Politika Dergisi - Mehmet Tanrıverdi Mülâkatı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
PD Roportaj Ekibi: 
Aylin SAPAZ

Bu röportajımızda yeni kuşak yazarlarımızdan Mehmet Tanrıverdi'yle sohbet ettik.

Yaklaşık bir yıl kadar önce bir arkadaşımın facebook sayfasında yazılarıyla karşılaştım. Dönem dönem takip ettim Mehmet Tanrıverdi'yi. En dikkat çekici özelliği mütevazı oluşuydu. Araştırma ve gündemi takip etme yönüyle de fikir sahibi olabilmenin önemini çok iyi biliyor bu yönüyle gelecekteki yazarlara umut saçıyor Mehmet.
Bir yazısında kendinden şöyle bahsediyor:
 
Güçlüyüm evet, bildiklerimi de haykırıyorum anti laiklere ve şeriat yanlılarına..
Son nefesime kadar da yılmayacağım..
bu uğurda mücadele etmekten yorulmayacağım..
Fakat bilmediğiniz bir şey var..
Ben bu yola çıkarken sesimin bu kadar güçlü çıkacağını hiç tahmin etmemiştim..
Sesime çığlık olacak siz dostlarımın bu denli yanımda olacağını hesaba katmamıştım..
Cesaretim kırılırda ya yazamazsam, ya susarsam diye çok korkmuştum..
Ama ben sizlerin sayesinde dimdik duruyorum ayakta…
Çok kısa bir sürede binlerce yoldaş, gönüldaş, gardaş edindim…
Sendelediğim zaman sırtımdan ellerini koyup, omuzlarını omuzlarıma dayayan,
 

Karşımdan ellerini bana doğru uzatan binlerce Cumhuriyet aşığı ağabeyler, ablalar, kardeşler edindim…

 
A.S.: Kısaca kendinizden bizlere bahseder misiniz?
 
M.T.: İnsanlarının büyük çoğunluğunun tutucu, yıkılmaz tabuları olduğu bir şehirde, Kayseri’de 1984 yılında dünyaya geldim. Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal’i idol olarak gören bir ailenin, 2 kardeşin büyüğü olarak yetiştirildim. Erciyes Üniversitesi Maliye Bölümü öğrencisiyim.
 
A.S.: Yazmaya nasıl başladınız?
 
M.T.: 2010 yılının şubat ayında bir haber dikkatimi çekmişti.“öğretim kurumlarında, sınıflarda Atatürk Köşeleri kaldırılacak” şeklinde. Bunun iddiası bile cüret isteyen, korkunç birşeydi. İçim içime sığmadı. Başta da bahsettiğim gibi dar bir çevrede yetiştiğim için, pek fazla bu konuları konuşacağım insan yoktu çevremde. Ailem ve birkaç arkadaşım dışında o akşam içimden sürekli Ulu Önder’den özür diliyordum. Daha fazla içimde tutmanın bir anlamı olmayacağını, bunu paylaşmam gerektiğini düşündüm ve elime kağıt kalem alıp “Affet Bizi Ata’m” başlığını atarak, mektup tarzı bir yazı kaleme aldım. Sonra onu internette facebook sayfamda paylaştım ve günler sonra birçok sayfada bu yazının paylaşıldığını gördüm. Hem insanlar çok beğenmişlerdi, hem de ben bir parça olsa sıkıntımı içimden atabildiğim için huzurluydum. Bunu sürekli hale getirmek istedim ve neticede bu boyuta kadar geldi.
 
A.S.: Takip ettiğiniz köşe yazarları ve idol olarak aldığınız yazarlar kimler?
 
M.T.: Bekir Coşkun, Mustafa Balbay, Emin Çölaşan, Necati Doğru, Hasan Pulur, Sabahattin Önkibar, Yılmaz Özdil...
 
Bu değerli yazarları takip ederken kendi tarzım olduğuna inanıyorum.
Fakat benim için Uğur Mumcu'nun yeri doldurulamaz. Bir gün onun yarısı kadar bir yazar olursam bile, onur duyarım.
 
A.S.: Yeni kuşak yazarlara gereken değer veriliyor mu ve ülkemizde onların ufkunu açıcı destek kampanyanları, organizasyonlar, kurslar veya seminerler yeterli mi?
 
M.T.: Günümüz yazarlarına göre, iyi bir yazar olabilmek için, olaylara bakış açısı kazandırma yeteneğimi bir kenera bırakıp, biraz yoklukla boğuşmalı, saldırıya falan uğramalı ya da ülke de darbe olmalı, sonra tutuklanmalı, işkence görmeli!
 
Çoğu eski yazarların kafasında hep şu var, 'bizler buralara gelebilmek için çok sıkıntı çektik sizde sıkıntı çekeceksiniz' aksi taktirde yazarlığı haketmiyo olursunuz''
 
Çok değer verdiğim büyük bir yazar bana "sen, çok yakın görüştüğüm, bu ülkenin en tepe görünen gazetecilerinden bile daha iyi yazıyorsun ama onlar köşe sevdalarından bir türlü vazgeçmiyorlar. Gazete sahipleri de köşeleri gençleştirmeyi bir türlü düşünmüyorlar" dedi.
Kısaca verilen değer ortada genç yazarlara.
 
Kurs ve organizasyonlarda, UMAG bu işin üstüne çok düşüyor fakat bu tür yerlerden yetişen arkadaşlarımız da yine gazete süzgeçlerine "azılı solcu" ya da "tehlikeli kalem" olarak takılıyorlar. Artık özgür düşünce kavramı yazılı ve görsel basında sansürlerle perçinleniyor.
 
A.S.: Sizce İdealist bir insan nasıl olmalı?
 
M.T.: İdealist olmak, içinde bulunduğun durumu değiştirmeye, gücünün yetmeyeceğini bilsen bile, gelecek nesilleri doğru yola sevketmek için, Cumhuriyetin gerektirdiği ideolojiyi günümüz gençlerine, akranlarımıza doğru bir şekilde gücümüz yettiğince anlatmak. Bir dönem ülkeyi bölmeyi kafasından geçiren insanları eğitip, Misak-ı Milli sınırları içinde her yer benim topragım diyebilecek duruma getirebilmektir idealist olmak.
 
A.S.: Güncel yazılarınızın toplandığı kitabınız var. Ne zaman çıktı? İçeriği ve çıkış serüvenini anlatır mısınız?
 
M.T.: Kararsızlıklarla dolu bir dönemdi. Öyle acemiydim ki düşüncelerimi insanlarla paylaşmaya başlayalı henüz bir yıl bile olmamıştı. Bu süreçte benim için çok değerli ve ülke için çok gerekli olan, “öğretmenlerim” diye tarif ettiğim insanlarla tanışmıştım. Birisi Bekir Coşkun’du. Birgün telefon konuşmamız sırasında, ne yapabiliriz? Ne yapmalıyız? gibisinden muhabbet ederken, bana “ben dönem dönem yazılarımı derleyip kitap haline getirtirim” benzeri bir cümle kurdu sonrasında “sende yapmalısın” dedi. Bekir Coşkun gibi bir değer, bunun altından kalkabileceğimi, ve değerli bir eser olacağını söylüyordu bu çalışmanın. Bu onur vericiydi ve bu türden bir sürece girerken genelde yalnız olursunuz. Sponsor olmak isteyen oldukça insan vardı ama bi takım beklenti içinde olacaklarını biliyordum. Ailemin desteğiyle kitabı çıkarttım. Fakat bu sefer de dağıtımında ciddi problemler yaşandı ve kitaplarımı istedim, şuan kütüphanemde mevcutlar. Neticede kitabım çıktı, ve bir kesimin eline ulaştı bu konuda emeğimin karşılığını ldığımı düşünüyorum.
 
A.S.: Kitabınız çıktıktan sonra beklediğiniz ilgiyi gördünüz mü? aileniz ve sevdikleriniz nasıl karşıladı?
 
M.T.: Daha öncede söylediğim gibi, kitabım çok problemli bir dönem geçirdi, dağıtılmadı, insanlardan binlerce mesaj aldım "kitabınızı bulamıyoruz" diye. Öyle çok ilgi gördü ki ki fazlasıyla onurlu, gururluyum.
 
Örneğin ben, güvenilir internet sitelerinden bile alışveriş yapmam ama binlerce insan kitabımı internet üzerinden, ederi kadar da havale ücreti ödeyerek aldılar benden.
 
Ailem ve sevdiklerimde en az benim kadar mutlular, Kayseri gibi muhalif düşüncelere çok fazla saygı göstermeyen bir toplumda, ülkemiz üzerinde yapılan oyunları, sahiplerini ve kuklalarını korkmadan yazmam, anne, babamı ve arkadaşlarımı aynı şekilde gururlandırdı.
 
A.S.: Çok keyifli bir röportaj oldu, genç yaşında Mustafa Kemal'in mirasına sahip çıkmayarak türlü oyunlara alet olanları korkmadan, yılmadan yazılarında dile getirmeniz onur verici bir davranış. Başarılarınızın, yazılarınızın, kitaplarınızın devamını diliyorum.
 
M.T.: Teşekkür ederim, İyi çalışmalar.

Yorumlar

Çok daha yukarılarda baş

Çok daha yukarılarda baş köşelerde olmalısın ağabey dört gözle bekliyorum o günleri..

Takip ettiğiniz köşe

Takip ettiğiniz köşe yazarları kimler?
Bekir Coşkun, Mustafa Balbay, Emin Çölaşan, Yılmaz Özdil, Mehmet Tanrıverdi...

Mehmet Arkadasımı gönülden

Mehmet Arkadasımı gönülden destekliyorum
Doğrularından Hiçbirzaman vazgeçme Bu Milletin senin gibi Düsüncelere İhtiyacı var...
Sezai Yüzer

Mehmet Tanrıverdi mülakatı

Sayın Aylin hanım en cesur en vatan sevdalısı en cumhuriyet aşığı vb bir genç arkadaşımızla mülakat yaptığınız için kutlarım bizler onu çok seviyoruz o bizim sesimiz o bizim kulağımız o bizim içimizden geçen ama bir türlü dile getiremediğimiz duyguların tercümanı kısacası o bir cesur kalem kendisiyle gurur duyuyoruz saygılar....

'Tanrıverdi'

gerçekten tanrıverdi seni biz okurlara geleceği aydınlatmaya çalışanlara tanrı verdi mehmet abi.Daha iyi günler göreceğimize artık senin sayende inanıyorum.

Mehmet Tanrıverdi' nin yazıları, kitabı hakkında

Bende Mehmet Tanrıverdi ' nin yazıları ile Facebook'ta tanıştım . İdealist kişiliğini yazma yeteneği ile birleştirince okuyucusu olmak keyif verici . Değindiği konular üzerindeki yazısını okuyunca rahatlıyorum . Ben ,Cumhuriyet Kadını olarak gelişen olaylardan dolayı evimde eli kolu bağlı oturmaktan ,çığlıklarımı duyuramamktan şikayetçi iken durum değişti . Gençlerimiz ümit veriyor . Bugün ki yazısındaki tema " umut "tu . Eline yüreğine sağlık evlat ,yazmaya devam , kitabımı bekliyorum,bugün kargoya verecektiniz . Destekliyorum ,bizlere umut gençlere örnek olma yolunda yolun açık olsun.

güzell

Helall olsun size. Aliye Kavafla yaptığınızdan daha iyi bi mülakat, daha değerli, çok güzel. Yolun açık olsun Mehmet TANRIRVERDİ.

Genc yazarimizin yolu acik

Genc yazarimizin yolu acik olsun diyorum. Bu ulkede sansa da ihtiyacin var, umarim her sey gonlunce olur!

Mehmnet Tanrıverdi'yi ölene

Mehmnet Tanrıverdi'yi ölene kadar okumaya devam edeceğim.. Onu hakettiği yerlerde görmek için sabırsızlanıyorum..Facebook sayesinde bulduğum Atatürk gencinin yakasındayım artık :)))Sevgiyle kal, yolun açık olsun

FACEBOOKTAN TAKİP EDİYORUM.

FACEBOOKTAN TAKİP EDİYORUM. CUMHURİYETÇİ KİŞİLİĞİNİ VE YAZILARINI BEĞENİYORUM. YOLU AÇIK OLSUN.

Allah yardımcın olsun ve

Allah yardımcın olsun ve yolunu açık etsin.Bilinçlenme dönemindeki Cumhuriyet'in umut ışığı saçan sen gibilere ihtiyacı olduğu gibi, sen gibilerin de Cumhuriyet ve Atatürk aşıklarının desteğine ihtiyacı var elbette.En karamsar günlerinde kalabalıklar içinde omuzlarda olmanı dilerim.Olması gereken de budur, Cumhuriyet ülkesinde Cumhuriyet'i savunup cefa çekmek değil.Kalemine, yüreğine sağlık...

Ülkesini milletini bayrağını

Ülkesini milletini bayrağını seven Mustafa Kemal Atatürk hayranı olan, onun izinde yürüyen adam gibi adam geliyor.Seninle gurur duyuyoruz.

Selam bir Develi li ve de

Selam bir Develi li ve de ATATÜRK sevdalısı olarak ,sizin varlığınızdan gurur duydum ,yolunuz açık olsun

mehmet tanrıverdi ropörtajı

ben çok okumuş tahsilli bir insan değilim ama tam bir atatürk çocuğu olarak yetiştirildim bizim çocukluğumuzda öğretmenlerimiz ideailst atatürk ve devrimlerinin ne olduğunu bizlere öyle aşıladılarki ama ne yazıkki şimdi bunu göremiyorum ve çok üzülüyorum.tam herşey bitti derken mehmet tanrıverdi gibi gençleri görünce ve onu destekleyen kalabalığı allahım şükürler olsun henüz bitmemişiz diye mutlu oldum .umarım önünüzü kesemezler ve bu kötü gidişatı sizin gibiler sayesinde önleyebiliriz.başarılar başarılar sonsuz başarılar diliyorum.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.