Benim Demokrasim, Senin Demokrasin, Onun Demokrasisi

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

  

   “Demokrasi” neydi bir hatırlayalım. Daha doğrusu yaygın kanıyla “demokrasi”nin ne olduğuna bir bakalım;

 

   Ne demiş wikipedia “demokrasi” için;

 

   “Tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir.”

 

   Aslında Dünya’da demokrasi diye bir şeyin olduğuna inanmıyorum. Tabii ki yönetilenler, başkalarının kendilerini yönetmesini istemez, “biz kendi kendimizi yönetmek istiyoruz” deseler bile bu pratikte pek te mümkün olmamakta. Bunun da sebebi ülkelerdeki bazı kurumların görüşlerini haklı çıkartmak adına demokrasi tanımını kullanmaları, demokratik olmayan devletlerin kendilerini demokratik olarak tanıtma çabalarıdır.

 

   Bu demokrasi denen şey aslında Global Güçlerin, Dünya’yı istedikleri gibi yönetebilmelerini sağlayan bir araçtan başka bir şey değildir. Demokrasi için ülkeler işgal edilir, demokrasi için devrimler yapılabilir. Her şey halkın kendi kendini yönetebilmesi içindir.

 

   Ülkemizde de demokrasi için çok şey yapılmaya başlanmıştır. Mesela referandum yapılmıştır daha demokratik bir ülke olmamız için... Zaten referandum başlı başına bir demokrasi örneğidir bazıları için...

 

   Mesela darbe yapanlar, demokrasi için referandum yaparlar. Referandum yapanlar demokrasi için darbe yapanları yargılamak isterler ama yargılayamazlar, yargılamazlar. Çünkü bu onların demokrasisidir.

 

   Herkesin kafasında bir demokrasi modeli vardır aslında. O yüzden herkesin demokrasisi farklıdır. Ancak yönetime talip olanlar senin kafandaki demokrasi için oy isteyip, sonra kendi demokrasilerini hayata geçirirler.

 

   Sonra sen “hani demokrasi?” dersen, O da sana şöyle der;

 

 “Bakın biz Kürtçe televizyon olsun mu, olmasın mı diye onu tartışmaya açsaydık, vatan bölünüyor tartışmaları çıkar ve biz o televizyonu açamazdık. Bazı şeyleri tartışmadan yapmak lazım… (Abdullah Gül)

 

   Bir de hukukun üstünlüğü deyip, davaları süren üç generali açığa almak da var bu demokraside...

 

   Eskiden, Ahmet Necdet Sezer’in YÖK atamaları için “böyle atamamı yapılırmış, hiç demokrasiyle örtüşüyor mu? Ahmet Necdet Sezer istediğini atıyor” diye bağıranlar, şimdi aynılarını yapabiliyormuş...

 

   Son olarak bir arkadaşıma “İslamda demokrasi var mıdır?” diye sorduğumda; “İyi bir şeyse kesin vardır” diye cevap vermişti...

 

   Adamı dinden imandan çıkartacaklar...

 

Ümit Minel

 

ümit.minel@PolitikaDergisi.com

Yorumlar

ÇIKIN !!!

Sayın Ümit MİNEL,

Onlara verilen görev bu;

'Adamı dinden imandan çıkarmak',

Siz hala çıkmadınız mı?

Seçimden sonra Anayasa değişikliği yapacaklarmış, seçimden önce yaparlarsa halk uyanır diye ötelediler,

Netekim, uyanmadık...

Seçimden sonra kesin çıkarsınız

Kessssin!

Kendinize iyi bakın...

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.