Terörü Çözme Kandırmacası

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Kimileri hala iyi niyetle Doğudaki Kürt vatandaşın problemleri çözülürse, PKK’nın silah bırakacağına inanıyor. Keşke her şey bu kadar basit olabilseydi. Adına “Kürt Sorunu” ya da “Kürt Mücadelesi” denilen bölücülük eylemlerinin Kürt halkından kaynaklanmadığını ama ABD- AB VE AKP-BDP dörtlüsü ısrarla bunun aksini savunarak, toplumu buna inandırmaya çalışması,  bir yandan da PKK’nın yaptığı katliamı toplumun gözünde meşrulaştırmaya ve destek araması görüldüğü gibi tam gaz devam ediyor.

Bu, iki işe yarıyor. Birincisi, Türk ve Kürt halklarının arasına nifak sokmuş oluyorlar, ikincisi terör dayattırmasıyla bize istediklerini yaptırmaya çalışıyorlar. Aynı, Ermenilerin soykırım dayattırmasıyla doğuyu ele geçirme hayalleri gibi..

 
Öncelikle bu iyi niyetli arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. Konu artık Kürt halkının ihtiyaçlarının giderilmesinin çok üstünde bir boyuttadır. Zaten hiçbir zaman Kürt halkının sorunları bu eylemlerin ana sebebi olmamıştır. Sadece kılıf olmuştur. O kılıftan kurtulmak için de çok geç kalındı. Olaylara bu kadar dar açıdan bakarsanız, konunun dışında kalırsınız. O yüzden Kılıçdaroğlu’nun, “ Gelin Kürt sorununu masada çözelim” teklifini bu kadar ciddiye almamak gerekiyor. Çünkü bu konunun masada çözülemeyeceğini o da gayet iyi biliyor. Sadece uzlaşma arayan politikacı edasıyla karşı tarafı köşeye sıkıştırmak için, politik görevini yerine getirmeye çalışıyor. Bu hamle kendisine puan kazandırır mı, kazandırmaz mı? Bilemem. Ama bildiğim tek şey, PKK’yı oluşturan ve besleyen güçler istediğini almadan bu olayı sonlandırmayacağıdır. 30 yıldır o kadar yatırım yaptılar; para harcadılar; hayaller beslediler. Şimdi onlara iyi tamam biz Kürtlerin şartlarını iyileştiriyoruz siz de artık bu teröre son verin demek büyük saflık olur. Zaten bu söylediğimi Genelkurmay başkanı Necdet Özel de BBP başkanı Mustafa Destici’ye yaptığı açıklamayla da doğruluyor. Mustafa Destici’nin, “ Paşam onlarca şehit veriyoruz. Bunun kaynaklandığı yer belli. Kandile girip bu işi kökünden çözemez miyiz?” sorusuna Paşanı cevabı,  “Eğer siyasi irade bunun için karar verir, uluslar arası alandan gelecek baskıyı göze alır ve karar verirse, biz Kandile gireriz.” (http://t.co/LUV0lGax) (Bu arada Paşayı yaptığı bu açıklamadan dolayı gösterdiği cesaret karşısında,  kutlamadan geçemeyeceğim.)
 
Neymiş?
 
Siyasi irade isterse bu iş çözümlenirmiş. Peki, siyasi irade kim? AKP HÜKÜMETİ.. AKP hükümeti bu işi niye sonlandıramıyormuş?  Dış güçlerden alacağı baskıyı göze alamıyormuş.
 
Hani asıl mesele Kürt sorunuydu?
 
İstese hemen halledebileceği bir konuyu dış güçlerin korkusundan halledemiyorsa, siyasi iradesizliklerinin acısını kendisine muhalif gruplardan çıkarmaya çalışan AKP, sokakta dayak yiyip, gelip evde karısını, çocuğunu döven adamdan bir farkı kalmıyor bu durumda…
 
Biz çözüm istiyoruz diyerek Mit yöneticileriyle Oslo’da masaya oturan PKK yöneticileri, ateşkes ilan ettik deyip, bizim yöneticileri kandıracağına, Mit yöneticileri onları tutuklayıp, yargılanmak üzere Türkiye’ ye getirseydi, kandili bombalamaya gerek kalır mıydı?  Onlar tutuklanmıyorsa Öcalanı niye tutukladılar? Öyle ya… Askeri operasyonlarda PKK yöneticileri öldürüldü haberleri geliyor. O zaman onları niye öldürüyorlar?
 
Görüldüğü gibi her iki taraftaki samimiyetsizliğin gerçek nedeni, konuyu gerektiği gibi çözüme ulaştırmak değil, dış güçlerin isteklerini yerine getirmek için ihtiyaç duyulan zaman içerisinde konuyu “her dem taze” kıvamında tutarak, anayasal düzenlemelerle kendi doğal sürecinde halledebilmektir. Anayasadan ilk 3 maddenin kaldırılması zaten olayı otomatik olarak çözüyor. Şimdi AKP ilk 3 maddenin kaldırılması için gerekli yasal düzenlemeleri anayasa mahkemesi ile birlikte hızlandırılmış şekilde sürdürüyor.
 
Gelinen bu noktada hala siyaset yoluyla bir şeyler kurtaracağına inanan kişilere şunu söylemek istiyorum. Siz siyaset yoluyla kaybettiklerinizi geri alacağınızı düşünürken, onlar siyaset yoluyla altınızdan memleketi çekip alıyorlar. Anayasanın ilk 3 maddesinin ortadan kaldırılması sadece PKK’nın değil, Ermeni Diasporasının, Siyonist Yahudilerin, Arapların önünü açacaktır.
 
Bugüne kadar asla olamaz dediğiniz şeyler oldu.
 
O yüzden anayasanın ilk 3 maddesine de fazla güvenmeyin.
 
Saadet TOKSÖZ
 

Yorumlar

saadet toksöz'ün yazısı...

Görüşlerinize aynen kaılıyorum...PKK ile ilgili çözüm konusunda İran örneği var...Kandile kadar gitti, PEJAK ı (karayılan ı da ) teslim aldı...Artık İranda pkk (pejak ) yok !...Bağımsız bir ülke kendisine sınırdan girilerek yapılan saldırıya, SINIRÖTESİ takip hakını kullanarak cevap verir...Bu hakkını kullanmak yerine ABD den izin bekleyen anlayış, bu sorunu sürdürmek isteyen anlayıştır...Ve ülkemizi bölünmeye götürecek anlayıştır...Bu şekilde Gnkur , Siyasi iradeyi, devleti (!), siyasi irade ABD yi, beklerse, Bölünmüş anadolu haritasını kullanan Pentagonun çizdiği yerden ülkemiz bölünür! Bu gidişe halkımızın dur demesi gerek, ama o da aymazlık içinde !!!! 

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.