Size Bir Çağrımız Var: Nerede Kalmıştık?

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

2007 yılında, memlekette demokrasiyi hem niceliksel hem niteliksel açıdan daha “katılımcı” bir yola taşımaya “niyet ettiğimizde”, Uludağ Üniversiteli birkaç gencin açtığı bir blogduk topu topu.

Boyumuzdan büyük laflar etmekten hiç geri durmadık; çünkü bize göre “genç” bu demekti.

Omurgamızı her zaman korumaya özen gösterdik; ancak bir o kadar da düşünce özgürlüğünden yana tavır aldık.

Bizim farkımız, yanılmaktan ve yenilmekten korkmadan yürüyebilmekte saklıydı. Birçok arkadaşımız kitap yazdı, birçoğu aktif siyasette önemli görevler üstlendi. En önemlisi de dünyayı hangi açıdan seyredersek seyredelim, umudumuzu hep taşımamız oldu.

Sözü fazla uzatmadan sadede gelelim.

Artık sabahları traş kolonyası kokuyor olsa da yüzümüz, gömleğe uygun kravat arıyor olsak da uzun nostaljik metinler yazacak kadar yaşlanmadık ne de olsa. Özcesi, son günlerde yeni bir atılım yapma ihtiyacı açık bir şekilde önümüzde duruyordu.

Ya atılım yapacak ya da adına “Politika Dergisi” dediğimiz bu “niyet”i bozulmaya bırakacaktık.

***

Demokrasiye, Cumhuriyete, adalete, hukuka, bilime, felsefeye ve insanlığa ait diğer tüm “kazanımlar”a bağlı olan bizler; sözümüzü büyüterek, yolumuzu geliştirerek, açımızı genişleterek, hedefe yakınlaşarak umudumuzu sürdürme kararı aldık.

Elimizdeki çekiçle umudumuza değil, örülmüş sahte duvarlara vurmaya niyet tazeledik. Tuzu; yaralara değil, karla kaplanmış yollara dökmeye ikrar verdik.

***

Güzergahımız doğrultusunda yeni bir yol açmaya karar verdik. Ayrıntılarını daha sonra belirteceğimiz, projemiz henüz tam olarak netleşmedi; ancak daha sonuç odaklı ve ihtiyaca uygun olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Politika Dergi’miz ise farklı fikirlerin bir arada bulunduğu bir mecra olma özelliğini -bazı yeniliklerle birlikte- taşımayı sürdürecek.

***

Şimdiye değin yorum yapmış, yazı yazmış, araştırma yapmış, sıkı takip etmiş, uzaktan göz gezdirmiş, tasarım yapmış, öneri ve eleştiri yapmış ve benzeri yöntemlerle bize katkıda bulunmuş, nefesimize nefes kazandırmış herkesi hem Politika Dergisi’nde hem de “yeni yol”da yanımızda görmek bize güç kazandıracaktır.

Küsmüş, darılmış, uzaklaşmış, unutmuş, unutulmuş, göz ardı etmiş… Kim olursa olsun, tüm yol arkadaşlarımızı katkılarıyla birlikte yanımızda görmek istiyoruz.

Bu metni açık bir çağrı olarak da kabul edebilirsiniz.

Nerede kaldıysak, oradan devam etmek için…

Var mısınız?

İletisime geçmek için: iletisim@politikadergisi.com

Her türlü soru ve katılımınız için lütfen bize ulaşınız.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.