Siyasal İslamın Koşusu

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Aziz Karayel
Yazının Yazıldığı Tarih: 
13.08.2013
Günümüz siyasal İslamcılığın zirve yılları. 80li yıllarda kendine büyük yer bulan Siyasal İslamcılık 90lı yıllardaki yükselişiyle 2000li yıllarda ülkemizde ve diğer Ortadoğu ülkelerinde bugün hala güncelliğini ve önemini koruyor. Peki bu nasıl oldu? Bir çok Marksist, sol düşünür, hatta Atatürk dahil dinin ve siyasal İslamcılığın ilerleyen endüstriyle beraber önemini yitireceğini ve belirleyici rolünü tamamen kaybedeceğini düşünüyorlardı. Ancak zaman hepsini haksız çıkardı. Gelişen endüstriyle beraber siysal İslamcılık ve dini hareketler de aynı hızla büyüdü.
 
Siyasal İslamcı hareketler genelde şehirlerde kendilerine yer bulmuşlardır. Köylerde siyasal İslamcılığın izlerine rastlayamazsınız.
Anadoluda istediğiniz yeri gezin.Köylerde buna pek itibar edilmez.Çünkü köyde adam ibadet dışında başka bir şeye ihtiyaç duymaz.O yüzden bu tarz bir hareketin ihtiyacını hissetmez.Ancak ilerleyen yıllarda köylü toplumdan şehirlere geçtikçe,tarım toplumunu terk ettikçe,köydeki o insanlar şehirlere geldiler.Şehirdeki acımasız endüstri çarkları karşısında kendilerini yapayalnız hissettiler.Tutunacak bir yer aradılar.Ancak o sırada yanlarında solcuları göremediler,çünkü onların tepelerine askeri darbe inmişti.Yanlarında değerlerine en yakın olan Siyasal İslamcıları buldular.Köylerden kentlere gelen yığınlarla beraber,90’lı ve 2000’li yıllarda Siyasal İslam zirvesini yaşadı.Onlarla beraber serpildi,büyüdü,ve yoksul halk kitlelerinin umut ışığı oldu.
 
Siyasal İslamcılığın ulaştığı zirve noktası dediğim gibi kimsenin kestiremediği bir şey oldu.Bunu kimse tahmin edemedi.2000li yıllarda ise umut ışığı olarak geldi.Peki bu umut ışığı durumunu sürdürebilecek mi ? Bunu zaman gösterecek.Ancak alternatif bir akım olmadığı sürece bir süre daha siyasal İslamcılık hakimiyetini bu topraklarda sürdürecek gibi.
 
Aziz KARAYEL

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.