Baykal “Malta Sürgünleri” Örneğinde Haklı mıydı?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Önümüzdeki sayı(lar)da Malta Sürgünleri konusunu Ergenekon’la da birlikte işlemeyi düşünüyordum; fakat Deniz Baykal, dünkü grup toplantısında “Türkiye’yi dönüştürmek için, Türkiye’yi kendi amaçlarına hizmet eder noktaya sürükleyebilmek için, uydurma suçlar dolayısıyla hesap sorabilmek için yargılayacağız diye geçmişte İstanbul’u işgal eden yabancı gücün girişimiyle bu memleketin evlatları toplanmış, Malta’ya sürgüne gönderilmişti. En ağır suçlamalar ortaya atılmıştı. Daha sonra yargılamalardan hiçbir şey çıkmadı ve hepsi şerefli, vatansever insanlar olarak topluma döndüler. Şimdi Türkiye tekrar böyle bir tabloya sürüklenmek isteniyor. Bu manzara başka türlü izah edilemez.” diyerek benden önce davranmış oldu.

Malta sürgünleri konusunu yine sizler için geniş ama özet bir biçimde işlemeye çalışacağım elbette, ama bugün burada yazmak istediğim başka bir şey var.

Evet, Malta sürgünleri olaylarını anımsatıyor bu Ergenekon süreci. Belki de Silivri günümüzün Bekirağa Bölüğü. Padişahın İngilizlerle yaptığı yazışmalardan / konuşmalardan değinmeye çalışacağım. Tevfik Paşa hükümetinin düşmesiyle Damat Ferit’in işi iyice abartması, onurlu bir valinin nasıl intihar ettiği… Bunların hepsine gelmeye çalışacağım önümüzdeki günlerde.

Bugün yazacağım temel bir anlam ayrımı.

Malta sürgünleri (1) Ermeni ve diğer azınlıklara kırım veya başka türlü kötü muamele, (2) Mütareke koşullarına uymama ve (3) İngiliz savaş tutsaklarına kötü davranma suçlarından kaynaklanıyordu. Ve işgal altındaki bir ülkenin koşulları altındaydı,

“Malta sürgünleri” olayı ile “Ergenekon soruşturması”nın benzeştiği yerlerin olduğu muhakkak. Bunları açacağız. Ama o zaman Osmanlı Devleti işgal altındaydı ve buna rağmen -umarım değineceğiz- birçok karşı çıkma olayı da oldu.

Deniz Baykal CHP’nin Bolu İl Yönetiminde yaptığı konuşmada da: “Türkiye’de bir darbe yapıldı da haberimiz yok.” demişti.

Benim sormak istediğim şu:

Baykal, darbe yapıldı da haberimiz mi yok, diyor; ama korkumuz şu ki…

İşgal edildik de haberimiz mi yok?

 

Emrah.Ozdemir@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

haberi olanlar da

haberi olanlar da var.
buarada merak ettim şimdi yazacağınız yazıyı

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.