ise Talabani-ABD sürecinden dışlandığının farkında ve yaptığı muhalefetin şiddetini arttırarak Kürt Milliyetçiliğini körükleyip, bölgedeki hakimiyetini kaybetmemek istiyor.

Özet olarak; Ilımlı İslamcılar ile Kürt Faşistleri arasındaki mücadele Doğu'da hızlanıyor. Doğu'nun sorunlarını çözümsüzlüğe götüren bu süreç olanca hızıyla devam ediyor.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.