Başbakan Ne Demek İstedi?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Başlıktaki soru cümlesinden nefret ediyorum. Neden mi? Koskocaman adamım, uzun yıllar siyaset analizi ile uğraştım ama nafile. Bu sorunun cevabını bulamıyorum. Son dönemde Başbakandan sıkça işittiğimiz bu sisli konuşmaları tam çözdüm sanıyor seviniyorum, bir de bakıyorum gerçek farklı çıkıyor.

Bu millet Recep Beyi seçerken nedenini sorduğunuzda kendine yakın bulduğunu, halktan biri gibi konuştuğunu, sözlerinin birçok yere çekilmediğini söylüyordu. Tabii bunlar bir lider için önemli hasletler. Herkesin bir defada anlayacağı biçimde basit, sözü uzatıp dolandırmadan konuşmak, inanılmak, seçilmek için çok önemlidir.

Recep Bey giderek o havasından uzaklaştı. Basit, anlaşılır insan gitti; yerine bir problem geldi. Mesela "Hangi güçler adına taşeronluk yaptığı aziz milletimiz tarafından yakından bilinen terör örgütü yok edilinceye karar mücadelemiz devam edecektir" şeklindeki ifade bana hiçbir şey anlatmıyor. Ben halkım. Politikanın derin dehlizlerinde, karanlık mahzenlerinde dolaşmıyorum. Ancak bir tahmin yapabilirim ki o da loto oynamaktan öte gidemez. Açıkçası, evlatlarımızı şehit eden eli kanlı katiller için loto oynamayı da sevmiyorum.

Veyahut da şu ifadeye bir bakalım: "Devletimiz, ülkemizin istikrarına kasteden bölücü fitnenin mutlaka üstesinden gelecektir. Bu çerçevede her türlü bedeli ödemeye de hazırız." Şimdi ben bu cümleden anladıklarımı yazsam bir roman olur ama bir tahminden öte gitmez.

Sayın Başbakandan ricamız, televizyonlara çıkıp bize konuşuyorsa lütfen basit, net, bizim anlayacağımız bir dille konuşsun. Bunu talep etmemizin bir nedeni de o an bizi derinden etkileyen bir olayda böyle sisli ifadelerin ardından biz beynimizde bir yorum yapıyor, eğer birkaç kişi daha aynı yorumu yapmışsa doğruluğuna inanıyor, Sayın Başbakanın bizim yorumumuz gibi konuştuğunu düşünüyoruz. Bir süre sonra farklı bir gerçek ortaya çıkınca da Sayın Başbakanı yalancılıkla suçluyoruz. Bu sadece Başbakan için değil televizyona çıkıp bize hitap eden herkes için geçerli.

Basit, net, açık konuştum. Umarım televizyona çıkıp bana demeç verenler anlarlar ve örnek alırlar. Değilse söyledikleri giderek bütün değerini kaybediyor.

Cem.Tamturk@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

ne güzel,

Topluma düşünce götürmeye çalışan bir sitede, ciğeri beş para etmez bir insanın ne demek istediğini tartışıyoruz. İyi mi?

Politika Dergisine....

Sineklerle uğraşıyorsunuz, bataklıkla değil.. Allah size kolaylık versin...

sakin olalım...:)

sakin olalım...:)

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.