Alın verin ekonomiye can verin, Özelleştirme ve Küreselleşme

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Gerçekten can-ımızı istiyorlar!

Kullanım ücreti            : 2,66 TL
Devlete İletilecek         : 4,56 TL
 
KDV,ÖİV derken il dışında olduğumuzdan dolayı bu ay gelen ev telefonu faturasında aylık sabit ücreti dışında tutarsak kullandığım hizmet tutarı 2,66 TL toplamda benim üzerimden sabit ücret+kullanım ücreti vergilerinin toplamı 4,56 TL; Alın verin ekonomiye can verin durumu bu işte: % 171,5 devlete iletilmek üzere vergi…
 
Durum burada bitmiyor daha net anlatayım:
 
 
1- Toplamda 2,66 TL’lik konuşmuşum. Bu konuşmam çerçevesinde devlet benden 4,56 TL kazanmış. (Vergi)
 
2- Eskiden devletimin olan, şimdi ise satılmış Telekom da bu faturadan; Sabit ücret 11 TL, Konuşma ücretimden de 2,66 TL toplam:13,66 TL kazanmış. (Serbest piyasa)
 
3- Devletin Telekomu sattığı şirket, devlete vereceği tüm vergileri de abone olan bana yüklemiş. ( 4,56 TL’yi yani KDV-OİV)
 
4- Anlayacağınız bana 2,66 TL’lik konuşmam; 13,66 TL si eskiden devletin şimdi ise yabancıya satılmış bir şirketin kasasına, 4,56 lirası da devletin kasasına gitmiş olarak toplamda 18,22 TL’ye mallolmuş.
 
5- Yani ben 2,66 TL’lik konuştum diye 18.22 TL ödemişim.(Herkes aynı ödüyor; Sosyal adalet)
 
 
Özetle; aldık verdik ekonomiye can verdik ama enayi gibi hissetmedik de değil kendimizi. Telekom’u 3 yıllık karına satanlar açısından anlamaya çalışıyorum anlayamıyorum.
 
Örnek bu fatura üzerinden konuşalım. Daha önce olsaydı 18,22 TL devlet kasasına gidecekti. Yine 4,56 Türk lirası maliyeye vergi olarak. 13,66 Türk lirası Telekom’a kazanç olarak.
 
Maliyetleri hesaplayıp düşeceklerdi, karını açıklayacaktı ama hep devlet kazanacaktı. Ben de devletin âcizane kulu olarak, kazanan devlet olduğu için abarttıklarını düşünecek belki de bu yazıyı yazmayacaktım yol su elektrik olarak sözde, dönmeyeceğini bile bile dönecek diye.
 
Ama nerde? Elektrik dağıtım da özelleştirildiği için Başkentte, onda da aşağı yukarı aynı hesap karşıma çıkacak. Su ? Yol? Sabırlı ol…
 
Özelleştirilecek Elhamdülillah…
 
Alın verin ekonomiye can verin durumu yani…
 
Allah aşkına bu ekonomi kimin ekonomisi?
 
Küresel sevişmede neden payımıza istemediğimiz na-müsait durumlar hasıl olmakta?
 
Kim sebep olmakta?
 
MSB açıklama yaptı, ABD savunma bakanlığının Türkiye’ye satılabilmesi için kongreye sunulacak olan Patriyot füzeleri hakkında:
 
Biz talipmişiz onlar verirse alacakmışız onlardan ya da bir başkalarından… İhale usulü canım, korkmayın…
 
Alın verin ekonomiye can verin!
 
 
 
Erdinç AYDIN
 
 
erdinc.aydin@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.