Aziz NESİN Tutuklandı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

22.12.2008

Ünlü yazar Aziz Nesin bugün sabaha karşı yapılan operasyonla evinde gözaltına alındı. Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün talimatıyla gerçekleştirildiği belirtilen operasyonda, Nesin’e ait birçok kitap ve cdye el konulduğu bildirildi.

Aziz Nesin’in operasyon boyunca sakin olduğu, ancak eşinin endişeli olduğu gözlendi. Arama yapan polislere sık sık eşinin kalp sorunu olduğunu hatırlatan Nesin Hanım, polislere çay ikram etti.

Aziz Nesin çıkarıldığı Beşiktaş adliyesinde süren 2 saatlik sorgulamanın ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sorgulama sırasında da sakin olduğu belirtilen Aziz Nesin’in; savcı Zekeriya Öz ile yüz yüze tanıştığına memnun olduğunu ifade ettiği bildirildi.

Aziz Nesin Ergenekon iddianamesinin 1308. Klasörünün 150896. İddasına göre Sivas Olaylarının ve 35 kişinin yanarak can verdiği Madımak Oteli’nin yakılmasının planlayıcısı ve provokotive edicisi olarak suçlanıyor. Aynı zamanda yangından sağ kurtulmasının da şüpheleri arttırdığı öne sürülüyor.

Soruşturmanın ayrıntılarına ulaşan muhabirimiz Umut Göknar, soruşturmada şu ifadelerin geçtiğini söyledi;

“Aziz Nesin’in Aydınlık Gazetesi’nde Salman Rüşdi’ye ait olan “Şeytan Ayetleri” kitabını yayınlatmasını tahrik gerekçesi olarak gösteriyor, aynı zamanda Aziz Nesin’in İşçi Partisi Genel Başkanı ve Ergenekon Terör Örgütü’nün yöneticisi olarak tutuklanan Doğu Perinçek ile irtibatı olduğu şu ifadelerle iddanamede geçiyor;

“Aydınlık Gazetesi’ni Aziz Nesin ve arkadaşlarının kurduğu “Onbinler AŞ” almak istedi ve bu toplantılar Aziz Nesin’in evinde yapıldı. Doğu Perinçek, aynı örgütte oldukları iddia edilen Aziz Nesin’in “Şeytan Ayetleri” kitabını da yayınlatmak istediğini bildiğinden gazetede yayınladı. Yani Ergenekona bu konuda talimat veren Doğu Perinçek ve kitabı yayınlayan Aziz Nesin, Sivas Olaylarında halkı kin ve düşmanlığa alelen teşvik etmiş oldu.”

Aziz Nesin’in 1 Temmuz 1993 (Sivas Olaylarından 1 gün önce) tarihinde ki “Ben de Nazım gibi, yalnız tabii “Mahmut Kuli” demek koşuluyla Pir Sultan Abdal hakkında onun kitabından öğrendiğimi kendi eski bilgilerime dayanarak sizlere aktarmak istiyorum. Önce Pir Sultan Abdal, bu Abdal adı nereden geliyor? Kitapta yazılı değil, ama ben de henüz bilmiyorum. Etimolojik olarak “Abdal” sözü gezgin dervişlere verilen bir ad, ama çok aptal var, bizim öbür aptallar gibi değil, yüzde 60 aptallar gibi değil…” sözleriyle halkı tahrik ettiği belirlenmiştir.

AZİZ NESİN ÖLMESEYDİ, ERGENEKON TUTUKLAMALARININ BAŞLADIĞI 2008’Lİ YILLARDA YAKLAŞIK 94 YAŞINDA OLACAK VE BÜYÜK İHTİMALLE ERGENEKONDAN TUTUKLANACAK VE YİNE BÜYÜK İHTİMALLE ZAMAN GAZETESİ YUKARIDA Kİ HABERİ YAPACAKTI.

 

Ümit MİNEL

ümit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.